Otkaz za svakog od nas može imati razne posljedice. Neki ljudi osjećaju samo financijsku nesigurnost jer su izgubili redovita primanja, dok je to nekima veliki emotivni izazov zbog kojeg se godinama osjećaju nesigurno i nekompentetno. Čak i ako ste bili nesretni na tom radnom mjestu, iznenadni gubitak posla može vam se činiti kao osobni neuspjeh.
To se dogodilo i čitateljici časopisa "The Cut" koja je skrila svoj identitet pod imenom Still on Fire. Ona je dobila otkaz na poslu na kojem je nekoliko godina bila uspješna, a razlog je bio politički. Kako bi se oporavila od toga savjetovala se s trenerom za karijeru, odlazila na terapiju, uzela vrijeme za sebe kad se posvetila privatnom životu, a čak ju je i nekoliko klijenata tražilo da se pridruži njihovim tvrtkama. Iako danas radi u renomiranoj tvrtki te je od otkata prošlo tri godine, i dalje ima ozbiljni problem sa strahom i nesigurnošću.
Stručnjakinja za razvoj karijere Kimberly Brown objasnila je da se tu radi o "korporacijskom PTSP-u".
- PTSP ili posttraumatski stresni poremećaj općenito se koristi kada se govori o vojnicima, ratnim veteranima i žrtvama napada. Ali PTSP utječe na ljude koji su doživjeli traumu u mnogim drugim okruženjima, uključujući radno mjesto - objasnila je Kimberly.
Dodajući kako neočekivani otkaz 100 posto spada u ovu kategoriju.
- Učinili ste sve prave stvari angažiranjem trenera za karijeru, odlaskom na terapiju, uzimanjem vremena za sebe i pronalaskom drugog posla. Međutim, mogu proći godine dosljednog truda da odagnate negativne misli koje doživljavate te da prevladate traumatično iskustvo - rekla je Brown.
Stručnjakinja za razvoj karijere je rekla da za izgradnju samopouzdanja može redovito zapisivati svaku "malu pobjedu" na poslu kako bi se podsjetila na uspjehe.
- Osim toga, ako ste prestali ići na terapiju, preporučujem da se vratite, ako možete. Često idemo na terapiju kad se trauma dogodi, a odlučimo prestati s njom čim nam bude bolje. Uspješno ste se vratili na radno mjesto, ali sada ste testirani raznim scenarijima na poslu, upravo bi vam redovita terapije mogla pomoći da prevladate takve situacije - istaknula je.
Kako se nositi s otkazom?
Naravno, otkaz nije jednostavno preboljeti, ali uz ovih nekoliko koraka možete:
Dopustite sebi da osjetite sve emocije
Kad dobijete otkaz, vjerojatno ćete osjetiti razne emocije. Sasvim je u redu dopustiti sebi da ih osjetite dok obrađujete ovu životnu promjenu. Važno je da znate da ćete se ponovno osjećati dobro. Kad si dopustite razdoblje tugovanja, možete u potpunosti prihvatiti svoju novu stvarnost i napraviti pozitivne promjene.
Fokusirajte se na sebe
Kakav klišej, ali s razlogom! Dok tražite novi posao, ne zaboravite odvojiti vrijeme za sebe. Tada se trebate posvetiti stvarima koje poboljšavaju vaše fizičko i psihičko zdravlje. To može biti čitanje knjige, odlazak u šetnju, kupnja cvijeća ili bilo koja druga aktivnost od koje se osjećate bolje.
Razmišljajte o pozitivnim stvarima
Ovo vjerojatno ne želite to čuti, ali zaista postoje pozitivni aspekti dobivanja otkaza. Možda ćete si napokon pružiti pravu priliku da pokrenete posao koji želite. Ili je sada pravo vrijeme da pronađete posao koji će vam se zaista sviđati i koji bolje odgovara vašim vještinama i kvalifikacijama. Uz to, razmislite što vas je ovaj posao naučio. Možda ste naučili više o sebi i onome što želite.
Razmislite što želite i trebate
Napravite popis svih stvari koje želite i trebate od svog sljedećeg posla. To može biti ležeran kodeks odijevanja, fleksibilno radno vrijeme, opušteno okruženje ili ured u kojem su dopušteni kućni ljubimci. Isto tako, može biti i zdravstveno osiguranje, bonusi, veća plaća i slično.
Postavite nove ciljeve
Iskoristite slobodno vrijeme da postavite više ciljeva, za svoj osobni i poslovni život. Odlučite kako želite da vaš život i karijera izgledaju. Prilikom postavljanja ciljeva, razmotrite SMART metodu. To je akronim riječi: Specific (specifični), Measurable (mjerljivi), Achievable (ostvarivi), Relevant (relevantni) i Time-bound (vremenski ograničeni). To je koncept u kojem su ciljevi konkretni i ostvarivi, a moramo znati što točno želimo postići njima.
Donosite zdrave odluke
Nakon što dobijete otkaz, brinite se o sebi. Nastavite sa zdravim navikama poput uravnotežene prehrane, redovite tjelovježbe, kvalitetnog sna ili meditacije. Kada brinete o svom tijelu, i vaš um se bolje osjeća. Vježbanje može potaknuti vaše endorfine, što vas može dovesti u bolje raspoloženje.
Odmorite se od društvenih mreža
Iako su društvene mreže izvrstan način da ostanete povezani s prijateljima, one vas također mogu dovesti do toga da svoj život uspoređujete s drugima. Možda bi bilo pametno uzeti pauzu dok se nosite s gubitkom posla. To vam daje priliku da se usredotočite na svoj vlastiti život, a ne na živote drugih na internetu.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....