Ovu maslinarsku godinu pamtit ću po neobičnoj pojavi. Nikada se, naime, nije dogodilo da berbu maslina u isto vrijeme započnu Istra i Dalmacija. Zašto? To su dva potpuno različita klimatska uzgojna područja pa masline inače ne dozrijevaju u isto vrijeme. Ove godine prerada u Istri započela je ranije, u zadnjem kvartalu rujna, dok su uljare u Dalmaciji otvorile svoje vrata početkom listopada. Smatram da je termin otvaranja uljara trebao biti puno kasniji.
Maslina u to vrijeme nije bila ni približno zrela za berbu, a to su dokazuju i niski postoci dobivenog ulja (randmani). Međutim, pozitivno je da je u većem dijelu uzgojnog područja ploda masline bilo dovoljno, a ponegdje i više nego inače, pa su se manji randmani kompenzirali s većim prinosom masline. Zbog toga cijena ulja ove sezone ne bi trebala poskupjeti.
Ipak, smatram se se s berbom krenulo prerano, što će se na kraju pokazuju i u kvaliteti samog maslinova ulja. Za ovu godinu ono je dosta rjeđe, točnije slabije viskoznosti, i samim time u okusima je slabijeg intenziteta. Razloge tome možemo pronaći u velikim i zakasnjelim padalinama koje su napunile plod masline vodom, a sama maslina nije se na vrijeme razvila i stvorila (sintetizirala) dovoljnu i kvalitetnu količinu ulja.
Naravno, stanje nije svugdje isto, a dokaz su i moji ovogodišnji favoriti. Sva ulja koja sam uvrstio na listu najboljih mogu se pronaći u specijaliziranim trgovinama, a poneke čak i u većim trgovačkim centrima. Ono što svakako mogu reći jest da mi je posebno drago da su naša kvalitetna i dobra ulja napokon i šire dostupna.
1. KOTA, LASTOVKA
Krasi je karakteristična voćnost ploda masline i izražen, ali harmoničan okus gorčine i pikantnosti uobičajen za ovu sortu. Iskričava, vatrena, ma baš prava Dalmatinka. Izvrsno ulje za začinjavanje u gastronomiji. Zbog svojih karakteristika idealno se sjedinjuje s jelima od mesa (kvalitetniji komadi junetine i govedine), ide uz jela koja koriste aromatične umake na bazi mediteranskog bilja. Slastice također, pogotovo uz suhe torte od badema, primjerice viška ili rapska torta.
2. SAN ANTONIO, ISTARSKA BJELICA
Mirisi su opojni, zeleno voćni na maslinu, zeleni badem, zeleni papar i rajčicu. Okusi su savršeno izbalansirani, voćni, umjerene gorčine, umjerene retronazalne pikantnosti. Ovo ulje aktualno je u svakoj prigodi, a ponajviše uz roštilj. Ako se radi o mesu, istarsku bjelicu preporučujemo upariti sa svinjetinom ili odležanom junetinom. Također, dobar je par desertima s tamnom čokoladom i općenito čokoladnim kombinacijama s orašastim plodovima, suhim voćem, limunom.
3. BRIST, DELICATO
Ovo ulje već sam kušao i opet mi se svidjelo, što je znak ujednačene kvalitete kroz godine proizvodnje. Mirisi ulja su zeleno do zrelo voćni na maslinu, bananu, bademe, a okusi također voćni, blage gorčine i vrlo blage pikantnost. Ovo višesortno ulje idealan je dodatak jelima od tjestenine, istarskim fužima, pljukancima ili domaćim širokim rezancima i njokima u svim varijantama - sa školjkama, škampima, kokoši ili na divljač.
4. SALVELA, ROŠINJOLA
Okus je umjerenog trajanja, srednje viskoznosti i blage retronazalne pikantnosti. Spada u voćna ulja, primarnog mirisa izraženog po voćki, dakle maslini, sekundarnog mirisa sjena, zelene rajčice, stabljike i na završetku mirisa zelenog badema. Prema ovogodišnjim uvjetima uzgoja, najizražajnije ulje koje sam probao. Gastro ulje koje se može koristiti za većinu mediteranskih jela, najviše ribljih. Kada očišćene repove škampa okupamo u ulju od rošinjole, meso dobiva idealnu začinjenost i još bolji miris.
5. OIO VIVO, ROZINJOLA
Mirisi ovog maslinovog su zeleno voćni na maslinu, zelene bademe i pokošenu travu, a okusi voćni, umjerene gorčine, blage retronazalne pikantnosti. Idealno je za začinjavanje laganih jela kao što su pečena riba, tjestenina i rižoto, bilo da se radi o umacima na bazi rajčice ili plodovima mora. Također može biti dobar dodatak raznim zelenim salatama, gljivama, ali i sirovoj ribi.
6. RHEOS, ISTARSKA BJELICA
Od njihova tri monosortna ulja i jednog blenda, ovoga puta izabrao sam istarsku bjelicu jer, po meni, nikad dovoljno gorkih i pikantnih maslinovih ulja, barem ako se radi o kombinaciji s mesom. Izražajno je zeleno, voćno u balansu s istaknutim, ali opet ne prenaglašenim gorčinama i pikantnosti koje savršeno nadopunjuju slatkoću i slanost, primjerice, sočnih medium rare steakova.
7. IPŠA, FRANTOIO
Kad god ga probam, ne mogu da im ne kažem da je to najbolji frantoio koji sam ikad probao u Hrvatskoj. Frantoio je ulje koje bi usporedio s istarskom bjelicom, pa čak i dalmatinskom lastovkom, ali samo po intenzitetima gorčine i pikantnosti. Proizvođač i sam navodi njegove karakteristike s kojima se slažem. Zelene je boje, iznimnog mirisa na plod masline i artičoke s blagim notama bosiljka i ružmarina. Bogatog je okusa zelene masline i aromatičnog bilja, s umjerenom notom gorčine, a istovremeno snažne pikantnosti. Takvo aromatično ulje najbolji je dodatak namirnicama intenzivnog okusa i mirisa poput divljači, bifteka, plave ribe, tartufa, zrelih sireva te šparoga. I usput, baš kao i ulja, i vino im je odlično!
8. OLEUM VIRIDE BELIĆ, VODNJANSKA CRNICA
Moj izbor za ovu godinu kada su u pitanju Belić ulja je vodnjanska crnica, prekrasno voćno ulje. Odlično se slaže s mediteranskom tjesteninom i ublažava prirodnu kiselost rajčice, koja je čest sastojak umaka. Dobro podiže svaki tanjur pa ga takvim jelima dodajte obilno i bez straha da će biti previše.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....