Zbog nekih svakodnevnih grešaka u kuhinji kojih nismo niti svjesni, hrana nam ne uspijeva kako bismo htjeli.
 Foto: iStock
Uuuups

Zaobilazi vas titula najboljeg kuhara u obitelji? Možda radite ove greške...

Stalno otvarate pećnicu, koristite prastare začine, stavljate hranu na vrh frižidera... Greška za greškom. Riješite se loših navika.

Odlično kuhate, uvijek birate dobre namirnice, no unatoč najboljim namjerama, možda radite greške kojih niste ni svjesni.

Sljedeći put ćete sigurno pripaziti.

1. Stavljate voće i povrće u iste ladice od frižidera

Vjerojatno mislite da će proizvodi ondje ostati duže svježi. No, neke namirnice poput jabuka i banana emitiraju plin etilen, zbog kojeg okolno voće može prije vremena istrunuti. I nakon što namirnice razdvojite, najbolje je da rajčice, breskve, šljive i nektarine držite van hladnjaka. Naime, hladna temperatura može pretvoriti njihovu teksturu u kašu.

2. Pakirate vruću hranu u plastične posude

Nemojte u plastične posude stavljati vruću hranu ili piće, jer se pri visokim temperaturama svi toksini ispuštaju u većim količinama.

3. Iskorištavate i zadnji komadić bilja ili začina

Slažemo se da hranu ne treba bacati. No, kad bilja i začini stoje više od godinu, dvije, njihov okus postepeno nestaje. I iako ih možete koristiti, izgubili su svrhu. Zato je najbolje da kupujete manje količine.

4. Otvarate pećnice kako biste provjerili hranu

Nitko ne voli da im jelo zagori, no konstantno otvaranje pećnice je loša ideja. Naime, mnogo topline tada izađe, što uzrokuje drastični pad unutrašnje temperature. Hrana će se tada peći neravnomjerno i trebat će joj duže da bude gotova. Probajte se suzdržati i nemojte otvarati vrata pećnice više od jednog puta.

5. Stavljate hranu na frižider

Ako vam nedostaje prostora, možda mislite da je super ideja ostavljati hranu na frižideru. No, vaš frižider ispušta toplinu, a toplina raste. Kruh i pekarski proizvodi su primarne mete, jer toplina i vlaga pogoduju rastu plijesni. Kako bi vaš ugljikohidrati što duže bili svježi držite ih na hladnom i tamnom mjestu. I vino također može izgubiti svoju kakvoću.

6. Pečete povrće na vrlo visokoj temperaturi

Možda mislite da je ekstra vruća pećnica ključ za dobivanje hrskavog i ukusnog povrća, no tako riskirate da vaše povrće izvana zagori, a da unutra još nije u potpunosti skuhano. Pečenje ovisi i o debljini vaše namirnice. Povrće se može jednom do dvaput okrenuti, odnosno, promiješati tijekom pečenja, a treba mu i osigurati dovoljno prostora u posudi. Zato je nemojte prenatrpati.

7. Bacate noževe u perilicu.

Zbog temperature kao i zbog visokog pritiska vode i miješanja, oštrice noževa brzo mogu postati tupe. Osim toga, zbog udaranja u druge objekte za vrijeme pranja na njima se stvaraju ogrebotine.

8. Perete voće i povrće čim dođete kući

Ako namirnice nećete odmah koristiti, nemojte ih prati. Ako ih operete i pustite da stoje neko vrijeme, može doći do plijesni ili da se prebrzo pokvare. Izuzetak su gljive, kažu stručnjaci.

23. prosinac 2024 13:56