SHUTTERSTOCK
Prediktor zdravlja

Izračunajte indeks tjelesne zaobljenosti i saznajte jeste li u opasnosti od bolesti srca i dijabetesa

BRI metrika pruža bolju procjenu za rizik od razvoja metaboličkih poremećaja


Indeks tjelesne zaobljenosti (BRI) mogao bi postati vjerodostojna alternativa već dobro poznatom indeksu tjelesne mase (ITM), a posebno kada govorimo o zdravstvenim rizicima. Potvrđuje to i nedavna studija objavljena u JAMA Network otkrili da je viši BRI povezan s povećanim rizikom od smrti bilo kojeg uzroka, na temelju podataka od 33.000 odraslih osoba u Americi u razdoblju od 20 godina. Za razliku od njega indeks tjelesne mase relativno je jednostavna okvirna mjera za procjenu stanja uhranjenosti opće populacije. S obzirom na to da se kod odraslih osoba njegov izračun bazira samo na tjelesnoj masi i visini, on ne može ništa reći o udjelu masnog tkiva i mišićne mase u tijelu, piše portal Živjeti zdravo.

Što je BRI?

Indeks tjelesne zaobljenosti sličan je indeksu tjelesne mase, ali se oslanja na više antropometrijskih varijabli kao što su visina, težina, struk, a ponekad i obujam bokova, za razliku od BMI-a, koji koristi samo visinu i težinu. BRI metriku još 2013. razvila je matematičarka Diana Thomas, a koja se spominje u istraživanju objavljenom u časopisu Medicine. Riječ je o formuli koja pruža bolju procjenu pretilosti na području trbuha i abdominalne masnoće. Ova metrika uključuje opseg struka čiji rezultati omogućuju sveobuhvatnu procjenu tjelesne masnoće i njene raspodjele po tijelu. BRI metrika može nešto više reći i o zdravlju srca. Naime, istraživanje objavljeno u Journal of the American Heart Association pokazalo je da je visok BRI tijekom perioda od šest godina, koliko je trajalo ispitivanje, bilo povezano s visokih 163 posto povećanog rizika od kardiovaskularnih bolesti. Osim toga, ova metrika pruža bolju procjenu za rizik od razvoja dijabetesa tipa 2 te s drugih metaboličkih poremećaja.

image
SHUTTERSTOCK

Kako se računa BRI metrika?

Računa se s pomoću formule koja uključuje opseg struka i visinu, oba mjerena u metrima. Izračunajte odmah pomoću ovog kalkulatora.

  • Zdravi raspon: BRI između 4 i 9 smatra se zdravim.
  • Nizak BRI: BRI ispod 4 može ukazivati na pothranjenost.
  • Visok BRI: BRI iznad 9 ukazuje na moguću prekomjernu tjelesnu težinu ili pretilost, pri čemu su vrijednosti iznad 10 povezane s većim zdravstvenim rizicima.

Manjkavost

Iako se BRI smatra obuhvatnijom metodom od ITM, ipak ima nekoliko ograničenja.

Složenost mjerenja: BRI je složenije mjeriti od BMI-a jer zahtijeva točno mjerenje opsega struka, što može biti teško dosljedno postići. Pogreške u mjerenju ili izračunu mogu ograničiti njegovu širu primjenu u usporedbi s BMI-om.

Nedostaje još parametara: Iako je BRI bolji u predviđanju zdravstvenih rizika povezanih s oblikom tijela, ne uzima u obzir važne parametre poput gustoće kostiju, metabolizma ili životnog stila pa samim time nije cjelovita metoda.

Nije dijagnostički alat: Trebao bi se koristiti uz druge zdravstvene procjene, poput krvnih pretraga i obiteljske anamneze, kako bi se dobila cjelovita slika o zdravlju pojedinca.

13. prosinac 2024 22:57