SHUTTERSTOCK
pijte ga češće

Tako moćan! Prolazi kroz tijelo te čisti sve nepovoljne bakterije i upale, snižava kolesterol, radi čuda za probavu

Smatra se da na organizam djeluje kao čistač

Kefiru se pripisuju brojna ljekovita svojstva, među kojima je i ono da omogućuje dugovječnost. Svakodnevnim pijenjem kefira brišu se bolesti, što omogućuje dug i zdrav život. Smatra se da na organizam djeluje kao čistač - prolazi kroz tijelo te čisti sve nepovoljne bakterije i upale i. Upravo zbog takvih svojstava zovu ga prirodnim antibiotikom. Kefir je odličan za osobe slabijeg imuniteta jer osnažuje imunosni sustav, a odlično utječe i na probavu. Posebno mu se pripisuju ljekovita svojstva prilikom liječenja malignih oboljenja, a liječi i čir na želucu. Kefir mogu piti i osobe sa srčanim bolestima jer regulira krvni tlak, pomaže kod krvožilnih bolesti, a snižava i kolesterol te liječi bolesti srca.

Jedna čaša kefira izvrstan je izvor vitamina D, riboflavina, kalcija i fosfora, ali i proteina, vitamina A, vitamina B12, kalija i selena, sve su to važne tvari koje nam daju energiju tijekom dana i boostaju imunitet.

image
SHUTTERSTOCK

Zdrava crijeva

Kako bismo ojačali imunološki sustav, važno su zdrava crijeva koja nas štite od bakterija i virusa. S obzirom na svoj sastav bogat probioticima, pokazalo se da kefir podržava zdrav imunološki sustav, pa čak i modulira imunološki sustav za suzbijanje virusnih infekcija.


Suzbija upalu

Studije su pokazale da oni koji konzumiraju kefir imaju smanjenje koncentracije proupalnih citokina i povećane koncentracije protuupalnih citokina, što umanjuje upalu u našem tijelu kako bi se smanjio rizik od bolesti ili komplikacija povezanih s bolešću.


Protiv raka

Nekoliko studija je pokazalo da kefir ima potencijalna antikancerogena svojstva protiv raka dojke, raka debelog crijeva i malignih T limfocita. No, oni koji se aktivno liječe od raka ili imaju oslabljeni imunološki sustav trebali bi prije konzumiranja kefira razgovarati sa svojim liječnikom.


Bolje razine šećera u krvi

Istraživanje koje je uključilo oboljele od dijabetesa tipa 2 pokazalo je da redovito svakodnevno pijenje kefira pomaže u održavanju glukoze pod kontrolom.

Priprema kefira vrlo je jednostavna

Potrebna vam je staklenka, plastična ili drvena žlica te cjedilo koje ne smije biti metalno. Kefirna zrnca ne treba dirati rukama i ne smiju doći u dodir s metalom. Za 2,5 decilitra kefira potrebno je u staklenku staviti jednu ravnu žlicu kefirnih zrnaca. Zatim staklenku napuniti mlijekom. Najbolje je koristiti domaće, svježe mlijeko, no u nedostatku svježeg poslužit će i trajno mlijeko. Iako se mogu koristiti sve vrste mlijeka - kozje, kravlje, kokosovo ili bilo koje drugo biljno mlijeko - najbolji rezultati postiži se s punomasnim mlijekom.

Kad se staklenka s kefirnim zrncima napuni mlijekom, treba je lagano poklopiti gazom ili plastičnim poklopcem, nikako metalnim, i pustiti da fermentira 24 sata. Treba paziti da se staklenka ne zatvori hermetički jer treba omogućiti da kefir diše, a poklopac služi samo za to da štiti kefir od vanjskih utjecaja. Kefir treba raditi svaki dan u otprilike isto vrijeme, najbolje ujutro ili navečer. Nakon 24 sata treba ga procijediti kroz cjedilo u šalicu ili čašu. Kefirna zrnca koja su ostala na cjedilu potom treba lagano oprati pod mlazom vode te ih vratiti u čistu staklenku. Ponovno naliti mlijeko i pustiti 24 sata. Ako se kefir radi svaki dan, zrnca će se vrlo brzo udvostručiti.

13. prosinac 2024 13:53