SHUTTERSTOCK
As u rukavu

Umjesto ‘Aaa, ovaj, ne znam...‘ stručnjak dijeli tri odlična savjeta kako odgovoriti na neugoda pitanja

Koliko ste puta bili zatečeni neugodnim pitanjima ili komentarima

Jeste li se ikada našli nespremni pred pitanjem koje vam se učinilo previše osobnim ili jednostavno neprimjerenim? Dok su sekunde prolazile, jeste li se borili sa sobom kako najbolje odgovoriti, a da pritom ne izgledate kao da se branite ili da vas pitanje uzrujava? Jefferson Fisher, odvjetnik i komunikacijski stručnjak, jedan je od mnogih stručnjaka koji na svojoj Instagram platformi s više od 5,6 milijuna pratitelja govori o svakodnevnim situacijama na poslu ili u društvu i kako na njih reagirati. Posljednja tema koja je izazvala niz pozitivnih reakcija odnosila se na neprimjerena pitanja. U videu objavljenom na YouTube kanalu ovaj je stručnjak svojim pratiteljima pružio tri praktična savjeta što konkretno napraviti sljedeći put kad im netko uputi takva pitanja.

Savjeti

Fisher savjetuje sljedeće strategije:

1. Iskoristite tišinu tako da neugodnost sugovornika ide u vašu korist

Prva strategija koju ovaj stručnjak savjetuje je da ne odgovarate na postavljeno pitanje, već uzvratite šutnjom od pet sekundi i uputite ‘jesi me doista to sad pitala?‘ pogled osobi s kojim joj otkrivate da znate stvarne namjere koje stoje iza postavljenog pitanja. Tišina je ponekad doista najjače sredstvo koje šalje jasnu poruku i daje sugovorniku vremena da shvati da je pitanje ili komentar doista bio pogrešan. Štoviše, pomaže i vama u shvaćanju da doista niste dužni odgovarati na ono što vas dovodi u neugodnu situaciju.

2. Preokrenite ploču smirenim uzvratnim pitanjem

Ako ipak procijenite da je u redu biti direktniji, Fisher savjetuje da odgovorite s protupitanjem poput ‘Koja je vaša namjera?‘ ili ‘ Što vas tjera da to pitate, što želite znati?‘ Ovo, kaže, služi kao ogledalo s kojim se vaš sugovornik ponovno može suočiti s činjenicom da je postavio neumjesno pitanje.

3. Igrajte se na svoj račun

Na neugodna pitanja možete odgovoriti i frazama ‘Neka ostane misterij, čuvam tajnu za sebe.‘ s kojima svom sugovorniku jasno dajete do znanja da neće dobiti odgovor. Posve je u redu da dio privatnosti želite zadržati za sebe.

- Činjenica je da se susrećemo ili nekad i sami nenamjerno postavljamo neugodna pitanja, no to ne znači da smo loše osobe. Štoviše, u većini slučajeva velika je vjerojatnost da će osoba koja je izazvala neugodnost, već sljedeću sekundu shvatiti da je pitanje doista bilo neprimjereno, no u toj situaciji čak i treba odnosno želi vašu reakciju o neslaganju - zaključuje ovaj stručnjak.

Linker
23. listopad 2024 14:02