Koliko god koštala, na kremi za sunčanje nemojte štedjeti!
 Foto: iStock
Dobro je znati

Što se događa s našom kožom na suncu i kako djeluju kreme za sunčanje

Za postizanje savršene osunčane puti potrebno je kožu dobro pripremiti kako bi mogla potamnjeti bez opeklina. Znate li kako to postići na najzdraviji način?

Nakon 15 minuta

Toplina uzrokuje širenje krvnih žila, javljaju se prvi znakovi crvenila, osipa i mrlja. Riječ je o takozvanom termičkom eritemu, koji se vrlo brzo povlači. Melanin oksidira, što uzrokuje blagu pigmentaciju, koja nakon nekog vremena nestaje.

Nakon 3 do 5 sati

Najosjetljivija koža reagira na UVA zrake pojavom potkožnih crvenih mrljica, koje često svrbe. To je dobroćudna pojava tipična za ljetni period, no ponekad se 48 sati nakon pojave takvih mrljica može javiti i solarni eritem.

Nakon 2 do 3 dana

Koža se pokušava zaštititi pa dolazi do zadebljanja njezina rožnatog sloja. Povećava se broj melanocita i lučenje melanina. Na kraju dolazi do postupnog tamnjenja kože, prirodnog mehanizma obrane organizma od štetnog djelovanja sunca.

Kako se koriste kreme za sunčanje

  • Potrebno je određeno vrijeme da se mehanizam zaštite aktivira, stoga je najbolje kremu za sunčanje nanijeti otprilike jedan sat prije sunčanja.
  • Nemojte zaboraviti zaštititi vrat, zatiljak, uši, ristove, listove te udubine sa stražnje strane koljena.
  • Za osjetljivije dijelove tijela (lice, grudi) treba koristiti posebne proizvode namijenjene za te zone, koji imaju puno viši faktor zaštite.
  • Kremu za sunčanje treba koristiti i kad koža potamni, no tada se može prijeći na niži zaštitni faktor.
  • Kremu za sunčanje treba ponovno nanositi svaka dva sata, čak i ako se u međuvremenu ne kupate.
  • Proizvodi za poslije sunčanja su nužni, a treba ih nanositi nakon tuširanja.

Dvije vrste preparata

Postoje dvije osnovne kategorije preparata za zaštitu od sunca, one s fizikalnim i one s kemijskim blokatorima.

  • Fizikalni preparati za zaštitu od sunca sadrže prirodne minerale, poput titanova dioksida i cinkova oksida koji prekrivaju površinu kože te fizički blokiraju ili reflektiraju širok spektar UVA i UVB zraka. Takvi proizvodi, ako su slabije kvalitete, mogu biti prilično gusti, ljepljivi i teški za nanošenje te ponekad ostavljati vidljiv bijeli sloj koji može zatvoriti pore. Fizikalni preparati za zaštitu od sunca, za razliku od kemijskih, djeluju čim se nanesu na kožu.
  • Kemijski preparati za zaštitu od sunca sadrže sintetičke tvari, poput oksibenzona i oktinoksata, koji se apsorbiraju u kožu te štetne zrake neutraliziraju u koži učinkovito štiteći njezine dublje slojeve. No, budući da se takvi sastojci apsorbiraju u kožu, oni mogu izazvati njezinu nadraženost i druge štetne posljedice. Treba reći i da sintetičke tvari koje sadrže takvi proizvodi mogu potaknuti stvaranje za stanice opasnih slobodnih radikala upravo prilikom izlaganja suncu. I još jedno upozorenje: ovi preparati počinju djelovati tek nakon otprilike pola sata od nanošenja.

Foto: iStock
Krema za sunčanje predviđena za njegu kože tijela, nije pogodna za njegu kože lica, grudi i dekoltea, pa i o tome vodite računa.

Što zapravo znači SPF

Faktor zaštite od sunca ili Sun Protection Factor termin je koji se odnosi na količinu vremena koliko možete provesti na suncu, a da ne izgorite. Na primjer, SPF 15 omogućit će vam da na suncu budete 15 puta dulje nego što biste mogli biti bez zaštite. Drugim riječima, ako vaša koža inače počinje crvenjeti već nakon 20 minuta boravka na suncu, nanošenje proizvoda SPF 15 to će vrijeme povećati za 15 puta, što znači da teoretski možete ostati na suncu 300 minuta bez opasnosti od opeklina. Osim toga, viši faktor zaštite znači i sposobnost blokiranja većeg postotka UV zraka: dok SPF 15 blokira približno 93 posto UVB zraka, SPF ih blokira oko 97 posto.

Nije tako jednostavno

Te se brojke odnose na idealne uvjete, no uvijek treba imati na umu da se zaštitni proizvod vrlo lako ispire s kože zbog znojenja ili kupanja, što dijelove kože ostavlja izloženim UV zrakama. I neravnomjerno nanošenje preparata za zaštitu može smanjiti njihovu učinkovitost, kao i genetski faktor, odnosno tip kože: naime, ako je u vašoj obitelji bilo slučajeva raka kože, i vi imate povišen rizik. I još jedna napomena: neki lijekovi, poput antibiotika, te kozmetički proizvodi koji sadrže retinol mogu vašu kožu učiniti osjetljivijom na djelovanje sunčevih zraka.

SPF - samo za UVB zrake

Važno je znati da se oznaka SPF odnosi samo na UVB zrake te da ne postoji ekvivalent za UVA zrake. Stoga u proizvodu za zaštitu od sunca uvijek tražite dodatne sastojke koji će vas zaštititi i od UVA zraka, kao što su cinkov oksid i titanov dioksid, no imajte na umu da ni zaštita koju ti sastojci pružaju ne traje neprekidno, već ih treba redovito iznova nanositi.

Jednom nije dovoljno

Osnovno je pravilo da proizvod za zaštitu od sunca nanosite svaka dva sata, a i češće ako u međuvremenu plivate ili se bavite nekom sportskom aktivnošću, odnosno ako se znojite. Imajte na umu da, bez obzira na oznake "vodootporno", ni jedan proizvod nije u potpunosti otporan na vodu ili znoj. I za kraj: ne štedite! Pri svakom nanošenju proizvod nanesite u obilnom sloju kako biste bili sigurni da je koža ravnomjerno prekrivena. Naravno, u tom slučaju bočicu od 250 ml potrošit ćete za dva do tri dana ako provodite dane na plaži, no kako je u pitanju vaše zdravlje, to nije stvar na kojoj biste trebali štedjeti.

I ne zaboravite - ovih 8 predrasuda o suncu svatko od nas mora znati!

Linker
19. studeni 2024 22:12