Jedna namirnica koja je vrlo popularna na jelovnicima celebritija može vam pomoći da poboljšate izgled kože i istešete liniju. Zvijezda serije Prijatelji, Jennifer Aniston popularizirala je salatu koju je navodno jela svakodnevno između snimanja scena za popularni sitcom. Salata je bila krcata ukusnim sastojcima i zdravstvenim dobrobitima. Ipak, 55-godišnja zvijezda tijekom jednog je intervjua demantirala tu priču rekavši da spomenuti recept nije nimalo sličan njezinom omiljenom ručku ‘90-ih. No, recept za tu salatu i dalje se sprema širom svijeta, a i dalje ga svi povezuju s imenom omiljene zvijezde. Uostalom, i sama Jennifer je više puta izjavila da je uživala u toj salati i da je, kao i razne druge salate, često uvrsti u svoj jelovnik kako bi zadržala besprijekornu figuru.
Famozan protein
Ključan sastojak u tom jelu nije bila klasična zelena salata, već kvinoja. Kvinoja je izvrstan izvor biljnih proteina koji se može koristiti u najrazličitijim jelima. Smatra se kompletnim proteinom jer uključuje devet esencijalnih amino kiselina. Uz to, ne sadrži gluten, obiluje vlaknima, proteinima, raznim vitaminima i mineralima. Ova žitarica bez glutena ima brojne zdravstvene dobrobiti, naročito za osobe na vegetarijanskoj i veganskoj prehrani. Taj visok udio proteina je dijelom razlog zbog kojeg kvinoju obožavaju oni koji žele smršaviti i održati vitku liniju.
Proteini navode tijelo da prestane proizvoditi hormone koji našem mozgu govore da je vrijeme za jelo. Umjesto toga, duži osjećaj sitosti pomaže vam da odolite stalnom posezanju za hranom i grickalicama. Neke su studije pokazale da je visok udio vlakana (oko 2,8 g na 100 g kuhane kvinoje) važan faktor u boljem održavanju poželjne tjelesne težine, boljoj probavi i zdravlju crijeva. Još jedna velika dobrobit dodavanja kvinoje u prehranu jest i to što obiluje vitaminima A i B2. Ti vitamini čine zdravima kožu, oči i živčani sustav. Smanjuju sitne bore i koži daju mladolik izgled. A riboflavin koji sadrži kvinoja (ili B2) uz to i poboljšava elastičnost kože te pomaže da upaljena koža ne bude sklona aknama.
Kvinoja ima i nizak glikemijski indeks, što znači da ne dovodi do naglog porasta razine šećera u krvi, a to je čini idealnom namirnicom za dijabetičare. Dobar je izvor željeza, što može pomoći u prevenciji anemije zbog manjka željeza. Naposljetku, sadrži i mnoštvo antioksidansa koji pomažu u prevenciji oštećenja srca i drugih organa, a sadrži i male količine omega 3 masne kiseline koja je dobra za srce. Dobar je izvor i folata, mangana, tiamina, bakra, magnezija, fosfora i kalija. Dakle, što čekate?
Kako je koristiti u kuhinji
Kvinojine sjemenke koriste se za pripremu kaša, juhe i odrezaka, a samljevene u brašno za pripremu kruha, okruglica, pahuljica, keksa i kolača, tjestenine pa čak i hladnih napitaka. Odlično se slaže sa zelenom salatom i drugim lisnatim povrćem te je idealan sastojak salata. Listovi i cvjetovi koriste se kao povrće za pripremu juha i salata, no treba ih blanširati u vreloj vodi prije kuhanja jer sadrže oksalnu kiselinu koja može uzrokovati stvaranje bubrežnih kamenaca ako se konzumira u velikim količinama. Hladno prešano ulje kvinoje jedno je od najukusnijih ulja za kuhanje i kao preljev za salate jer jelima daje posebnu aromu i okus.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....