Pod sloganom "Upoznaj svoj Parkinson" 11. travnja 2019. godine na zagrebačkom Cvjetnom trgu od 11 do 13 sati uz tulipane, ping-pong, ples i kiparsku radionicu bit će obilježen Svjetski dan Parkinsonove bolesti. Na manifestaciji pod pokroviteljstvom Ureda predsjednice, Ministarstva zdravstva i Grada Zagreba, građani će dobiti i informacije o preporučenoj prehrani za oboljele od Parkinsonove bolesti.
Akademija likovnih umjetnosti održat će kiparsku radionicu za oboljele
Uz medicinsku terapiju dokazano je kako na usporavanje bolesti blagotvorno djeluju različite aktivnosti poput ping-ponga, plesa i raznih oblika art terapije, koje iz godine u godinu na svojim manifestacijama udruga "Parkinson i mi" promovira u suradnji s partnerima Hrvatskim stolnoteniskim savezom i Plesnim centrom Fredi.
Zahvaljujući Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu (ALU) po prvi puta će biti organizirana i mini kiparska radionica za oboljele, jer kiparsko modeliranje jača motoriku i podiže raspoloženje.
"Kod oboljelih od Parkinsonove bolesti primijećeno je da redukcija stresa uslijed slikanja, kiparenja i modelarstva … dovodi do smanjenja simptoma tremora i ukočenosti mišića. Osim toga, vidni i taktilni podražaji koje izaziva kiparstvo mogu pridonijeti aktivaciji zrcalnih neurona i tako potaknuti mehanizam neuroplastičnosti mozga sa svrhom oporavka moždanih funkcija", kaže dr. Vladimira Vuletić, predsjednica udruge "Parkinson i mi".
Prehrana i Parkinsonova bolest
Predstavnici Studentske sekcije za promociju pravilne prehrane i zdravlja Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu od 11 do 13 sati na Cvjetnom trgu građane će informirati o svim aspektima prehrane vezane uz Parkinsonovu bolest, kao i o fizičkoj aktivnosti te ostalim zdravim životnim navikama.
Edukativno-informativna tribina
Nakon 13 sati u Knjižnici i čitaonici Bogdana Ogrizovića (Preradovićeva 5) bit će održana informativno- edukativna tribina na kojoj će stručnjaci različitih specijalizacija iznijeti najnovije informacije o različitim aspektima Parkinsonove bolesti:
1. Rehabilitacija vrtoglavice (Zlata Lapaš, bacc. physioth),
2. Emocija i Parkinsonova bolest (doc. dr. sc. Ana Havelka-Meštrović, prof. psiholog),
3. Govor, glas i gutanje kod osoba s Parkinsonovom bolesti (doc. dr. sc. Zdravko Kolundžić, prof. logoped),
4. Dubinska mozgovna stimulacija kod Parkinsonove bolesti (prof. dr. sc Darko Chudy, neurokirurg),
5. Novi projekti i novosti kod Parkinsonove bolesti (doc. prim. dr. sc. Vladimira Vuletić, spec. neurolog, predsjednica Udruge Parkinson i mi)
Pratite objave i na Facebook strancii: https://www.facebook.com/ParkinsonIMi/
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....