SHUTTERSTOCK
jeste li znali

Ova vrsta prehrane odgovorna je za 50 posto slučajeva hipertenzije! Simptomi se ne moraju godinama pokazati

Zdravijim životnim izborima hipertenzija se i dalje može kontrolirati


Visoki krvni tlak ili hipertenzija obično se ne primijeti sve dok već nije napravio štetu. To je stanje koje pogađa milijune, a mnogi i dalje ne razumiju čimbenike koji njemu pridonose. Neki od tih čimbenika, poput genetike, izvan su naše kontrole, ali drugi dolaze iz svakodnevnih izbora koje donosimo - što jedemo, koliko smo aktivni i kako se nosimo sa stresom.

Svjetska zdravstvena organizacija procjenjuje da je nepravilna prehrana odgovorna za oko 50 posto slučajeva hipertenzije, tjelesna neaktivnost za oko 20 posto i pretilost za oko 30 posto svih hipertenzija.


Stres

Kada ste pod stresom, vaše tijelo oslobađa hormone poput adrenalina i kortizola, koji privremeno podižu krvni tlak tako što vam srce brže kuca, a krvne žile se sužavaju. Dok su kratkotrajne reakcije na stres normalne, kronični stres može dovesti do dugotrajne hipertenzije. S vremenom, način na koji se nosimo sa stresom - poput prejedanja, pušenja ili izbjegavanja vježbanja - može pogoršati problem, stvarajući ciklus koji je teško prekinuti. Upravljanje stresom tehnikama opuštanja, vježbanjem ili svjesnošću može pomoći u održavanju krvnog tlaka pod kontrolom.


Previše kofeina

Prekomjerna konzumacija kofeina može povisiti krvni tlak, osobito kod osoba osjetljivih na njega. Kofein stimulira živčani sustav, uzrokujući privremeni skok krvnog tlaka zatezanjem krvnih žila i povećanjem otkucaja srca. Iako je učinak obično kratkotrajan, redovita konzumacija velikih količina kofeina može pridonijeti dugotrajnoj hipertenziji kod nekih pojedinaca. Smanjenje unosa ili prelazak na opcije s niskim udjelom kofeina može pomoći.


Nezdrava prehrana

Nezdrava prehrana bogata solju, šećerom i prerađenom hranom, jedan je od ključnih čimbenika visokog krvnog tlaka. Prekomjerna sol uzrokuje da tijelo zadržava vodu, povećavajući opterećenje krvnih žila, a prehrana bogata mastima i šećerima dovodi do debljanja, što također podiže krvni tlak. S vremenom loše prehrambene navike mogu pogoršati hipertenziju. Kako biste izbjegli visoki krvni tlak važna je uravnotežena prehrana bogata voćem, povrćem i cjelovitim žitaricama.


Visok unos soli

Sol tjera tijelo da zadrži dodatnu tekućinu, što povećava volumen krvi i stvara dodatni pritisak na krvne žile. S vremenom to stalno naprezanje može dovesti do hipertenzije, a kako bi to izbjegli potrebno je samo smanjiti sol u vašoj prehrani, posebno iz prerađene hrane.


Konzumacija alkohola

Pijenje previše alkohola podiže krvni tlak povećavajući broj otkucaja srca i oštećujući krvne žile. S vremenom prekomjerno pijenje također može dovesti do debljanja, što je još jedan čimbenik rizika za hipertenziju.


Pušenje

Redovito pušenje podiže krvni tlak oštećujući stijenke krvnih žila i sužavajući arterije, zbog čega srce jače pumpa krv. Kemikalije u cigaretama također pokreću kratkotrajni skok krvnog tlaka svaki put kada pušite. S vremenom ti učinci doprinose dugotrajnoj hipertenziji i povećavaju rizik od srčanih bolesti. Prestanak pušenja može značajno poboljšati krvni tlak i cjelokupno zdravlje srca.


Neaktivnost

Kada ste neaktivni, srce mora više raditi kako bi pumpalo krv, što dovodi do povećanog pritiska na arterije. S vremenom sjedilački način života također pridonosi debljanju i otežava upravljanje stresom, a oba su čimbenici rizika za hipertenziju.


Prekomjerna tjelesna težina

Prekomjerna tjelesna težina ili pretilost dodatno opterećuje srce, zbog čega teže pumpa krv, što podiže krvni tlak. Višak tjelesne masti, posebno oko trbuha, povezan je s povećanim rizikom od hipertenzije, a osim toga, nošenje dodatne težine često dovodi do drugih čimbenika rizika, poput visokog kolesterola i loše cirkulacije. Gubitak čak i nekoliko kilograma zdravom prehranom i tjelovježbom može pomoći u smanjenju krvnog tlaka i poboljšanju cjelokupnog zdravlja.


Dijabetes

Povišena razina šećera u krvi oštećuje krvne žile i dovodi do povećane ukočenosti arterija, što otežava protok krvi. To može rezultirati povišenim krvnim tlakom tijekom vremena. Mnogi pojedinci s dijabetesom suočavaju se i s drugim povezanim stanjima, poput pretilosti i visokog kolesterola, koji povećavaju rizik od hipertenzije.


Obiteljska povijest

Ako se hipertenzija javlja u vašoj obitelji, možete naslijediti genetsku predispoziciju koja vas čini osjetljivijima na nju. Iako ne možete promijeniti svoju genetiku, svjesnost o vašoj obiteljskoj povijesti može potaknuti proaktivne zdravstvene mjere. Redoviti pregledi, zdrav način života i praćenje krvnog tlaka mogu pomoći u upravljanju ovim rizikom i promicanju boljeg kardiovaskularnog zdravlja.

Linker
13. studeni 2024 09:27