Neka su istraživanja pokazala da su noćni grčevi u nogama češći ljeti nego zimi.
 Foto: Istock
I moguća rješenja

Što uzrokuje noćne grčeve u nogama?

Istezanje prije spavanja smanjuje učestalost grčeva, a od pomoći može biti i povećan unos magnezija i tekućine tijekom dana.

Čak 60 posto odraslih doživjelo je bar jednom da ih noću uhvati grč u nozi, a noćni grčevi u nogama češći su nakon 50. godine. Iako raširena pojava, oko njezinih uzroka i načina rješavanja još postoje razmimoilaženja u mišljenjima.

Manjak kalcija i magnezija

Neka su istraživanja pokazala da su noćni grčevi u nogama češći ljeti nego zimi. Razlog je tome što grčevi nastaju u živcima, a ne u mišićima, a oporavak mišića je intenzivniji ljeti zato što tada imamo višu razinu vitamina D u tijelu.

Kad razina tog vitamina naglo poraste, tijelo može pokrenuti "ubrzanu" neuralnu obnovu, što može uzrokovati grčeve.

Postoje i neki dokazi da na nastanak grčeva utječe manjak kalcija i magnezija, kao i za to da ljudi koji puno stoje imaju češće grčeve u nogama od onih koji veći dio vremena provode sjedeći. Jednako kao što postoji mnogo raznih uzroka grčeva, postoji i mnogo mogućih rješenja. Jedno je istraživanje pokazalo da istezanje prije spavanja za 59 posto smanjuje učestalost grčeva.

Od pomoći može biti i povećan unos magnezija te veći unos tekućine tijekom dana.

Sve su to metode koje možete isprobati kako biste spriječili grčeve, no kad se grč već pojavi, možete ga ublažiti tako da istegnete mišić zahvaćen grčem.

Ako je grč u donjem dijelu noge, pokušajte se spustiti iz stojećeg položaja u čučanj.

22. prosinac 2024 16:15