Lana Štambuk sa svojom je obitelji obišla najpoznatije povijesne, prirodne i kulturne znamenitosti svoje omiljene latinoameričke države - letjeli su u balonu iznad razrušenog grada Teotihuacana, ronili, obišli piramide, posjetili muzej Fride Kahlo i uživali u glazbi mariachija.
Vježbati jogu u prirodi uvijek je poseban užitak, a prakticirati je u svitanje na obali Karipskog mora nezaboravno je iskustvo - s jedne strane tirkizno more i bijeli pijesak, a s druge egzotične ptice i divljina prašume. Srce me oduvijek vuklo u Meksiko, tu živopisnu latinoameričku zemlju čije sam ljepote ove zime istražila sa suprugom, kćeri i sinom - razgledavali smo ostatke naselja i hramova drevnih naroda, kupali se u prirodnim bunarima, ronili, ručali u pećini, uživali u meksičkim specijalitetima. Zbog svega toga isplatilo se provesti u avionu toliko vremena - prvo sat i pol do Istanbula, pa još petnaest sati do Mexico Cityja, koji je bio naša prva postaja na ovoj prekrasnoj obiteljskoj avanturi.
Teotihuacán je bio najveće gradsko središte Srednje Amerike tijekom klasičnog razdoblja pretkolumbovske Amerike (200. - 700. g.) te s populacijom od 200.000 stanovnika jedan od najvećih gradova na svijetu u to vrijeme. Nalazi se samo 45 km sjeveroistočno od Ciudad De Mecixa, a krase ga dvije piramide - piramida sunca i piramida mjeseca. Prva je veća, po dimenzijama slična Keopsovoj piramidi, u vrijeme svog vrhunca bila je obojana u crveno, a krasi je 248 stepenica po kojima se, naravno, više ne smije penjati, da bi se piramida očuvala. Piramida mjeseca je puno manja, a osim njih razgledali smo i grad, unutar kojeg postoji mnogo sačuvanih kuća gdje su živjeli svećenici, trgovci, obrtnici i ostatak stanovništva. Najljepše su impozantne građevine koje svjedoče o povijesti tog dijela svijeta, a poseban je doživljaj diviti im se iz balona na vrući zrak. Tijekom izleta na tu lokaciju ručali smo u prekrasnom restoranu u špilji, gdje smo uživali u tortiljama, čaju od hibiskusa i kavi s cimetom. Cimet se ne dodaje u kavu nakon kuhanja, već je implementiran izravno u tehniku kuhanja.
Plutajući vrtovi Xochimilco
U Ciudad de Mexicu se nalazi i park Xochimilco koji je na UNESCO-ovom popisu svjetske baštine. Na astečkom jeziku nahuatlu xochimilco znači "mjesto gdje raste cvijeće" - park su podigli Indijanci Xochimilca, a 1990. su proglašeni eko-parkom. Xochimilco je najpoznatiji po svojim kanalima na kojima se nalaze umjetni poljoprivredni otoci chinampas koji privlače brojne turiste, zbog čega je lokalno stanovništvo organiziralo obilaske u šarenim gondolama (trajineras). Ovi kanali, dužine 170 km, jedini su ostaci nekada kompleksnog sustava Aztečkih jezera i kanala koji su se protezali Meksičkom dolinom, a danas je park Xochimilco sa svojim "plivajućim" trgovinama, tržnicama i šarenim čamcima na jezeru omiljena lokacija Meksikanaca za rođendane, zaruke, djevojačke, momačke, večeri i, naravno, proslave Dana mrtvih, kad mnogi nose maske u obliku šarenih kosturskih glava ukrašenim cvijećem, što je ujedno najčešći suvenir u Meksiku. Na jednom od brodova koji plove kanalima smo i ručali, uživajući u mariachi glazbi.
Susret prošlosti i budućnosti
Ciudad de Mexico krase veličanstvene građevine, bogata povijest, odlična hrana i puno zanimljivih lokacija koje vrijedi obići, a u ožujku je čitav grad obojen u ljubičasto zahvaljujući raskošnim krošnjama drveta jacaranda, punim grozdastog ljubičastoplavog cvijeta. Odsjeli smo u povijesnom centru, tzv. Centro Historico, a u razgledavanje krenuli sa središnjeg trga, tzv. Plaza De La Constitucion. U blizini se nalaze secesijska palača Palacio de Bellas Artes te Nacionalna palača, u kojoj živi predsjednica Meksika Claudia Sheinbaum, zbog čega je centar dodatno siguran pa se čovjek osjeća prilično sigurno. Tijekom rekonstrukcije centra pronađeni su ostaci hrama Templo Mayor - prema astečkom vjerovanju to je bio centar svemira posvećen bogovima sunca, kiše i rata. Aztecima je to bilo političko i religijsko središte, sa svakim novim vladarem dodatno je proširivano, a uključivalo je i žrtvenik za prosperitet i obilje, na koji su prinosili i ljudske žrtve. Na tom mjestu vidjeli su orla uzdignutog na kaktusu sa zmijama, što je i danas simbol grada. Hram su gotovo u potpunosti uništili španjolski osvajači 1521. godine, a na njegovom je mjestu sagrađena Metropolitanska katedrala.
Obišli smo i trg Garibaldi, "dom" mariachi glazbe, gdje sve odzvanja pjesmom i osjeti se miris hrane: dok sjedite za stolom, jedete tacose i pijete pivo ili tekilu, oni će vam zasvirati "na uho". Inače, mariachi glazba potječe iz Guadalajare, a datira iz ranog 20. stoljeća. Na tom trgu se nalazi i muzej tekile. Centar je bogat restoranima i malim štandovima gdje se može kupiti uistinu sve, od hrane i suvenira do "kompleta" za šamansko čišćenje. Iznenadilo nas je što mjesta za ispijanje kave u centru gotovo da i nema, osim Starbucksa. Prošetali smo i širokom avenijom Paseo de la Reforma, koja se dijagonalno proteže kroz srce Mexico Cityja. Projektirao ju je Ferdinand von Rosenzweig po nalogu cara Maksimilijana tijekom ere Drugog meksičkog carstva, i to po uzoru na velike europske bulevare, poput Ringstraße u Beču i Champs-Élysées u Parizu. Tu u blizini smjestila se poslovna četvrt grada, prepuna nebodera i financijskih centara, u potpunom opozitu povijesnom centru.
Muzej slavne Fride Kahlo
U četvrti Colonia del Carmen u Ciudad De Mexicu nalazi se muzej Fride Kahlo, poznat i kao Plava kuća, zbog kobaltnoplavih zidova građevine. Muzej je posvećen životu i radu slavne meksičke umjetnice Fride Kahlo - zgrada je bila njezino rodno mjesto, dom u kojem je odrasla, živjela sa suprugom Diegom Riverom niz godina i gdje je kasnije umrla u sobi na gornjem katu. Rivera je 1957. donirao kuću i njen sadržaj kako bi je pretvorio u muzej u čast Kahlo, koji sadrži zbirku njezinih i njegovih umjetničkih djela, kao i djela drugih umjetnika, zajedno s meksičkom narodnom umjetnošću para, prehispanskim artefaktima, fotografijama, suvenirima i osobnim predmetima slavne slikarice.
Kućice od slame i vjeverice na terasi
Nakon obilaska Cidudad De Mexica i njegove okolice krenuli smo prema Cancunu i Playi del Carmen - ljetovalištu smještenom uz Karipsko more u jugoistočnoj državi Quintana Roo, gdje smo odsjeli u jednom od resorta. Prekrasne plaže i brojna događanja začas ispune dan: ujutro je joga, na bazenu se igra tombola, možete birati među različitim vrstama aerobika u vodi. Bili smo smješteni u palapama, kućicama sa slamnatim krovovima, te nekoliko dana uživali u pravom odmoru, gledajući vjeverice koje u ranojutarnjim satima skakuću po terasama i ptičice prekrasnih boja. Otamo smo išli na izlete - posjetili smo piramidu El Castillo u drevnom gradu Chichen Itzi. Visoka je 24 metra i sastoji se od devet stepenasto poredanih katova, a na vrhu piramide nalazi se astronomski opservatorij. Podignuta je na cenotama, podzemnim bazenima ispunjenima slatkom vodom. Maje su smatrale da je to mjesto na kojem se susreću gornji i dolji svijet. Sve u gradnji ove piramide rađeno je prema strogim pravilima majanskog kalendara. Dva puta godišnje Sunce ovdje odigra prekrasnu optičku iluziju na sjeveroistočnim stepenicima, u obliku zmije koja se penje prema gore. Tijekom posjeta gradiću Vala Dolid ispunila sam si želju i okupala se u jednom od takvih prirodnih bazena, dok smo u senoti Dos Ojos ronili kroz te prekrasne "hodnike" špilje, kružnog oblika s nestvarnim oblicima i u prekrasnoj igri boja, svjetlosti i tame.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....