Pubertet je razdoblje kad započinje spolno sazrijevanje te kad se djeca fizički i emocionalno pretvaraju u mlade muškarce i žene, što se, prema MSD priručniku dijagnostike i terapije, događa najranije oko osme godine kod djevojčica (ali u prosjeku oko desete godine) te u devetoj godini kod dječaka (u prosjeku u jedanaestoj godini). Ipak, ponekad se može dogoditi da taj proces počne ranije, a takva pojava, kad se znakovi puberteta počnu javljati prije osme godine kod djevojčica te prije devete kod dječaka, naziva se prijevremenim pubertetom i ponekad može biti simptom neke bolesti.
Upozoravajući znakovi
- Znakovi prijevremenog puberteta kod djevojčica su razvoj grudi, rast dlačica ispod pazuha i pubičnih dlaka, nagli rast u visinu, prva menstruacija, pojava akni i intenzivan tjelesni miris prije sedme godine života.
- Kod dječaka to su povećanje testisa ili penisa, rast dlačica ispod pazuha, u području genitalija i na licu, nagli rast u visinu, produbljivanje glasa, pojava akni i intenzivnog tjelesnog mirisa prije devete godine.
Mnoga djeca pokazuju samo neke od ovih znakova, što se naziva nepotpunim prijevremenim pubertetom. Primjerice, kod nekih djevojčica može doći do razvoja grudi između šest mjeseci i tri godine, koji poslije nestane ili se zadrži, ali bez drugih fizičkih promjena koje nosi pubertet. Također, neke djevojčice i dječaci mogu doživjeti rani rast dlačica ispod pazuha ili pubičnih dlaka koji nije povezan s drugim promjenama u spolnom razvoju. U većini slučajeva toj djeci nije potrebno nikakvo liječenje jer će se ostali znakovi puberteta i kod njih javiti u uobičajeno vrijeme.
Kako utječe na razvoj
Kad pubertet završi, završava i rast u visinu, a s obzirom na to da kod njih rast kostura prestaje u ranijoj dobi od normalne, djeca s prijevremenim pubertetom, iako su zbog ranog rasta u jednom periodu viša od vršnjaka, obično prerano prestanu rasti pa ostanu niža nego što bi bila da nisu prerano ušla u pubertet.
Prerani ulazak u pubertet može biti emocionalno i socijalno vrlo težak za djecu jer mogu osjećati stid zbog promjena koje im se događaju i koje ih čine drugačijim od njihovih vršnjaka koji još nisu ušli u tu razvojnu fazu.
Kod te se djece i ponašanje može promijeniti pa djevojčice mogu postati razdražljive, a dječaci agresivniji, a kod oba spola može se razviti libido koji nije u skladu s njihovom mladom dobi.
Liječenje pomaže
Poticaj za početak puberteta daje hipotalamus, koji šalje signale za početak lučenja spolnih hormona. Uzrok prijevremenog puberteta može biti strukturalni problem u mozgu, poput tumora, ozljede mozga ili infekcije (primjerice meningitis), kao i neki problemi jajnika ili štitnjače, što je rjeđe.
Ipak, najčešće se kod djevojčica prijevremeni pubertet javlja iz nepoznatog razloga, a kod dječaka češće je povezan s nekim drugim zdravstvenim problemom, dok je kod 5 posto dječaka naslijeđen.
Kad se prijevremeni pubertet dijagnosticira, cilj je prekinuti spolni razvoj i brzi rast kostiju koji za posljedicu može imati nizak rast. Ovisno o uzroku, može se liječiti ili problem, odnosno bolest koja je uzrokovala prijevremeni pubertet, ili se može lijekovima smanjiti razina spolnih hormona kako bi se spriječilo napredovanje spolnog razvoja.
Fizičke promjene kroz koje dječaci i djevojčice prolaze u pubertet vidljive su običnim pregledom, no za potvrdu dijagnoze prijevremenog puberteta može se napraviti analiza krvi i mokraće kako bi se provjerilo postoji li povišena razina spolnih hormona. Rendgenske snimke šake i zglavka mogu pokazati koštanu zrelost i znakove ubrzanog rasta kostiju, a mogu se napraviti i ultrazvučna pretraga zdjelice i nadbubrežnih žlijezda te MR ili CT mozga jer te pretrage mogu pomoći u otkrivanju specifičnih uzroka prijevremenog puberteta, kao što je tumor u mozgu, jajnicima ili testisu.
Hormonalna terapija
Ponekad u rješavanju problema može pomoći liječenje bolesti koja je uzrokovala prijevremeni pubertet, no to najčešće nije slučaj već se liječenje svodi na hormonalnu terapiju kojom se blokira proizvodnja spolnih hormona koji uzrokuju prijevremeni pubertet. Hormonalna terapija može pomoći da se smanji veličina grudi ili da se barem zaustavi njihov daljnji rast te da se penis i testisi vrate na veličinu prikladnu za dob dječaka. Hormonalna terapija pomaže i da dijete postigne normalnu tjelesnu visinu te da se ublaže emocionalni i socijalni problemi s kojima se suočava dijete koje je prije vremena ušlo u pubertet.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....