Desert služi tome da stavi točku na kraj jela. Da zaokruži obrok i završi priču u veselom tonu i raspoloženju. Međutim, što je s ljudima koji više vole slano? Ili im je slatko često - preslatko? Vi koji slatko volite produbljeno slanim, zapapreno ljutim i obogaćeno svim nijansama začina: Željka Klemenčić u novom broju magazina Dobra hrana priprema malo drugačije recepte - baš za vas!
Kremaste, pudingaste teksture još su jedna od mojih opsesija, od djetinjstva. Obožavam sve što nestaje, naglo kolabira u ustima, a nosi bogat okus. Svi custardi, pečene kreme od jaja za koje fali riječ u našem jeziku, od rožate do crème brûléea, izuzetno su mi zanimljivi. Ovo je slična, manje delikatna, slana verzija. Koja, s obzirom na to da je od parmezana, odlično funkcionira i u kombinaciji sa slatkim (ovdje karamel s bučinim sjemenkama), ali i slanim (recimo, salata od rukole i pečenih rajčica).
FLAN OD PARMEZANA
Trebat će vam:
½ šalice mlijeka
½ šalice slatkog vrhnja
1 žličica kukuruznog škroba rastopljena u žlici vode
1 češanj češnjaka
2 velika ili 3 manja jaja
šalica ribanog parmezana
prstohvat soli, svježe mljeveni papar po okusu
prstohvat ribanog muškatnog oraha po želji
Priprema:
Zagrijte pećnicu na 180 stupnjeva. Pomiješajte mlijeko, slatko vrhnje i škrob rastopljen u vodi. Dodajte češnjak, sol, papar i muškatni orah. Pustite neka se zagrijava na laganoj vatri dok ne bude vruće, ali da sasvim ne zakipi. U drugoj posudi istucite jaja. Dodajte prvo nekoliko žlica vruće smjese da ugrijete jaja, pa izlijte i ostatak smjese (češanj češnjaka maknite). Dodajte naribani sir i miješajte pjenjačom dok se sir ne rastopi. Uljem premažite šest malih keramičkih kalupa za soufflé. Smjesom napunite kalupe, ali ne sasvim do vrha. Kalupe poslažite u duboki lim. Lim napunite vrućom vodom otprilike do polovice visine kalupa. Pažljivo sve prebacite u pećnicu pazeći da voda ne uđe u kalupe. Pecite 20 - 25 minuta. Na površini će porumeniti. Pustite da se prohlade u kalupu prije vađenja. Najbolji su mlaki, ali možete ih poslužiti i hladne.
Ovaj karamel hoda po rubu moje podvojenosti, mog love/hate odnosa prema karamelu u svojoj tvrdoj staklenoj (eng. brittle) inačici. Vizualno predivan, ali jeziv za zube, možda nešto od moje fasciniranosti lomljivim karamelom seže dalje od sjećanja na kirbajske štandove sa slasticama iz djetinjstva gdje su se prodavali cici-mici na šibici i tvrde lizalice od karamela s nasjeckanim orasima unutra. Moj je pradjed, naime, bio seoski slastičar i svjećar - možda je sve zapisano u genima. Sol, dosta soli i puno pečenih bučinih sjemenki jako mijenja njegov naporni karakter. Nabolje.
KARAMEL S BUČINIM SJEMENKAMA
Trebat će vam:
200 g šećera
200 ml vode
1 žlica meda
100 g tostiranih bučinih golica
½ žličice himalajske ili Maldon soli
Priprema:
Pomiješajte vodu i šećer u posudi s debljim dnom pa pustite da kuha na srednje jakoj vatri. Kad se sirup lagano zgusne, dodajte med, promiješajte i pustite da se dalje zgušnjava, ali nemojte više miješati. Koristite kuhinjski termometar - temperature treba dosegnuti točno 165 stupnjeva. Tada maknite karamel s vatre, dodajte golice i sol. Brzo prebacite na lim obložen masnim papirom i raširite špatulom koju ste prethodno premazali uljem. Rasporedite da bude u tankom sloju. Pustite da se ohladi na sobnoj temperaturi. Izlomite rukama na manje komade pa čuvajte u zatvorenoj kutiji u frižideru.
Ne propustite! Ovaj recept je dio velike teme Željke Klemenčić o desertima za ljude koji ne vole slatko iz novog boraj magazina Dobra hrana, koji je već u prodaji!
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....