Osjećate li se nelagodno pri pomisli da se nekome ne sviđate? S ovim se osobinom ličnosti osobito susreću žene, a prema psihoterapeutkinji Anni Mathur, to je najčešće zato što su u dječjoj dobi učene da budu dobre i simpatične prema svima. Drugim riječima, ova osobnost je puno više od stava altruizma koji je sam po sebi plemenit te uključuje elemente nesebičnosti kao i spremnosti za pomaganjem. Osoba koja se želi baš svima svidjeti, pristajat će na sve i na vlastitu štetu. Obvezat će na obavljanje raznih zadataka unatoč tome što za njih nema vremena ili pak, svoje će želje i potrebe podložiti potrebama drugih jer u njihovim očima želi biti cijenjena. Ova maska opterećenosti može vrlo lako prikriti kako se osoba stvarno osjeća, štoviše, ističe Mathur, ugađanje ljudima se počelo smatrati pozitivnom osobinom koja to nije.
Uzroci
Zapravo, takvo ugađanje iz straha može itekako biti štetno za zdravlje i mentalnu dobrobit. Osim spomenutih uvjerenja o ulagivanju još u ranoj dobi, ovu osobinu mogu potaknuti i drugi uzroci poput:
- niskog samopoštovanja
- osjećaja nejednakosti
- tjeskobe
- doživljene traume ili
- teškoće od suočavanja sa sukobom (izbjegavanje)
Kako prepoznati osobu koja ulaguje drugima?
Osim što nikad neće reći ne zahtjevima, ove će osobe:
- redovito preuzimati dodatni posao
- govoriti da su dobro i kad nisu
- izbjegavati neslaganje s ljudima i izražavanje iskrenog mišljenja
- nastojat će u svakom trenutku biti prijateljski raspoložena i ljubazna
- imati osjećaj nelagode u trenutku u kojem bi se trebala zauzeti za sebe
Uz to, takva će osoba:
- biti pod stresom zbog obveza koje je preuzela
- frustrirana jer duboko u sebi shvaća da nema vremena za sebe
- povrijeđena jer je svjesna da je ljudi iskorištavaju
- nesretna jer nije uspjela ispuniti vlastite želje
Nemoguće je
Pokušati se svidjeti svima jednostavno je nemoguća misija. Prema riječima Mathur, svi smo nesavršeni i imamo lošije osobine kojih možda nismo ni svjesni. Ipak, važno je biti blag prema sebi i onda kada se za tim pojavi potreba, potražiti podršku od stručne osobe. Uz to, prenosi Medical News Today postoji nekoliko koraka koji mogu pomoći u zauzimanju za sebe:
- Krenite malim koracima: između ispunjavanja potreba, uzmite vrijeme za sebe. To može biti pauza na poslu.
- Ne odgovarajte odmah: Kad vam sljedeći put netko postavi zahtjev ili vas zamoli za uslugu, ne odgovarajte odmah, već uzmite vrijeme za promišljanje
- Postavite vremenski okvir: Ako već pristanete nekome pomoći, u redu je izreći i vremensko ograničenje. Drugim riječima, nastojte sami sebe korigirati, pružiti osobi pomoć, ali i imati vrijeme za sebe.
- Moje vrijeme: Odredite vrijeme u danu koje će biti rezervirano samo za vas i vaše potrebe.
- Asertivno ‘ne‘: U redu je reći ne i tako se zauzeti za svoje vlastite emocionalne, fizičke i druge potrebe istovremeno poštujući tuđe. Pokušajte se već u sljedećoj prilici izraziti s ovim stavom i pritom osvijestiti i izraziti svoje potrebe.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....