Trauma predstavlja odgovor na izuzetno stresan događaj ili situaciju. Nastaje iznenada i kada nemamo spreman nikakav odgovor na nju. Podrazumijeva odgovor organizma nakon događaja koji je osobu psihološki potpuno obuzeo, što često rezultira šokom, nevjericom, poricanjem, osjećajem bespomoći i promjenama u umu, tijelu i u ponašanju. Važno je razumjeti da trauma nije slabost već prirodna reakcija organizma na stresni događaj.
- Simptomi traume su prije svega jedan lebdeći osjećaj straha, anksioznosti, tjeskobe i straha koji se može pojaviti usred neke situacije koje mogu biti okidači tih simptoma. Strah nije nešto od čega se osoba uplaši 5-10 min pa to prođe, nego je to strah snažnog intenziteta popraćena anksioznošću koja zna biti toliko jaka, da osoba ne razumije da taj strah dolazi zbog nekog traumatičnog događaja iz prošlosti odnosno neprocesuiranih emocija poglavito užasa i straha. Osobe koje nisu procesuirale traume često doživljavaju taj osjećaj tjeskobe i anksioznosti, bijesa, nezadovoljstva životom, a mnogi kažu da se osjećaju kao da su poluživi. Zašto? Zato što je osoba u jednom djelu svog života bila prisiljena umrtviti se kako bi mogla preživjeti tu strahotu i od tada nosi u sebi pola sebe. Kao kada dobijemo anesteziju da nas ne boli zub - objašnjava Mirella Rasic Paolini, specijalist struke za holističko mentalno i duhovno zdravlje.
Baš zato je važno teške emocije i traume ne gurati pod tepih, već razgovarati, izražavati svoje osjećaje i potrebe.
Kako si pomoći?
Proces oporavka od traume zahtijeva vrijeme i strpljenje, a taj put možete proći:
Prihvaćajući svoje emocije - dopustite si osjetiti tugu, ljutnju, plačite. Sve je to prvi korak prema oporavku. Potiskivanje emocija može samo produbiti problem.
Tražeći stručnu pomoć - uvijek, a posebno u trenucima iznenadne tragedije znajte da postoje ljudi koji vam stoje na usluzi. Psiholozi i psihoterapeuti vas mogu saslušati i usmjeriti na koji način procesirati doživljene neugodne emocije i traumatska iskustva
Okružiti se bližnjima - izrazite svoje osjećaje, potrebe, provodite vrijeme u zajedničkom razgovoru, izađite zajedno u prirodu
Brinuti se o sebi - Njegujte san, prakticirajte tjelovježbu i zdravo se hranite. Sve to pomažu u smanjenju simptoma stresa.
Provoditi tehnike opuštanja - tehnike poput meditacije i duboko disanje pomažu u smirivanju uma i tijela.
Kako podržati bližnje?
Podrška zajednice ključna je u procesu oporavka. Evo kako možete pomoći voljenima:
Slušajte bez osuđivanja -Važno je stvoriti sigurno okruženje u kojem će osoba osjetiti da je shvaćena i podržana.
Izbjegavajte dijeliti rješenja - Fraze poput ‘Proći će s vremenom’ mogu umanjiti osjećaje osobe. Umjesto toga, recite: ‘Tu sam za tebe.’
Individualan proces
Oporavak od traume nije linearan proces i zahtjeva individualni pristup. Ključno je biti strpljiv, kako prema sebi, tako i prema drugima. Stručna podrška, ljubaznost i razumijevanje mogu biti put prema iscjeljenju.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....