Žene su bile bolje od muškaraca na ovogodišnjim prijemnim ispitima za medicinski fakultet pri Sveučilištu Juntendo u Tokiju, visokom učilištu koje je prošle godine priznalo da je prijemne ispite namještalo kako bi muškarcima dala nepoštenu prednost, piše The Guardian.
Sveučilište Juntendo objavilo je da su žene ranije ove godine na prijemnom ispitu ostvarile prolaznost od 8,28 posto (1.679 kandidatkinja pristupilo je ispitu, a prošlo ga je 139 kandidatkinja), dok su muškarci ostvarili prolaznost od 7,72 posto (2.202 kandidata izašla su na prijemni ispit). Nacionalne dnevne novine Asahi Shimbun izvijestile su da su žene prvi puta u sedam godina na spomenutom prijemnom ispitu bile bolje od muškaraca.
Sveučilište je reklo da su žene na prijemnom bile bolje od muškaraca jer su "prestali s praksom nepoštenog odnošenja prema kandidatkinjama", praksom koju se još prošle godine aktivno provodilo.
Juntendo je jedno od nekoliko sveučilišta za koje se utvrdilo da su manipulirala rezultatima na prijemnim ispitima kako bi muškarci pri upisu imali prednost ispred žena i onih kandidata koji su prethodno pali na ispitu.
Dekan medicinskog fakulteta pri Juntendu Hiroyuki Daida ispočetka je pokušao opravdati manipuliranje rezultatima, rekavši da žene brže sazrijevaju te da imaju bolje komunikacijske sposobnosti od muškaraca. "Na neki način, time smo htjeli pomoći muškarcima", Daida je rekao novinarima.
Seksistička diskriminacija koju je provodio medicinski fakultet naišla je na salve kritika kada su u kolovozu prošle godine dnevne novine Yomiuri Shimbun otkrile da je Medicinski fakultet u Tokiju više desetljeća favorizirao muškarce uz argument da će žene koje uđu u medicinu iz nje u jednom trenutku izaći kako bi imale djecu. Iz istog fakulteta prošlog su mjeseca stigle vijesti da su žene na prijemnim ispitima bile nešto bolje od muškaraca nakon što su se uklonile anomalije procesu prijemnih ispita koje su temeljile na spolu kandidata. Žene su na tom prijemnom ispitu ostvarile prolaznost od 20,4 posto, što je bilo 0,4 posto više od muškaraca. Radi usporedbe, prošle godine, dok je važila diskriminacija, žene su bile ostvarile prolaznost od svega 2,9 posto, dok su muškarci ostvarili prolaznost od devet posto.
Žene su 2016. godine činile svega 21,1 posto svih liječnika u Japanu, što je najmanje među državama članicama Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD). Među zemljama iz grupe G7, Velika Britanija ima najbolji omjer muških i ženskih liječnika. Žene na "Otoku" čine 47,2 posto svih liječnika. Iza njih su Njemačka, Francuska i Kanada.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....