SHUTTERSTOCK
Istraživanje tjedna

Konzumiranje dva do četiri jaja tjedno povećava kognitivne funkcije i snižava kolesterol

Jaja sadrže karotenoide, spojeve povezane s poboljšanim kognitivnim performansama i kolin

Oko jaja su se oduvijek lomila koplja i to zbog uvjerenja da kolesterol koji se nalazi u ovoj namirnici, značajno povisuje kolesterol što konačno pridonosi kardiovaskularnim bolestima. No, nutritivni profil jaja i nova istraživanja dovode ovu pretpostavku u pitanje. Nedavna studija sa Sveučilišta Kalifornija u San Diegu sugerira da jaja možda nisu tako štetna za zdravlje kao što se prije mislilo. Analizirajući podatke o zdravlju i kognitivnim funkcijama 890 odraslih osoba, istraživači su otkrili da je konzumacija jaja povezana s nižom razinom kolesterola u krvi te potencijalno poboljšanim kognitivnim funkcijama kod određenih skupina. Jaja su niskomasna, bogata proteinima i sadrže esencijalne hranjive tvari koje mogu imati zdravstvene koristi, osobito u pogledu kognitivnih funkcija.

image
SHUTTERSTOCK

Rezultati studije

Istraživači Donna Kritz-Silverstein i Ricki Bettencourt, analizirali su podatke iz dugoročne studije o zdravom starenju koja je započela 1988. godine. Studija je pratila osobe srednje i starije dobi tijekom četiri godine, procjenjujući njihovu razinu kolesterola i kognitivne sposobnosti putem različitih testova. Zabilježene su prehrambene navike sudionika, s naglaskom na učestalost konzumacije jaja, koja se kretala od dva do četiri jaja tjedno. Dobiveni rezultati pokazali su značajnu povezanost između umjerene konzumacije jaja i niže razine kolesterola u krvi. Među 531 ženom, one koje su konzumirale više jaja imale su manji pad kratkoročnog i dugoročnog pamćenja. Međutim, zasebna analiza podataka iz drugog razdoblja otkrila je suprotan učinak - muškarci koji su konzumirali više jaja, postigli su bolje rezultate na kognitivnim testovima, dok kod žena nije uočena značajna povezanost.

image
SHUTTERSTOCK

Kognitivno zdravlje

Unatoč visokim razinama kolesterola, jaja mogu imati pozitivan utjecaj na kognitivno zdravlje i regulaciju kolesterola. Istraživači pretpostavljaju da visoki sadržaj proteina i aminokiselina u jajima mogu pomoći očuvanju neuronske funkcije. Osim toga, jaja sadrže karotenoide, spojeve povezane s poboljšanim kognitivnim performansama i kolin, koji je prekursor neurotransmitera acetilkolina, ključnog za pamćenje i učenje. Razlike u rezultatima između muškaraca i žena upućuju na to da različiti faktori mogu mijenjati ove učinke. Moguće je da genetske predispozicije, hormonalni utjecaji ili razlike u načinu življenja također diktiraju rezultate.

Zaključak

Iako studija pruža uvjerljive dokaze da jaja možda ne utječu negativno na razinu kolesterola te mogu podržavati kognitivno zdravlje, jasno je da prehrambene preporuke moraju biti precizne. Zasićene masti, šećer i natrij vjerojatno su važniji čimbenici koji doprinose kardiovaskularnim bolestima. Za određene osobe, posebno one s bolestima poput dijabetesa, oprez u prehrani i dalje ostaje bitan. Ipak, ova otkrića potiču ponovno razmatranje tradicionalnih prehrambenih smjernica i pozivaju na daljnja istraživanja o utjecaju jaja na ljudsko zdravlje.

13. prosinac 2024 13:51