Noćne ptice mogle bi svoje navike platiti doslovno životom, ako je vjerovati rezultatima nedavno objavljene studije Medicinskog fakulteta Sveučilišta Northwestern u Feinbergu, u Chicagu.
Ljudi koji dugo u noć ostaju budni i ujutro se bude u uobičajeno vrijeme imaju 10 posto veći rizik od smrti nego oni koji idu rano spavati i rano ustaju.
Veliki zdravstveni problemi
Ovaj nalaz temelji se na proučavanju više od 433 tisuće britanskih odraslih osoba, a zamoljeni su da se svrstaju u jednu od četiri kategorije: potpuno jutarnji, potpuno večernji tipovi te umjereni jutarnji ili večernji tipovi. Istraživači su pratili zdravlje svih sudionika 6,5 godina kako bi vidjeli jesu li navike spavanja povezane s povećanim rizikom od smrti i bolesti.
Noćne ptice imale su više zdravstvenih problema - dvostruko veći rizik za psihičke poremećaje, 30 posto veći rizik za dijabetesa, 25 posto povećan rizik za neurološke probleme, 23 posto veći rizik za gastrointestinalne poremećaje i 22 posto veći rizik za bolesti dišnih puteva.
Unutarnji sat
Znanstvenici još ne mogu točno reći zašto noćne ptice imaju lošije zdravlje, no imaju nekoliko teorija o tome.
Jedna od njih je da budnost dugo u noć daje ljudima više prilike da se odaju i manje zdravim ponašanjima kao što je pijenje, pušenje, grickanje ili uzimanje droga.
No druga i mnogo intrigantnija teorija odnosi se na njihov unutarnji sat koji je u nesuglasju sa svijetom oko njih.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....