Doc. dr. sc. Ana-Marija Liberati Pršo. Foto: Vanesa Pandžić/CROPIX
Dijabetes i blagdani

Dr. Liberati Pršo: ‘Nije isto pojesti 1300 kcal kroz mlince i kolače te 2300 kcal kroz juhe i ribu, a evo i savjeta plus‘

U novom Dia Log podcastu naj doktorica godine objašnjava kako pravilno regulirati prehranu i glikemije za vrijeme blagdana

U novom nastavku podcasta Dia Log s našom smo sugovornicom, stručnjakinjom doc. dr. sc. Ana-Marijom Liberati Pršo, endokrinologinjom, dijabetologinjom i nutricionisticom prigodno govorili o izazovima s kojima se osobito tijekom blagdana susreću osobe s dijabetesom. Dakako, u pitanju je prehrana, a namirnice poput francuske salate, odojka, raznih vrsta kolača tek su dio izazova za mnoge.

- Uvijek volim naglasiti kako je jedno kalorijska, odnosno energetska vrijednost hrane, a drugo je nutritivna vrijednost namirnica, odnosno kvaliteta. Nije uvijek važno smanjiti ukupni energetski unos. U pravilu je važnije voditi računa o tome koja se skupina namirnica unosi. Kad primjerice kažemo da dnevni unos treba ograničiti na 1300 kcal, možemo poslati pacijentima poruku da je u tom blagdanskom meniju sasvim u redu i poželjno tih 1300 kcal pojesti kroz mlince, kruh, kolače, sok ili pivu. Međutim, to ni na koji način nije dobro za njihove glikemije. Ali, ako unesu i dvostruku energijsku vrijednost - 2300 kcal kroz salatu, mahunarke, kiseli kupus, kuhano meso, ribu, juhe, neće biti štete po njihovu glikemiju iako ima više kilokalorija. Blagdanski stol obiluje i kombiniranim namirnicama kao što je primjerice francuska salata - međutim ako ona ne sadrži krumpir, a ima više povrća, puno je bolja opcija nego mlinci i krumpir - objašnjava doc. Liberati Pršo.

Ali, nisu samo energetska vrijednost i kvaliteta bitne, već i redoslijed unosa namirnica, što također u videu pojašnjava naša sugovornica.

- Redoslijed unosa namirnica je jako bitan. Dobro je da obrok započinje lisnatim ili fermentiranim povrćem zbog bogatog sadržaja vlaknima (povrh ostalih nutritivnih benefita). Konzumacijom hrane bogate vlaknima u svom probavnom sustavu stvaramo jednu vrstu biofilma, poput sloja koji onemogućava prenaglu apsorpciju nutrijenata koje konzumiramo u nastavku, a to bi trebali biti masti i proteini koji stimuliraju proizvodnju određenih probavnih hormona koji usporavaju peristaltiku i izazivaju osjećaj sitosti. Pritom ne treba stigmatizirati meso i mesne prerađevine (iako se svakako preporučuje što manja konzumacija mesa te zamjena proteinima biljnog porijekla) kao nezdrave ako su oni iz domaćeg uzgoja, od životinja koje nisu tretirane antibioticima i hormonima - savjetuje endokrinologinja i dijabetologinja.

Naša sugovornica govori i zašto je važno kod započeti obrok salatama, te o važnosti hidracije, ali i redovitoj kontroli razine šećera u krvi. I za vrijeme blagdana možemo postići disciplinu, možemo uživati u blagdanima, ali i voditi računa da se prije bogatog obroka pojedu vlakna, da se piju nezaslađeni napici, da se vodi računa i o tjelesnoj aktivnosti, te redovito monitorira glikemija, poručuje za kraj doc. dr. sc. Ana-Marija Liberati Pršo.

23. prosinac 2024 10:42