KUP KREŠIMIRA ĆOSIĆA

Smodiš predvodio Cedevitu do prvog trofeja u povijesti!

U finalu Kupa Hrvatske Krešimir Ćosić Cedevita je pobijedila Zagreb i osvojila svoj prvi trofej. Najefikasniji u dvorani Trnsko bio je Slovenac Matjaž Smodiš s 27 poena
 Damir Krajac / CROPIX

Odavno nije Zagreb započeo susret bez stranaca, odavno nije nekoga poveo 6:0. Dogodilo se to u finalu domaćeg Kupa, protiv Cedevite, susreta koji i jednima i drugima znači više od obične utakmice.

Mravi koji su dan ranije teško izašli na kraj sa Zadrom očito su, kao što im je i trener rekao, imali dovoljno snage i svježine za finale. Cedevita, uspavana pobjedom protiv nelošeg ali ipak nejakog Splita, stoga je ušla malo s rezervom u ovu utakmicu. Rekli bi, i jedni i drugi malo su se isuviše respektirali.

U toj konstelaciji snaga bolje su susret otvorili domaćini, prvu četvrtinu dobili su sa 17:14, u drugoj već osjetnije vodili sa 28:16 u 14. minuti. No, tada Cedevita uzvraća serijom 14-2 za 4 minute, a Car izjednačava na 30:30 u 18. minuti. Ipak, na poluvrijeme se odlazi s prednošću Zagreba, 36:34.

Tek u 26. minuti Cedevita prvi puta vodi, 51:48, no Mravi uzvraćaju serijom 6-0 u minuti za ponovno vodstvo. Trener Cedevite Anzulović pokušava zonom poremetiti igru Zagreba, u kojoj se ističe sjajni Rančić, poslovično dobri Kasun i iskusni Mulaomerović. I treća četvrtina odlazi na stranu Mrava, 57:53.

Ali, vidno posustaju domaći, usporili su, a i veći broj igrača u rotaciji Anzulovića, što je on cijelo vrijeme obilato koristio, dolazi na naplatu. Junak utakmice Matjaž Smodiš sa dvije trice podiže rezultat na 63:57 za Cedevitu, i od tada su košarkaši Zagreba u situaciju da ganjaju rezultat, a vemena je sve manje.

Pola minute prije kraja Androić je tražio minutu odmora, kod 67:71. Akcija je valjda bila za Mašića, on je šutirao tricu, i nije pogodio, išli su Mravi na brzi prekršaj, Vukušić je 15 sekundi prije kraja pogodio oba slobodna bacanja za 73:67. Kup je time otišao u ruke Cedeviti, njihov prvi trofej. Na kraju je završilo 74:72 za Cedevitu.

Zagreb CO - Cedevita 72:74 (17:14, 19:20, 21:19, 15:21)

ZAGREB - Dvorana Trnsko. Gledatelja 2.000. Suci: Muhvić (Karlovac), Radović (Dubrovnik) i Hordov (Zadar).

ZAGREB CO: Mulaomerović 4, Mašić 6, Halilović, Babić, Kasun 16 (2-3), Markota 10, Rančić 20 (1-2), Prostran, Ožbolt 5 (2-2), Šarić 2 (2-2), Heytvelt 9 (0-3).

CEDEVITA: Draper 4 (0-1), Opačak, Smodiš 27 (5-6), Petrović, Vukušić 8 (4-6), Bagarić 4, Bilan 5 (1-2), Princ 3, Owens, Warren 11, Car 8 (3-4), Baždarić 4 (2-2).

SLOBODNA BACANJA: Zagreb CO 7-12 (58%), Cedevita 15-21 (71%). OSOBNE POGREŠKE: Zagreb CO 24, Cedevita 18.

ŠUT: Zagreb CO 27-57 (47%), Cedevita 26-66 (39%). SKOK: Zagreb CO 35 (23+12), Cedevita 42 (22+20).

TRI POENA: Zagreb CO 11-27 (41%) Rančić 5, Mašić 2, Markota 2, Ožbolt 1, Heytvelt 1; Cedevita 7-24 (29%) Smodiš 4, Princ 1, Warren 1, Car 1.

03. srpanj 2024 20:02