S početkom svake godine mnogi od nas kreću u nove izazove, puni entuzijazma, no često ubrzo posustajemo i vraćamo se starim navikama. Ipak, logično je da promjene koje uvodimo u vlastiti život, rijetko usvajamo preko noći pa tako i teze o novogodišnjim odlukama ne moraju započeti baš prvog dana nove godine. Štoviše, treba uzeti u obzir da se nećemo uvijek ustati na ‘dobru nogu‘ pa donesene odluke treba svakodnevno brusiti, a posebno one koje se odnose na naše zdravlje i dobrobit. Na tom je tragu popularni kardiokirurg Jeremy London čije savjete na Instagramu upija više od milijun pratitelja, predložio sedam korisnih pravila koje se odnose na poboljšanje zdravlja.
1. Spavanje
Pogađate, prva navika koja će ako je se budete pridržavali s vremenom postati rutina je spavanje. Prioritiziranje sna važno je iz nekoliko razloga. Omogućuje tijelu regeneraciju, jača imunitet i poboljšava kognitivne funkcije. S druge strane, nedostatak sna povećava rizik od kroničnih bolesti poput dijabetesa, srčanih bolesti i depresije, te negativno utječe na produktivnost i emocionalnu stabilnost. Osim toga, dobar san također podržava ravnotežu hormona i pomaže u održavanju zdrave tjelesne težine.
2. Hidriranje
Doktor London na drugo mjesto stavlja hidraciju nakon ustajanja. Prema njemu, to je prvo što bismo trebali napraviti nakon što ustanemo iz kreveta budući da se mnogi bude dehidrirani. Hidracija ujutro može, ističe doktor, povećati fizičku izvedbu, kognitivne funkcije, probavu i raspoloženje.
3. Izaganje jutarnjem suncu
Nije samo bajkoviti prizor, izloženost jutarnjem suncu itekako ima pozitivni utjecaj na naš organizam. Štoviše, dr. London ističe dva glavna razloga izlaganja jutarnjem suncu:
- ova radnja povećava razinu kortizola, čineći vas budnijima i spremnijima za dan
- ranojutarnja sunčeva svjetlost pokrenut će vaš unutarnji sat što znači da će tijelo postati umorno na kraju dana.
4. Pisanje
Pisanje dnevnika ima terapeutsku moć. Važno je ono što se događa u našim glavama prenijeti na papir iz nekoliko razloga:
- pisanje nam pomaže u izražavanju i razumijevanju emocija čime se smanjuje stres i anksioznost te poboljšava emocionalna dobrobit.
- omogućuje introspekciju i praćenje osobnog razvoja, pružajući prostor za refleksiju i rješavanje unutarnjih sukoba.
5. Čitanje
Ovaj kardiokirurg predlaže čitanje od barem 10 minuta dnevno. Osim što ovom navikom širimo svoj vokabular, čitanje osnažuje i naše samopouzdanje, jača koncentraciju za koju znamo da nam više puta nedostaje. Osim toga, mnoge studije, među kojima i ova govore da čitanje ublažava simptome depresije.
6. Izbjegavanje alkohola
Poznato je koliko alkohol može imati razarajući učinak na pojedinca, poglavito na one koji su mu podložniji, o čemu je govorio i psihijatar Ante Bagarić. Stoga ako se borite, potražite pomoć.
7. Kretanje
Doktor London sugerira 15 minuta šetnje nakon svakog obroka. Ova radnja naime može pozitivno utjecati na zdravlje srca i povoljno djelovati na vrijednosti šećera u krvi, navodi se u studiji objavljenoj u časopisu Diabetes Care.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....