Rusija je uoči nedjeljnog sastanka šefova ruske i američke diplomacije zaprijetila Sjedinjenim Državama osvetom zbog donošenja zakona koji dopušta nametanje novih sankcija Moskvi zbog uplitanja u sukob u Ukrajini.
Američki državni tajnik John Kerry i njegov ruski kolega Sergej Lavrov trebaju se u nedjelju sastati u Rimu.
Ljutnju Moskve izazvao je tekst naslovljen "Čin podrške slobodi Ukrajine" izglasan jednoglasno u oba doma američkog Kongresa. Bilo je potrebno da se tekst još jednom podnese Senatu zbog proceduralnih razloga što je učinjeno kasno navečer u subotu jednoglasno.
Tekstom se dopuštaju nove sankcije protiv Rusije te prvi put isporuka smrtonosnog oružja Ukrajini.
"Ne sumnjajte da će nove sankcije ostati bez odgovora", upozorio je pomoćnik ruskog ministra vanjskih poslova Sergej Rjabkov, kojeg citira novinska agencija Interfax.
Rjabkov je osudio "neprihvatljive odluke i antiruske osjećaje" koji su, po njemu, upravljali glasovanjem.
Ukrajinski zastupnici su pak ocijenili "povijesnim" glasovanje Kongresa.
Glasovanje je vrlo simboličan prvi korak za Ukrajinu koja beznadno mjesecima nastoji uvjeriti svoje saveznike da joj prodaju oružje za vojnike, nedovoljno opremljene spram proruskih pobunjenika koje Rusija pomaže vojskom i opremom, kako tvrde Kijev i Zapad. Glasovanje Kongresa samo po sebi ne znači da će se Barack Obama odlučiti isporučiti to oružje ukrajinskim snagama.
Američki kongres prihvatio nove sankcije protiv Rusije
Američki kongres definitivno je u subotu usvojio zakon koji dopušta nove sankcije protiv Rusije te omogućuje povećanje vojne pomoći Ukrajini, uključujući isporuke oružja čemu se predsjednik Barack Obama zasad protivi.
Zakon je u četvrtak prihvatio Senat, a zatim i Zastupnički dom, jednoglasno, ali je bilo potrebno da se još jednom podnese Senatu zbog parlamentarnih proceduralnih razloga što je učinjeno kasno navečer u subotu jednoglasno.
Barack Obama mora sada zakon potvrditi ili staviti veto. Bijela kuća nije otkrila svoje namjere iako je američki predsjednik nedavno ocijenio "kontraproduktivnim" nametanje dodatnih američkih sankcija Rusiji bez usklađenosti s Europskom unijom.
Isporuka američkog oružja Ukrajini danas je legalno moguća, ali ovisi o američkom predsjedniku koji se tomu zasad protivi te je pružio tek pomoć u isporuci radara, vozila, opreme za razminiranje, naočala za noćno promatranje, neprobojnih prsluka, radara protiv granata.
Iako zakon prepušta predsjedniku konačnu odluku o tipu opreme koja će se isporučivati Ukrajini, zastupnici kane učiniti maksimalni politički pritisak na Obamu kako bi pristao na zahtjev za naoružanjem Kijeva.
Zakon omogućuje i 350 milijuna dolara zajma u tu svrhu na tri godine.
Novi zakon američkog Kongresa zahtijeva od predsjednika da uvede pojačane sankcije protiv entiteta ruskog sektora obrane (proizvođači ili trgovci oružjem) koji naoružavajući Siriju, proruske pobunjenike u Ukrajini, Gruziji ili Moldaviji sudjeluje u poticanju nestabilnosti u tim zemljama.
Posebno se cilja na rusko javno poduzeće Rosoboronexport.
U energetskom sektoru, zakon dopušta sankcije protiv ruskog diva Gazproma u slučaju da ovaj smanji opskrbu plinom Ukrajini ili članicama NATO-a.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....