U anemiji treba povećati namirnice bogate željezom, a što učiniti ako se željezo pojačano taloži u tkivima? Otkrivena mi je nasljedna hemokromatoza, ali za sada bez nekog posebnog liječenja. Trebaju li se i moja djeca testirati? Kako prepoznati višak željeza, zašto se javlja i kako se liječi? Kako možemo prehranom smanjiti željezo u krvi?
- Dubravko I., Zagreb
Odgovara prim. dr. Slavko Lovasić, spec. opće i obiteljske medicine, Samobor
Primarne hemokromatoze najčešće su posljedica mutacije HPE gena i nasljeđuju se uglavnom autonomno recesivno. Drugi uzroci su vrlo rijetki. Osnovna promjena očituje se kao preveliko nakupljanje željeza u organima. Ako nema oštećenja organskih sustava, najčešće se i ne javljaju simptomi. Genetsko testiranje djece bilo bi uputno učiniti kako bi se eventualno moglo djelovati, jer se u velikom broju bolest javlja nasljedno (do čak 95 posto). Bolest se liječi venepunkcijama kod kojih se ovisno o laboratorijskim nalazima uzima 250 do 500 ml krvi u određenim vremenskim razmacima.
Prehrana kod hemokromatoze trebala bi se sastojati od svježeg voća, povrća, cjelovitih žitarica i dovoljno proteina, dok bi crveno meso, agrume i šećer trebalo izbjegavati. Apsorpciju željeza ometa hrana koja obiluje kalcijem, poput mlijeka i mliječnih proizvoda, soje i sitne plave ribe s kostima. Iako jaja sadrže željezo, bjelanjak sadrži proteine (fosvitin) koji ometaju apsorpciju željeza.
Prehrana treba sadržavati obilje cjelovitih žitarica i povrća poput cikle, špinata, kelja te tamne čokolade, orašastih plodova, mahunarki i čaja. Tanini, koji se nalaze u namirnicama poput čaja, grožđa, ječma, brusnica i suhog voća, mogu smanjiti apsorpciju željeza iz prehrane. Kod hemokromatoze i kava je dobar saveznik jer sadrži tanine i samo jedna šalica kave može smanjiti apsorpciju željeza za čak 60 posto.
Svoja pitanja šaljite na e-mail adresu: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.. Odgovore objavljujemo u magazinu Doktor u kući, koji izlazi svaki prvi četvrtak u mjesecu te na našem portalu živim.hr.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....