U studenom se diljem svijeta obilježava Movember - kampanji koja poziva muškarce da puste brkove i razgovaraju o temama poput raka prostate, mentalnog zdravlja, fizičke aktivnosti i prevenciji raznih bolesti.
„Movember" dolazi od kombinacije riječi "moustache" i "November", a ovaj mjesec nam dva brkata muškarca govore o tome što ih motivira, kako brinu o svom zdravlju, kojih se zdravih navika i rutina pridržavaju. Nutricionist Marko Šimić i estetski kirurg Mladen Duduković osvrnuli su se na i psihičko zdravlje muškaraca te podijelili svoje savjete o očuvanju istoga.
Za početak, kako se vi brinete o svom zdravlju?
Marko Šimić:
Za mene je briga o zdravlju nešto poput dugoročne investicije - što više uložiš, to veće „kamate“ dobiješ u obliku energije, snage i osjećaja zadovoljstva. Zato uvijek nastojim balansirati sve aspekte, jer ako se fokus previše stavi na jedno (npr. samo prehranu) često se zanemare drugi ključni dijelovi, poput mentalnog zdravlja ili fizičke aktivnosti. Svakodnevno biram hranu bogatu povrćem, voćem i izbjegavam one „prazne“ kalorije. S obzirom na to da sam nutricionist, sigurno bih mogao predlagati egzotične dijete ili složene režime, ali vjerujem da je ravnoteža ključna, a personalizacija najvažnija. Redovni treninzi su must - barem tri puta tjedno u teretani, a bicikl mi je način da se opustim i mentalno, kao i fizički. Za kraj dana, šetnja mi dođe kao meditacija - savršen način za odbaciti sve misli i pripremiti se za miran san, kojeg, priznat ću, često nemam dovoljno. Mislim da nema prečaca kad je zdravlje u pitanju - sve je u redovnim navikama koje stvaramo.
Mladen Duduković:
Na sreću, do sada nisam morao previše razmišljati o zdravlju. Od rođenja sam praktički zdrav i zapravo nikad nisam izostao s posla radi bolovanja. Trudim se jedino nabijati kondiciju povremenim trčanjem, a liniju održavam balansiranom prehranom. Mislim da je jako važno biti na suncu. Dbar dio dana sam u zatvorenom prostoru te kad sam slobodan nastojim što više biti u prirodi.
Koji se pet navika i rutina redovito držite?
Marko Šimić:
Balans na tanjuru. Naime, vjerujem u raznovrsnu prehranu kao oslonac zdravlja. Svaki dan unosim voće, jer kad smo bili mali, rekli su nam da „jabuka na dan, tjera doktora van“, a isto još uvijek vrijedi. Bicikl mi je omiljeno prijevozno sredstvo, a ujedno i sjajan način da obavim dnevni kardio. S druge strane, teretana mi je ispušni ventil i idealan način za građenje snage. I na kraju dana, večernja šetnja - to je moje vrijeme za odmor i refleksiju.
Mladen Duduković:
Hranim se u intervalima, 16-8 povremeni post i nerado jedem nakon 18 sati što je u mom poslu i mojim društvenim obvezama nekad teško izbjeći, ali onda se obavezno ‘kaznim‘ sljedeći dan. Svako jutro se kupam u kadi, to je neki moj zen trenutak i rekao bih jedino vrijeme u danu posvećeno isključivo meni, od toga ne odustajem niti kad se žurim. Nastojim ne jesti previše slatkoga i osim čaše vina ili neke pivice s prijateljima, ne uživam previše u alkoholnim pićima. Dva put dnevno mažem lice kremom s čim kožu držim pod kontrolom.
Kada ste postali svjesni važnosti redovitih pregleda za zdravlje, posebno onih koji se fokusiraju na muške bolesti?
Mladen Duduković:
Unatoč činjenici da se stvarno dobro osjećam, sada polako ulazim u godine kada ću se tome morati više posvetiti. Htio bih biti prisutan kada mi djeca odrastu i dobiju svoju djecu pa ću se potruditi da me nešto ne bi iznenadilo po putu. Na sreću dosta specifičnih muških bolesti se mogu prevenirati i rano detektirati čime povećavamo izglede za izlječenjem.
Treba li vas možda nagovarati na te preglede?
Mladen Duduković:
Kao što sam rekao, malo sam lijen po tim pitanjima, vjerojatno jer nikada nisam bio bolestan. Uglavnom me djevojka i mama nagovaraju. Imam malo opterećenu obiteljsku anamnezu pa obje kada dobiju bilo kakav signal ili slutnju, uvijek me pokušavaju poslati na neki pregled.
Marko Šimić:
Nisam tip kojem treba puno nagovaranja za godišnji sistematski pregled, ali ako me pitate o odlasku doktoru za svaki manji problem - tu mi partnerica često daje do znanja da bi bilo dobro da malo promijenim stav. Iako se trudim sve riješiti prehranom i aktivnim načinom života, ponekad mi ona bude glas razuma da bolje provjerim nego da kasnije požalim. Tako da, iako mislim da sam prilično odgovoran, uvijek je korisno imati taj dodatni ‘podsjetnik‘ kod kuće.
Koje su vaše preporuke za dobro upravljanje zdravljem?
Mladen Duduković:
Samo ne pretjerivati ni u čemu. Ne razumijem ljude koji su se nečega zauvijek odrekli i misle da si rade uslugu. Život je prekratak da bi si uskratili neke stvari. Ako imaš mjeru, zabrane ti zaista nisu potrebne.
Marko Šimić:
Balans, dosljednost i prevencija - tri osnovna principa za zdravlje. Neka prehrana bude bogata prirodnim namirnicama, povrćem i voćem; neka trening bude redovit, makar samo šetnje. I ne podcjenjujte mentalno zdravlje - smijeh i druženje često su najbolji „suplementi“ koje možemo unijeti.
Kako se nosite sa stresom?
Mladen Duduković:
Rekao bih dobro. Razvio sam odličan smisao za “time management” i mislim da u danu napravim puno više nego većina ljudi u dva dana. Jesam li radi toga sretan, ne znam, ali činjenica da to mogu me veseli i daje mi neku satisfakciju. Nekada se pitam do kada ću tako, ali sigurno još neko vrijeme hoću. Ako voliš to što radiš, ustvari ne bi trebao osjećati preveliki stres, tako i poslovna putovanja, a i raspored koji mi zaista zna biti naporan, odradim bez greške i s osmijehom na licu. Osim posla koji ispada da mi je jedini hobi, često se nagradim vikend putovanjima s klincima i djevojkom i to mi daje potvrdu da ustvari dobro živim. Rekao bih da se zabavljam i dok radim i dok putujem, tako da sam ustvari cijelo vrijeme OK.
Marko Šimić:
Stres je za mene poput izazova u teretani - ne izbjegavam ga, prihvaćam ga i prilagođavam se. Fokusiram se na trenutak i na ono na što mogu utjecati, a ostatak pokušavam otpustiti. A ako situacija zahtijeva, provedem večer s prijateljima, jer zajedničko vrijeme, smijeh i dobar plesnjak najbolje oslobađaju od stresa.
Kako se brinete za svoje mentalno zdravlje?
Marko Šimić:
Fokusiram se na svakodnevne male rutine koje mi pomažu da ostanem mentalno stabilan - večernje šetnje, trenutke u prirodi, dobar trening, sve to mi puno znači. Trudim se živjeti u sadašnjosti i ne previše analizirati što je bilo ili što bi moglo biti. Ako sam pod većim stresom, imam sreću da imam sjajne prijatelje s kojima mogu pričati i otići se pošteno zabaviti i naplesati. Svjestan sam da, koliko god stres bio prisutan, važno je kako reagiramo na njega.
Muškarci često zaboravljaju koliko je važno mentalno zdravlje, i to često zbog ideje da moramo biti „čvrsti“ i izdržljivi. No, psihičko zdravlje jednako je važno kao i fizičko, a podrška je ključna. Možda nije uvijek lako tražiti pomoć ili razgovarati o problemima, ali dugoročno, otvorenost i podrška bliskih prijatelja ili obitelji može činiti čuda. Psihičko zdravlje ne dolazi iz ignoriranja problema, nego iz suočavanja i pronalaženja onoga što nas ispunjava i čini sretnima.
Mladen Duduković:
Stres koji povremeno osjećam mislim da nije jako opasan po zdravlje, uglavnom je posljedica prenatrpanog rasporeda, a i činjenice da ne volim ništa propustiti pa se često nađem u takvom nekom problemu. Kada završim takav dan, osjećam olakšanje i rasterećenje. Već ujutro slijedi opet neka nova utrka. Povremeni razgovori o tim nazovimo ih težim trenutcima, automatski te isprazne negativnih emocija i spreman si za još jedan krug. Ne gomilam negativne emocije u sebi, odreagiram odmah i instinktivno. Povremeno galamim u prometu, trčim kad stignem i smijem se svojim forama. To me na neki način veseli i rasterećuje. Nema formule, ali svatko bi trebao prepoznati taj neki rasterećujući faktor.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....