SHUTTERSTOCK
OPREZ

Opadanje kose kod žena može signalizirati niz problema - kada biste se trebali zabrinuti

Prekomjerno opadanje kose moglo bi upućivati na ozbiljniji problem


Gubitak kose kod žena tema je koja je nerijetko zasjenjena nešto češćim narativom oko muške ćelavosti. Ipak, za mnoge žene gubitak kose može biti stresno iskustvo koje može značajno utjecati na naše samopouzdanje. Bilo da se radi o nekoliko pramenova u četki za kosu ili primjetnom stanjivanju tijekom vremena, gubitak kose može signalizirati niz problema, od hormonske neravnoteže do nutritivnih nedostataka ili čak ozbiljnijih zdravstvenih stanja. Ključno je razumjeti kada je gubitak kose samo faza ili znak nečeg zabrinjavajućeg.


Kako znati je li vaše opadanje kose problematično?

Gubitak kose je normalan i svatko od nas dnevno izgubi između 50 i 100 vlasi. To je prirodan dio ciklusa rasta kose poznatog kao telogeni efluvij. Međutim, prekomjerno opadanje kose moglo bi signalizirati ozbiljniji problem.


Hormonalne promjene

Hormoni žena variraju tijekom cijelog života zbog menstruacije, trudnoće i menopauze, a te varijacije mogu značajno utjecati i na rast kose, dok stanja poput sindroma policističnih jajnika (PCOS) također povećavaju rizik od njezinog opadanja.

Medicinske dijagnoze

Različite dijagnoze, uključujući alopeciju, probleme sa štitnjačom, autoimune bolesti, infekcije vlasišta i rak, mogu uzrokovati gubitak kose. Ako se ova stanja ne liječe, gubitak kose može se pogoršati.

Loša prehrana

Folikuli dlake trebaju hranjive tvari za rast, a nedostatak željeza, vitamina D, cinka, biotina i vitamina B12 može rast kose zaustaviti, poremetiti ili potaknuti opadanje.

Stres

Kronični stres utječe na vaš cijeli vaš imunološki sustav i može dovesti do upala, utječući na folikule dlake i uzrokujući gubitak kose. Upravljanje stresom kroz vježbanje, meditaciju i hranjivu prehranu je ključno, kako za cjelokupno zdravlje, tako i za zdravlje vašeg vlasišta i kose.

Lijekovi

Određeni lijekovi, kao što su razrjeđivači krvi i antidepresivi, mogu imati nuspojave koje uključuju gubitak kose. Posavjetujte se sa svojim liječnikom o mogućim nuspojavama bilo kojeg lijeka koji uzimate.

Pretjerana upotreba proizvoda za stiliziranje kose

Česta upotreba jakih kemikalija i proizvoda za toplinsko stiliziranje kose ili čvrsto vezanje kose može s vremenom dovesti do gubitka i oštećenja. Okretanje prirodnoj rutini njege kose može značajno pomoći.

image
SHUTTERSTOCK

Što učiniti ako primijetite gubitak kose

Posavjetujte se sa stručnjakom

Posjetite dermatologa radi pravilne dijagnoze i plana liječenja.

Zdrava prehrana

Pobrinite se da vaša prehrana uključuje esencijalne hranjive tvari poput željeza, vitamina D, biotina i proteina za podršku rastu kose.

Upravljajte stresom

Vježbajte tehnike za smanjenje stresa kao što su joga, meditacija ili redovita tjelovježba kako biste kontrolirali razine stresa.

Izbjegavajte grube tretmane kose

Smanjite upotrebu kemijskih tretmana, toplinskog stiliziranja i prestegnutih frizura koje mogu oštetiti kosu.

Lijekovi i tretmani

Ovisno o uzroku, liječnik može preporučiti tretmane za oporavak kose.

Linker
25. studeni 2024 04:18