Godine ne možemo zaustaviti, a pomisao na starenje svatko doživljava drugačije. Dok neki izbjegavaju razmišljati o tome kako će im život izgledati za desetak godina, drugi ovaj proces prihvaćaju kao prirodan dio životnog puta. Ipak, ključno je s kakvom kvalitetom starimo.
Povezanost društvene izolacije i demencije
Na tom tragu istraživanje objavljeno u Journal of American Geriatrics Society došlo je do zaključka kako je društvena izolacija povezana je s većim rizikom od razvoja demencije, zbog čega je socijalizacija glavni prioritet za sprječavanje kognitivnog pada. Od ukupno 5.022 starijih osoba iznad 65 godina, studija je pokazala da je društvena izolacija povezana s 28 posto većim rizikom od razvoja demencije (pretpostavlja se da je 25,9 posto osoba u društveno izoliranoj skupini vjerojatno je imalo demenciju, dok je u neizoliranoj skupini bilo 19,6 posto njih.) Drugim riječima, jedna od četiri osobe u toj dobnoj grupi bila je suočena s društvenom izolacijom, što sugerira da nisu imali puno kontakta s drugima. Međutim, stručnjaci ističu jedan problem. Stvarni rizik mogao bi biti još veći jer starije osobe koje žive u staračkim domovima i ustanovama, gdje su demencija i socijalna izolacija vrlo raširene, nisu bile uključene u ovu studiju. Rezultati nisu pokazali razlike prema rasi, no znanstvenici ističu potrebu za dodatnim istraživanjima kako bi se bolje razumjele specifične implikacije društvene izolacije i demencije u različitim rasnim i etničkim skupinama.
Socijalizacija
Socijalizacija ima svoje čari kada govorimo o dugovječnosti i kognitivnom zdravlju. Pojednostavljeno, trebamo se družiti, pričati, smijati se i provoditi vrijeme zajedno ako želimo kvalitetnu starost. To je primijetila i Ellen Cole, psihologinja koja radi sa ženama starijim od 70. i koja preporučuje da se okružimo ljudima koji nas pune. Drugim riječima, ističe, ako već u mladosti imate stav da je bolje biti mlad nego star, vjerojatno je da ne starite dobro te morate pod hitno nešto poduzeti.
Cijeli paket
Osim društvene povezanosti, zdravo starenje uključuje i druge aktivnosti poput igranja društvenih igra, učenja novih vještina te uzimanje suplemenata poput ginsenga i omega-3 masnih kiselina.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....