Ponekad uzimanje terapije, više od same bolesti, može predstavljati obavezu koju nerado ispunjavamo, pa prestanemo uzimati propisanu terapiju jer ne osjećamo simptome i čini se kao da smo zdravi. No ima i terapija koje ne izazivaju nesuradljivost pacijenata, što se stručno naziva adherencijom. Redovit seks je preporučena terapija kod jednog dosta čestog stanja koje pogađa žene. Naime, one koje imaju redovitu seksualnu aktivnost, same ili s partnerom, imaju i blaže slučajeve vaginalne atrofije, stanja u kojem stijenke vagine postanu tanke, suhe i upaljene. Seksualna aktivnost podiže dotok krvi u vaginu i pomaže joj da ostane elastična.
Kada posumnjati na vaginalnu atrofiju
Čak oko 40 posto žena iskusi atrofiju vagine nakon menopauze, ali i u godinama prije, u razdoblju koje se naziva perimenopauza. Suhoća je obično prvi znak.
Simptomi se javljaju u vagini i u mokraćnom sustavu:
- vaginalna suhoća ili peckanje
- svrbež u genitalijama
- vaginalni iscjedak
- češće gljivične infekcije
- žarenje kod mokrenja
- potreba za češćim mokrenjem
- bježanje mokraće
- češće upale mokraćnih puteva
- nelagoda ili krvarenje tijekom ili nakon seksa
- manje prirodno podmazivanje kada imate spolni odnos.
Uzroci vaginalne atrofije
Pad razine estrogena najčešći je uzrok vaginalne atrofije. Kada tijelo ima manje estrogena, genitalna tkiva postaju osjetljivija i krhkija. U menopauzi, razina estrogena žene može pasti za oko 85 posto, ali do manjka estrogena dovode i drugi uzroci:
- dojenje
- neke kontracepcijske pilule
- operacija uklanjanja jajnika
- kemoterapija
- terapija zračenjem zdjelice
- hormonsko liječenje.
Postoje i rizični faktori koji pogoduju bržem razvoju vaginalne atrofije. Pušenje ograničava protok krvi, pa i vaginalnim područjem i smanjuje prirodnu količinu estrogena u tijelu. Također, žene koje nisu imale vaginalni porod imaju veću vjerojatnost vaginalne atrofije.
Koje se terapije još primjenjuju
Jedan od najlakših načina da se olakšaju problemi vaginalne atrofije je seks. Ako osjećate suhoću i nelagodu kada imate spolni odnos, savjetuje se upotreba vaginalnih hidratantne kreme ili maziva na vodenoj bazi. Koristite ih svakih nekoliko dana i neposredno prije odnosa. Ako ste ih isprobali i još uvijek imate bolove, razgovarajte sa svojim liječnikom o drugim mogućnostima liječenja.
Estrogenska terapija može biti opcija. Ona djeluje tako da zgusne vaginalne zidove i olakša simptome. Ako osjećate suhoću, svrbež ili peckanje, pomaže i korištenje sapuna bez mirisa, izbjegavanje nošenja uske odjeće i sintetičkih materijala.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....