Pažljivo planirajte što ćete od hrane i pića ponijeti na planinarenje. Vjerojatno vam nije cilj osjećati se kao da nosite klavir!
 Foto: iStock
Prehrana u prirodi

Što jesti kad se odvažimo na izlet u planinu

Sve što ponesete sa sobom odlično će prijati na planinskom zraku, ali ne pretjerujte jer sve to sami morate nositi na svojim leđima…

Brata ne smijem niti promisliti zvati jer je loše volje. Baku, kao i obično, nema što ne boli. Da je drugačije, zabrinula bih se za njezino mentalno zdravlje. Svi se na nešto žale. Nema na što ne. Južina je.
I tako je za vikend, nakon nekoliko sumornih tjedana, između juga u petak i kiše u nedjelju, osvanula sunčana subota. Dan je bio kao stvoren za šetnju. Prema onome koliko se danima prije toga zazivalo sunce pomislilo bi se da će svi živi izaći negdje u prirodu. A kad tamo na planinarskoj stazi ka domu Putalj na Kozjaku nigdje nikoga. Samo Mate i ja. Ali se zato oko doma okupila lijepa ekipica. Gradelaju ljudi. A što bi drugo? Došli na svježi zrak. Autima, naravno.

Odvažite se!

Topliji dani mame ljude na boravak na otvorenom. Šetnja, vožnja bicikla, planinarenje, trčanje… Sve su to aktivnosti koje uistinu okrepljuju i dušu i tijelo. Znanstvenici kažu kako priroda pozitivno djeluje na raspoloženje. “Dva sata u borovoj šumi, jedan antidepresiv manje”, čula sam nedavno od svog susjeda koji svako jutro šeta po borovini.

Ne zaboravite vodu

Što ponijeti sa sobom na izlet u planinu? Ako vam je, kao nama, planina gotovo pa u dvorištu, u planinarski dom možete otići na doručak. Ujutro nakon buđenja popijete čaj, pojedete zdjelicu voća i nakon sat vremena laganog uspona eto vas u planinarskom domu. Ako je vruć dan svakako tijekom planinarenja pijte vodu. Što pojesti? Sve što ponesete sa sobom odlično će prijati na planinskom zraku. Tvrdo kuhana jaja, rajčica, krastavci, jogurt, marmelada, grožđice i orasi, domaći kruh… Ovo su samo neke od ideja. Slana pita sa sirom i špinatom ili malo soli po paprici dobro će doći, ako ste od onih koji znojenjem gube znatne količine natrija.

Razveselite djecu

Poludnevni izlet u planine može biti i nakon ručka. Posebno još dok nije jako sunce. Djeci je to uistinu dobra zabava. Moja mala nećakinja zna reći kako s tatom ide napraviti đir do sv. Vida. Sa sobom i tada svakako ponesite vodu. A voće će doći kao osvježenje na odmorištu. K tome će mišićima vratiti dio izgubljene snage. Ako su djeca lošeg apetita, nakon pješačenja će se voću oduševiti kao najvećoj poslastici.

Foto: iStock
Voće je odlična "planinarska hrana". Osim što osvježava, ujedno vrlo dobro nadoknađuje utrošenu energiju.

Ne pretjerujte

Ide li se na cjelodnevni izlet treba pažljivo planirati što nositi sa sobom. Ruksak ne bi smio biti težak da čovjeka ne uspori i oteža mu hodanje. Ipak treba sa sobom ponijeti dovoljno hrane koja će osigurati namirenje potreba za vodom i energijom. Ako je pak izletu odredište planinarski dom, dobro je zaviriti u njihov jelovnik. Zna se tamo naći gustih domaćih juha, variva, gulaša, kruha, slanih pita i kolača. Izvrsnih što zbog ljubavi s kojom ih domaćini pripremaju, što zbog svoje jednostavnosti.

I mi ćemo sljedeći put jesti u domu. Kod gospodina Vlade i obična juha ima kraljevski okus. Uz srdačan planinarski pozdrav, svim “starim” i budućim planinarima želim ugodan boravak u prirodi!

Što staviti u ruksak za cjelodnevni izlet?

Tekućine

  • Ako je uspon kraći i manje zahtjevan, dovoljni su voda, nezaslađeni čaj ili voda s limunom, jogurt i sl.
  • Ako je uspon zahtjevniji i duži, tada se svakako preporučuje čaj, svježe iscijeđeni povrtni ili voćni sok (razrijeđen ili nerazrijeđen) zasladiti šećerom ili medom. Unos šećera tijekom planinarenja, odgađa pojavu umora i pomaže rad mišića.
  • Tijekom hladnijeg doba godine, preporučuje se tople napitke nositi u termosici.

Kruta hrana

  • Namirnice bogate lako dostupnim ugljikohidratima kao što su bijeli kruh i gotove žitarice za doručak, brzo vraćaju izgubljenu energiju.
  • Voće je okrjepa na odmorištu. Sadrži šećere koji pomažu radu mišića i njihovom oporavku. Grožđe i grožđice sadrže šećer koji ima brže djelovanje. Zbog toga su grožđice cijenjena namirnica vrsnih planinara. Nježno voće se nosi u kutijici kako se ne bi zgnječilo.
  • Povrće nudi osvježenje, a k tome se dobro uklapa uz sendviče.
  • Namirnice bogate bjelančevinama kao tvrdo kuhana jaja, riblje i mesne konzerve upotpunjuju obrok. Nisu kvarljivi. Pomažu oporavak mišića i daju osjećaj sitosti. (U zimskim mjesecima se na izlet mogu ponijeti sir, šunka, ili pečeno meso.)
  • Orašasti plodovi i sjemenke bogati su mastima i dobrodošli su izvori energije u malom.

Linker
20. studeni 2024 07:00