PRAVO VRIJEME ZA POPARU

Omiljeno, a tako jednostavno riblje jelo s krumpirom nakon kojeg uvijek ostaje prazan lonac

Naš suradnik Zoran Šimunić Šime svojevremeno je posjetio konobu Planjak na Korčuli i u Zagreb se vratio s nekoliko baš dobrih recepata. Jedan od njih je i ovaj za poparu

Tražite li ideju za današnji riblji ručak, razmislite o tome da u ribarnici ili supermarketu kupite morskog psa pa ga ovog puta, umjesto u ulju, pripremite u loncu s krumpirom. Poparu na ovaj način i sami često radimo, a recept smo dobili u popularnoj korčulanskoj konobi Planjak. Nije komplicirano i za pripremu će vam trebati tek nekoliko sastojaka koje vrlo vjerojatno već imate kod kuće pa danas na tržnici trebate uhvatiti samo dobar komad ribe i koji krumpir.

image

Konoba Planjak

Tom Dubravec/ Cropix/Cropix

Morski pas ima meko, sočno bijelo meso i, iako se najčešće priprema u dubokom ulju, za ovo je jelo također više nego dobar izbor. Ostat će sočan, a zahvaljujući začinima i bijelom vinu cijelo će jelo biti bogato i moćno.

Poslužite ga samostalno ili uz komadić kruha, a kada ga stavite u tanjur, možete ga pokapati i s još malo maslinova ulja i limuna. Bit će još ukusnije. Recept donosimo u nastavku.

image
Tom Dubravec/ Cropix/Cropix

Trebat će vam:

500 g morskog psa
1/4 kapule
300 g krumpira
50 ml ekstra djevičanskog ulja
3-4 režnja češnjaka
1 svežanj peršinova lišća
100 ml bijelog suhog vina - pošip ili maraština
sol, papar

Priprema:

Neka vam ribar oguli kožu od morskoga psa. Kapulu izrežite na polumjesece, češnjak na listiće, a peršin izrežite na sitno. U dubljoj posudi stavite psa kojeg ste izrezali na medaljone, kapulu, luk, podlijte maslinovim uljem i vinom. Po potrebi dodajte vode, zavrijte na naglo i smanjite vatru da se svi okusi prožmu. Kada pas omekša, dodajte peršin i neka odmori desetak minuta. Poslužite uz preprženi kruh.

ŠTO JE ZAPRAVO POPARA?

"Gregada i popara su zapravo dva slična jela odnosno načina spremanja ribe u teći (loncu) gdje se uz ribu obavezno dodaje krumpir. Razliku između popare i gregade je teško definirati, ali prema nekim kuharima kod popare se riba zapravo laganije kuha, pa se poklopi kako bi se sastojci podušili, omekšali, na neki način poparili. Drugi kažu da je popara zapravo gregada na crveno gdje se dodaje koncentrat rajčice (konšerva) i kuha se na jako (primjerice tako je pripremaju u Blatu na Korčuli), ali na Lastovu je spremaju na bijelo i kuhaju na lagano odnosno ‘na polako‘", objasnio nam je svojevremeno Zoran Šimunić Šime.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
04. siječanj 2025 12:52