Oolong čaj spada među najzdravije čajeve, naziva se i “ubojica masnoća” jer pomaže u slučaju visokog kolesterola, kod mršavljenja bez gladovanja, za ubrzavanje metabolizma. Po stupnju fermentacije je između zelenog i crnog čaja, a količina teina manja je nego u crnom, a viša nego u zelenom čaju. Oolong čaj može biti zelenkaste ili smeđe boje, ovisno o stupnju fermentacije (vrenja), a poznat je i kao crveni čaj.
Antioksidansi
Neki od glavnih antioksidansa u oolong čaju su polifenoli theaflavini, thearubigini i EGCG. Oni su odgovorni za mnoge njegove zdravstvene koristi. Vjeruje se da polifenoli u oolongu smanjuje razinu šećera u krvi, pomažući smanjiti vjerojatnost dijabetesa tipa 2. Također mogu poboljšati zdravlje srca i smanjiti vjerojatnost srčanih bolesti.
Oolong čaj također je pokazao neke potencijalno izvanredne učinke na mozak. Konzumacija oolonga povezana je s manjim rizikom od kognitivnog pada, kao i poboljšanom spoznajom, pamćenjem, izvršnom funkcijom i poboljšanom brzinom obrade podataka. Tein u čaju također može pojačati pažnju i smanjiti anksioznost, a kofein i tein zajedno mogu povećati budnost i pažnju u prvih sat ili dva nakon pijenja. Osim toga, redovito pijenje oolong čaja povezano je s većom mineralnom gustoćom kostiju, čime se smanjuju prijelomi, smanjuje zubni plak, vjerojatno zbog visoke razine fluorida u čaju i dugoročnog poboljšanja simptoma ekcema. Znanstvenici vjeruju da antioksidansi prisutni u crnim, zelenim i oolong čajevima mogu pomoći u sprječavanju mutacija stanica koje mogu dovesti do raka u tijelu, a također, polifenoli čaja mogu smanjiti stopu diobe stanica raka.
Ima li oolong nuspojave?
Oolong čaj, kao i većina čajeva, općenito se smatra sigurnim. Preporučena dnevna doza oolong čaja je oko 3-4 šalice dnevno, s obzirom na to da sadrži tein (kofein), koji kad se konzumira u velikim količinama može uzrokovati neke neugodne nuspojave, uključujući nesanicu, glavobolje i anksioznost. Imajte na umu da kofein ometa neke lijekove. Također se preporučuje izbjegavanje dodataka oolong čaja, jer previše polifenola može ih učiniti prooksidansima, koji su zapravo loši za zdravlje.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....