A kako se vi borite protiv štetnih sunčevih zraka?
 Foto: Zoe Leggings
Fitness & Food

Ovo ljeto izbjegnite opekline - uz pomoć pravilne prehrane

U posljednjih nekoliko desetljeća, promoviranje i guranje raznih krema za sunčanje je postalo dosta jako i intenzivno. Sada je moguće pronaći kreme sa SPF 70 ili čak i više, a zahvaljujući masivnim kampanjama, većina ljudi je svjesna “opasnosti” izlaganja suncu.

Unatoč podizanju svijesti o izloženosti suncu i savjetima za korištenje krema za sunčanje, svaki put kada izađemo van, incidencija raka kože, posebno melanoma, dramatično raste.

Zapravo, stope raka kože su u porastu od 4,2% godišnje, unatoč činjenici da provodimo manje vremena vani i nanosimo dodatne kreme za sunčanje.

Možda problem ipak nije manjkavost jačine krema za sunčanje, ili čak izlaganje suncu. Tu se možemo zapitati koji bi onda mogao biti pravi uzrok?

Postoji li drugi uzrok?

Naravno, mainstream medicinska zajednica ne postavlja takvo pitanje, niti hoće. Njihovi savjeti i upute će ostati isti (izbjegavajte sunce, koristite više krema za sunčanje, ako ste zabrinuti za količinu vitamina D u sebi, uzmite suplemente…). No, ne bi se javno zapitali postoji li možda neki drugi uzrok ili razlog tako rapidnog rasta raka kože pri izlaganju suncu.

Jedno od mojih pitanja je - Sprječava li uopće krema za sunčanje rak kože?

Opća ideja je da budući da krema sprječava opekline, također logično, sprječava rak kože. Iako vam ovo zvuči logično, ne postoji nikakav dokaz za tu tvrdnju, odnosno pretpostavku.

Što kažu stručnjaci

U stvari, studije u časopisu kliničke farmakologije i terapije izvještavaju da:

“Kreme za sunčanje štite od sunčanih opeklina, ali nema dokaza da one štite od Bazocelularnog karcinoma ili melanoma. Problemi leže u ponašanju pojedinaca koji koristeći kreme za sunčanje ostaju na suncu duže nego što bi ostali inače. Sigurnost korištenja industrijskih krema za sunčanje je upitna i firme koje ih proizvode, promoviraju ih na relativno netočan način.”

Izbjegavanje opeklina od sunca je naravno, dobra ideja, no pitanje je da li je industrijska krema pravo i jedino sredstvo za to. Znamo da krema za sunčanje inhibira proizvodnju vitamina D, posebno kada se koristi redovno. Također znamo da je nedostatak vitamina D usko povezan s raznim vrstama raka kože uključujući i one najopasnije vrste raka dojke i debelog crijeva.

Kao društvo izbjegavamo sunce, koje pomaže našem tijelu pri prirodnoj proizvodnji vitamina D, stavljamo na sebe umjetno rađene kreme u nadi da će one spriječiti rak kože. U tom cijelom procesu, stvaramo deficit vitamina D u svom tijelu i zapravo si ne pomažemo nego odmažemo.

Uloga prehrane

U potrazi za jednostavnim (i isplativim) rješenjem za sprječavanjem razvoja raka kože medicina nam nalaže da izbjegavamo sunce i mažemo se sa kremama, dok uvelike ignoriraju potencijalnu ulogu prehrane koja može imati veliku ulogu u toj cijeloj priči.

Možda je ipak vrijeme da istražimo i taj segment prevencije, s obzirom da stopa raka kože sve više raste bez obzira na sve veće korištenje zaštitnih krema i izbjegavanja sunca.

Snimila: Karmela Josipović
Važno je unositi dovoljno antioksidansa koje ćete pronaći u sljedećim namirnicama: grahu, borovnicama, brusnicama, batatu, artičokama, malinama, kupinama...

Tijelo treba zdrave masti!

Posljednjih nekoliko godina potrošnja ulja Omega-6 (uljana repica, povrće, soja…) je porasla, a potrošnja ulja Omega-3 je pala. Takva ulja (Omega-6) sadrže veliku količinu linolne kiseline. Ona je jedan od bitnih faktora koji određuju osjetljivost kože na UV zrake. Postoje studije koje su dokazale da takva ulja smanjuju sposobnost tijela za borbu protiv stanica raka i čak povećava mogućnost pojave istih. To ne znači da ih trebamo izbaciti iz prehrane, nego da ih trebamo uravnotežiti sa drugim mastima.

Povećana potrošnja prerađene hrane

Uz preporuku da se ograniče zasićene masti došao je savjet da se jedu zdrave, cjelovite žitarice, a to je standard dijetetskih preporuka za posljednjih nekoliko desetljeća. Nažalost, za mnoge ljude, žitarice mogu uzrokovati upale u tijelu i dovesti do niza problema. Kombinirajte to s obiljem kemikalija kojima ste izloženi na dnevnoj bazi (od hrane, zraka, kozmetike, pa čak i do krema za sunčanje) dovodite se do velike šanse šanse da vam se dogodi mutacija kože.


Kako dobra prehrana može pomoći izbjeći opekline od sunca?

Baš kao što nezdrava hrana ima negativan učinak na kožu i sveukupno zdravlje, prava hrana može pružiti zaštitu od raznih zdravstvenih problema, uključujući i opekline sunca te razvijanje stanica raka kože. Ovo je par smjernica kroz koje ćete osjetiti i vidjeti pozitivne promjene na svojoj koži tijekom ovog ljeta i izlaganja suncu.

Snimila: Karmela Josipović
Bez obzira kada i na koliko dugo išli na more, uvijek uz sebe imajte kremu sa zaštitnim faktorom.

♥ Jedite dobre masti

Da bi bili sigurni da tijelo ima odgovarajuće sastavne dijelove za zdravu kožu i da biste smanjili upale, važno je da unosite dovoljno zdrave zasićene, mononezasićene i omega-3 masti, a pri tome da izbjegavate polinezasićene masne kiseline i visoka omega-6 biljna ulja.

♥ Unosite dovoljno antioksidansa

Ako izbjegavate žitarice, omega-6 ulja i jedete proteine, masti i povrće umjesto toga, vjerojatno unosite i veliki udio antioksidansa u tijelo. Čak i prava hrana "poslastice" poput bobičastog voća i tamne čokolade su prepuni antioksidansa.

Antioksidansi pomažu smanjiti upalu slobodnih radikala (kojih također nećete imati više, ako ne jedete žitarice, šećer, i omega-6 ulja). Istraživanje je pokazalo snažan zaštitni učinak antioksidanata protiv opekotina i oštećenja kože.

Optimizirajte vitamin D

To je logičan korak u zaštiti kože i mnogih drugih dijelova tijela. Melanin je tamni pigment koji dobivamo kada smo preplanuli, tijelo ga proizvodi za zaštitu kože od daljnjeg izlaganja UV-zračenju pružajući vrstu barijere. To je razlog zašto tamnoputim ljudima treba više sunca za razliku od onih sa svjetlijom kožom, kako bi dobili istu količinu vitamina D. Kada tijelo ima dovoljno vitamina D, počet će proizvodnju melanina čuvati oduzimajući višak. Postoje dokazi da je optimiziranje razine vitamina D kroz izlaganje suncu, pa čak i preko nosa pomaže tijelu u proizvodnji melanina brže i zadržava ga duže.

♥ Postupno se izlažite suncu

Dok je sunce vrlo korisno jer pomaže tijelu proizvoditi vitamin D, opekline od sunca sigurno nisu korisne. Najlakši način da se izbjegne opeklina prirodno, je da se povećava izloženost suncu postupno, uz kombinaciju zdrave prehrane. Za većinu ljudi, 15 do 30 minuta je dovoljno na početku, iako mnogi mogu biti na suncu i do nekoliko sati bez problema. Ako vaš nivo aktivnosti zahtijeva da na suncu provedete više vremena, nosite zaštitnu odjeću ili nađite neki hlad!

Snimila: Karmela Josipović
Kokos je stvarno čudesan - meso možete pojesti, vodu popiti, a njegovo ulje upotrijebiti za njegu suhe kože, protiv starenja kože, a doprinosi i zdravlju kose.

♥ Izbjegavanje kemikalija i korištenje prirodne mogućnosti

Budući da vaše tijelo treba vitamin D, i ne postoji uvjerljiv dokaz da krema za sunčanje štiti od raka kože, najbolje bi bilo da se izbjegava korištenje krema za sunčanje, posebno industrijski proizvedenih koje su pune kemikalija.

Ako morate biti na suncu dulje vrijeme i ne možete tražiti hlad, koristite prirodne, domaće kreme za sunčanje ili neko od ulja koja u sebi imaju određenu količinu zaštitnog faktora:

  • Bademovo ulje - SPF oko 5
  • Kokosovo ulje - SPF 4-6
  • Cink oksid SPF - 2-20 (ovisno o tome koliko se koristi)
  • Ulje sjemena maline - SPF 25-50
  • Ulje sjemena mrkve - SPF 35-40
  • Shea maslac - SPF 4-6

Foto: Zoe Leggings
Iako smo skloni misliti kako nam dodaci prehrani trebaju samo zimi kada nam padne imunitet, to baš i nije istina. Isto nam se može dogoditi i ljeti.

♥ Uzimanje nekih od dodataka

O ovo doba godine treba početi uzimati poseban režim dodataka koji pomažu pri smanjenju upala i poboljšavaju toleranciju kože na sunce. Dodaci koje možete koristiti su:

  • Vitamin D3 - Sve je više dokaza pokazuje da optimizira razinu vitamina D u krvi, može imati zaštitni učinak protiv opekotina i raka kože.
  • Vitamin C (uzimam oko 2000 mg / dan) - Anti upalan je i iznimno dobar za imunološki sustav.
  • Kokosovo ulje rastopite u šalici biljnog čaja svaki dan - srednje masne kiseline i zasićene masnoće koje tijelo lako probavlja i apsorbira te se koristi kao protuupalna supstanca.
  • Astaksantin - vrlo snažan antioksidans za koji su istraživanja pokazala da djeluje kao krema za sunčanje. To je crveni pigment koji se nalazi u različitim organizmima: škampima, rakovima i jastozima te lososu. Također je navodno i supstanca koja usporava starenje. Dokazano je jači od beta-karotena.


Vaše mišljenje nam je važno!

Kako vi rješavate problem velike izloženosti suncu? Pomaže li vam pravilna prehrana u tome ili su vam draže kreme i losioni za zaštitu?

23. prosinac 2024 09:31