Ogromne količine vrlo invazivne morske trave počele su 2011. godine prekrivati karipske plaže. Lokalni stanovnici bili su vrlo zabrinuti kad su zbog alge sargassum - koju su morske struje zbog klimatskih promjena počele donositi iz Sargaškog mora - prekrile cijele obale pa su turisti prestali dolaziti zbog neugodnog prizora i smrada koji se širio kako bi alga trulila, piše BBC.
Stanje je postalo tako neizdrživo da je 2018. premijerka Barbadosa, Mia Mottley, proglasila nacionalnu izvanrednu situaciju zbog smrdljive alge. No ono što je bio problem, mogla bi postati prednost. Naime, skupina karipskih znanstvenika i ekologa nada da će problematičnu algu pretvoriti u unosno biogorivo.
Gorivo od alge
Nedavno su predstavili jedno od prvih vozila na svijetu koje pokreće biokomprimirani prirodni plin. Inovativni izvor goriva stvoren na Sveučilištu West Indies (UWI) na Barbadosu također koristi otpadnu vodu iz lokalnih destilerija ruma i balegu autohtone otočne ovce koja osigurava ključne anaerobne bakterije.
Štoviše, kažu da se u bilo koji automobil može ugraditi pogon na plin jednostavnim postupkom koji traje oko četiri sata i košta oko 2500 dolara. Na Barbadosu su u početku razmišljali o korištenju šećerne trske kako bi smanjili ovisnosti o skupim, uvezenim fosilnim gorivima. Međutim, šećerne trske ne bi bilo dovoljno, objašnjava osnivačica projekta dr. Legena Henry.
S druge strane, sargassuma ima u izobilju.
‘Turizam je dosta stradao zbog morske trave i to je izazvalo krizu‘, objašnjava dr. Henry, inače stručnjakinja za obnovljivu energiju i predavačica na UWI-u.
Ideju je predložila jedna od njezinih studentica, Brittney McKenzie, koja je promatrala silne kamione koji uklanjaju sargassum s plaža Barbadosa.
‘Već smo koristili otpadnu vodu iz destilerije ruma pa smo joj odlučili dodati sargassum i vidjeti što će se dogoditi. U samo dva tjedna dobili smo prilično dobre rezultate‘, ispričala je Brittney.
Tim je prijavio patent za svoju formulu i 2019. godine predstavio svoj projekt potencijalnim investitorima na Općoj skupštini UN-a u New Yorku. Uskoro im se javila neprofitna zaklada Blue Chip koja je ponudila 100.000 dolara da se posao pokrene.
Biologinja Shamika Spencer angažirana je da eksperimentira s različitim količinama sargassuma i otpadne vode kako bi otkrila koja kombinacija proizvodi najviše bioplina.
Javnozdravstveni problem
Alge ne ugrožavaju samo turizam već prijete i ljudskom zdravlju zbog vodikovog sulfida koji ispuštaju dok se raspadaju. Do porasta sargassuma dolazi zbog zagađenja i zagrijavanja mora i to je još jedna od posljedica klimatskih promjena kojoj su Karibi malo pridonijeli, ali često snose najveći teret.
Premijerka Barbadosa Mia Mottley i premijer Antigve i Barbude Gaston Browne, posljednjih godina vrlo glasno pozivaju da se njihovim zemljama pomogne i da dobiju više novca iz ekološkog fonda. I dok se čeka da bogate zemlje donesu odluku, ovaj projekt primjer je kako Karibi preuzimaju svoju ekološku budućnost u svoje ruke.
‘Nakon uklanjanja sargassuma s plaža, on ne može jednostavno završiti na odlagalištu‘, kaže Shamika Spencer.
‘Prenamjenom u gorivo štitite turizam i sprječavate ljude da udišu zagađen zrak. Kada više vozila bude išlo na sargassum, trebat će nam jako puno te alge.‘
Prva probna vožnja obavljena je pomoću Nissan Leafa s pogonom na bioplin – kojeg je isporučio Karipski centar za obnovljivu energiju i energetsku učinkovitost. Dr. Henry, inače inženjerka strojarstva školovana na MIT-u, znala je da riskira svoj ugled ako pothvat propadne. ‘Nismo spavali noć prije probne vožnje. Cijela moja karijera bila je na kocki‘, priznaje ona.
Dr. Henry i njezin suprug, također znanstvenik, Nigel Henry, osnovali su tvrtku Rum and Sargassum Inc. i žele promijeniti način dobivanja energije na Karibima.
‘U pilot projektu imamo četiri automobila kako bismo demonstrirali prototipove koji rade u stvarnom životu i kako bismo uvjerili investitore da je ovo izvedivo i unosno‘, kaže dr. Henry.
Ona procjenjuje da će biti potrebno oko 2 milijuna dolara za početne komercijalne aktivnosti, te još 7,5 milijuna dolara kako bi tvrtka mogla proizvoditi dovoljno plina za 300 taksija na Barbadosu. Među potencijalnim financijerima su Američka agencija za međunarodni razvoj, Europska unija i međunarodne razvojne banke.
Tim planira proširiti svoj rad postavljanjem bioplinske stanice koja će zamijeniti mali postojeći pogon. Studentica Brittney, idejna začetnica cijelog projekta, kaže da ni pet godina nakon što joj je ideja pala na pamet, ne vjeruje da se sve ovo događa.
‘Vidjeti auto u akciji bilo je fantastično! Poručujem svim mladim znanstvenicima da nastave sa svojim idejama. Nikad ne znate kada biste mogli doći do sljedećeg velikog otkrića‘, kaže Brittney.
‘Naši mali otoci stvorili su tehnologiju koja može koristiti ostatku svijeta. Ovo je velika pobjeda za Karibe‘, dodaje dr. Henry.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....