Osim mentalnih vježbi, poput križaljki, sudokua, pitalica i sličnih, za kognitivno je zdravlje nužna i tjelovježba - već desetak minuta dnevno može s vremenom poboljšati kogniciju. Otkriveno je i da ljudi koji vježbaju umjereno ili energično imaju mnogo više kognitivne rezultate od onih koji većinu vremena provode sjedeći, spavajući ili u blagim aktivnostima.
Radna memorija
Zanimljivo je da su vježbači u istraživanjima imali bolju radnu memoriju (sposobnost da čovjek zapamti elemente potrebne za obavljanje određenog zadatka) i da je vježbanje najviše utjecalo na procese poput planiranja i organiziranja. Općenita je preporuka za odrasle vježbati umjerenim intenzitetom barem 150 minuta tjedno. Kao najbolje za zdravlje mozga preporučuje se pet aktivnosti.
Veza uma i tijela
Ples: Ubrzavanje otkucaja srca uz glazbu i pamćenje plesnih koraka odlično je za vezu uma i tijela. Opustite se plešući i potaknut ćete oslobađanje endorfina, tzv. hormona sreće, pojačati kreativno rješavanje problema i pomoći oštrini uma.
Čučnjevi ili hodanje na mjestu: Radite to dok gledate televiziju; istodobno ubrzavanje otkucaja srca i usvajanje novih informacija znatno utječe na kognitivne sposobnosti.
Redovito hodanje: Prošećite susjedstvom, zapamtite rutu i držite je se neko vrijeme. Mijenjajte rutu svakih nekoliko tjedana kako biste održavali pamćenje i kako bi vam vježbanje bilo zanimljivije.
Idite stubama: Uključite vježbanje u uobičajene aktivnosti. Jedna od najboljih takvih vježbi je korištenje stuba umjesto dizala.
Šećite sa psom: Osobe koje imaju psa obično se više kreću od ostalih. U prosjeku je to 22 minute dnevno više.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....