Kućna hemodijaliza, koja postoji u većini zemalja Europske unije, u našoj zemlji nije dostupna. Oboljeli koji se liječe kućnom hemodijalizom uzimaju manje lijekova za kontrolu krvnog tlaka, liječenje anemije i kontrolu fosfora u krvi, neovisniji su i bolje rehabilitirani, sa sporijim propadanjem bubrežne funkcije i dulje žive. Osim toga, lakše je biti u radnom odnosu i liječiti se kućnom hemodijalizom nego se dijalizirati u centru za dijalizu, a uz to su bolesnici koji se liječe kućnom dijalizom u manjem riziku od infekcija koje se prenose kapljičnim putem, objašnjava prof. Karmela Altabas, internistica i nefrologinja, pročelnica Zavoda za dijalizu KBC-a Sestre milosrdnice, Zagreb.
Iako je zakonska obaveza bolesnike informirati o svim metodama nadomještanja bubrežne funkcije, informiranost o kućnim metodama liječenja je mala i prati je puno predrasuda. Kandidati za kućnu dijalizu su bolesnici koji imaju dom i sposobni su samostalno ili uz pomoć asistenta (obično član obitelji) savladati i provoditi postupak dijalize. Postotak bolesnika na kućnim metodama liječenja, peritonejskoj dijalizi i hemodijalizi, malen je, dok je u razvijenim zemljama u porastu.
Pružiti sve potrebne informacije
Ključno je bolesnicima u završnoj fazi zatajenja bubrega pružiti informacije o svim metodama bubrežnog nadomjesnog liječenja. Odabir metode nadomjesnog bubrežnog liječenja zna biti težak i zbunjujući za bolesnika i u tom procesu cijeli nefrološki tim treba mu pomoći da odabere metodu koja se u tom trenutku najbolje uklapa u njegov život. Kućne metode liječenja omogućuju da se dijalizni postupak provodi u udobnosti vlastitog doma. Time oboljeli preuzimaju veću individualnu odgovornost, neovisniji su i bolje rehabilitirani. Uz to imaju veću fleksibilnost u provođenju postupaka (jer ne postoji striktni raspored hemodijaliza) i individualizaciji dijalizne terapije. Kućne terapije omogućuju kontinuiraniju, tj. češću dijalizu, tako da bolesnici imaju slobodniji unos hrane i pića uz bolju kontrolu krvnog tlaka i kalija u krvi, ali i sporije propadanje bubrežne funkcije i dulje očekivano trajanje života.
Mreža centara
Stoga je nužno bolesnicima diljem zemlje osigurati pristup svim metodama nadomještanja bubrežne funkcije (hemodijaliza, kućna hemodijaliza, peritonejska dijaliza). Bilo bi dobro napraviti mrežu centara za kućnu hemodijalizu kako bi centri s više iskustva pomagali manjim centrima u provođenju metode i tako osigurali bolju kvalitetu i ishode liječenja. Hrvatsko društvo za nefrologiju i dijalizu radi na podizanju kvalitete svih oblika nadomještanja bubrežne funkcije. Za nadomještanje bubrežne funkcije transplantacijom bubrega i kućnim dijalizama potreban je manji broj zdravstvenih djelatnika i manje novca. Uz to, pri tim oblicima nije potreban transport bolesnika u centar za dijalizu i kući tri puta tjedno, a to znači dodatnu uštedu i manje zagađivanje okoliša.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....