Vrlo je važno da pas ne povezuje prestanak vašeg druženja i vaš izlazak iz kuće.
 Foto: Shutterstock
Vuf-vuf ordinacija

Sam u kući na pasji način: Kako ga osloboditi straha i umanjiti štetu?

Vaš pas možda osjeća anksioznost zbog razdvajanja. Ovaj problem u ponašanju obično srećemo kod štenadi i udomljenih odraslih pasa, naročito onih koji se odjednom moraju nositi s mnoštvom promjena.


Piše: Lea Kreszinger, dr. vet. medicine Veterinarska klinika Kreszinger, klinika-kreszinger.com


S dolaskom šteneta u obitelj svi su ukućani uzbuđeni. Čuli ste ili pročitali o brojnim odgojnim metodama i odlučili se za upotrebu boksa kao korisne mogućnosti da se štenetu pomogne u privikavanju na novi prostor i da usvoji neke poželjne navike. No, nije ispalo baš tako. Već tri tjedna pokušavate štene naviknuti na boks i pri kraju ste sa živcima. Rekli su vam da pas nikada neće obaviti nuždu na mjestu na kojem spava, da će prestati lajati kada je u boksu i da će rado spavati u svom boksu jer će se tamo osjećati sigurno. Ništa od toga.

Svaki put kada dođete kući, čak i ako ste izašli na nekoliko minuta, vaše štene se popiškilo, pokakalo, dekica izgleda kao da je netko prosuo konfete, o mirisima da i ne govorimo. Susjedi se žale da čuju lajanje i cviljenje cijelo vrijeme dok vas nema kod kuće. To niste tako zamišljali. Što se događa?!

Možda vaš pas osjeća anksioznost zbog razdvajanja. Ovaj problem u ponašanju obično srećemo kod štenadi i udomljenih odraslih pasa. Naravno, anksioznost nije uvijek povezana samo s upotrebom boksa.

SIMPTOMI ANKSIOZNOSTI

Nekoliko je prepoznatljivih simptoma anksioznosti, no ključno je da se javljaju kad je pas sam ili kad misli da je sam.

■ Destruktivno ponašanje obično je usmjereno prema izlazima iz kuće kao što su prozori ili vrata. To može ukazivati i na to da pokušava pobjeći iz skučenih prostora kao što su boks ili soba. Uništavanje je vrlo često usmjereno na osobne stvari kao što su jastuci ili odjeća.

■ Glasa se obično jednoličnim tonom ili ritmičnim ponavljanjem zvuka, tj. jednoličnim zavijanjem ili lajanjem.

■ Pas mokri i prazni crijeva na mjestu gdje je ostavljen ili misli da je ostavljen ili pak na više mjesta, jer je hodao uokolo zato što se osjećao tjeskobno. Stolica može biti abnormalna ili s primjesama sluzi.

■ Anksioznost rezultira pojačanim slinjenjem, stoga je moguće pronaći lokve guste sline. Za posljedicu, pas će pojačano žeđati i više piti.

IZLAZAK IZ STANA

Tretman anksioznosti uključuje promjene više čimbenika, a ponekad i korištenje anksiolitika. Potrebno je postupno anksioznost staviti pod kontrolu, postupno povećati neovisnost vašeg psa o vama, umanjiti uzbuđenje povezano s izlaskom iz kuće te prilagođavati sposobnosti psa da ostaje sam.

Ne nagrađujte anksioznost povećanim poklanjanjem pažnje. To će imati suprotan učinak. Važno je ignorirati svaki zahtjev za pažnjom koji vaš pas inicira.

To ne znači da trebate prestati obraćati pažnju na psa. Dosljedna, strukturirana, pozitivna pažnja je prihvatljiva. Redovit raspored igre, šetnje i treninga može također biti od koristi. Ne naglašavajte trenutke svog dolaska u kuću i odlaska iz nje. Sve aktivnosti sa psom, kao što su šetnja ili hranjenje, obavite u razmaku većem od 30 minuta prije nego što ćete izaći iz kuće. Neka pas ne povezuje prestanak vašeg druženja i vaš izlazak iz kuće. Ne napuštajte kuću u žurbi. Vaš pas će to upamtiti.

IZ SOBE U SOBU

Ostavite psu neku poslasticu ili igračku koja ga može zabaviti dulje vrijeme. Kad se vratite kući, ignorirajte psa dok se ne umiri. U početku to može biti malo neugodno za vas, no dugoročno će dati rezultat. Pokušajte učiti psa da bude sam i leži u jednoj prostoriji dok se vi krećete iz sobe u sobu, da ne mora stalno hodati za vama, jer ćete se vratiti. Zatim postupno napuštajte prostoriju na sve dulje vrijeme. Često ljudi pokušavaju učiti psa na samoću tako što izlaze iz kuće ostavljajući ga sve dulje samog. To može biti zamorno i ne nužno učinkovito.

KLJUČNA JE STRPLJIVOST

Upotreba sintetičkih feromona također može u određenoj mjeri umiriti životinju. Neki će se psi doista bolje osjećati izvan boksa, no u takvim slučajevima prihvaćate rizik da pas napravi štetu dok je sam u kući. Zbog toga neka prvi izlasci budu kraći. Ponekad već i pomicanje boksa na neko drugo mjesto može biti korisno. Lijekovi protiv anksioznosti koriste se kako bi se olakšalo vrijeme potrebno za promjenu ponašanja kroz opisane načine. Ne zahtijevaju svi slučajevi primjenu medikamentozne terapije. Većina psihoaktivnih lijekova koji se koriste povećavaju razinu neurotransmitera (kemijske tvari koje prenose informacije kroz moždane stanice), naročito serotonina. Smatra se da je razina serotonina niska kod jedinki koje pate od poremećaja povezanih s tjeskobom, a ti lijekovi imaju svrhu povećavanja njegove razine. Smanjenjem tjeskobe program promjene ponašanja ima veću šansu za uspjeh. Važno je shvatiti da se terapija lijekovima koristi usporedno s programom ispravljanja ponašanja. I ne zaboravite biti strpljivi.

Dobar trik

S ključevima pred televizorom

Imate li neke uobičajene aktivnosti dok se pripremate za izlazak iz kuće i učini vam se da one mogu biti okidač za povećanje zabrinutosti vašeg psa, preporuka je da iste te aktivnosti radite i u vrijeme kada ne izlazite. Primjerice, uzmite ključeve, a zatim sjednite pred televizor sve dok se vaš pas ponovno ne opusti. Cilj je da ove aktivnosti psu s vremenom prestanu biti indikator za vaš odlazak.

Linker
19. studeni 2024 07:59