NA LISTI SU

Amerikanci uveli sankcije Naftnoj industriji Srbije! Vučić se ekspresno oglasio

Odjel za kontrolu strane imovine objavio je ažuriranu listu sankcioniranih osoba i firmi

Naftna Industrija Srbije (NIS)

 Oliver Bunic/Afp

Američko ministarstvo financija je uvelo sankcije Naftnoj industriji Srbije (NIS).

Odjel za kontrolu strane imovine (OFAC) objavio je ažuriranu listu sankcioniranih osoba i firmi, a u kojoj se spominje i Naftna industrija Srbije.

OFAC je objavio odluku na službenoj stranici u kojoj je navedeno da će uvesti sekundarne sankcije kompanijama koje imaju veze s ruskim kompanijama.

Sjedinjene Američke Države su uvele neke od najstrožih sankcija ruskoj naftnoj industriji do sada. Sankcije se uvedene protiv 180 brodova, desetina trgovaca, dvije velike naftne kompanije i nekih rukovoditelja u ruskom naftnom sektoru, navodi se u dokumentu.

Sankcije su uvedene zbog rata u Ukrajini.

Vučić se ekspresno oglasio

Vučić je u obraćanju javnosti nakon vijesti iz Washingtona istaknuo kako Amerikanci kažu da im nije namjera da Srbija bude meta, niti samo NIS, već da je riječ o sveobuhvatnom udaru na ruske kompanije i sve povezane tvrtke, uključujući i NIS.

Srbijanska vlada prodala je 2008. NIS ruskom Gazpromnjeftu, a prema podacima Središnjeg registra vrijednosnih papira, Gazprom Njeft i Gazprom imaju 56,15 posto vlasništva, dok je 29,87 posto u vlasništvu Srbije.

Mogućnost da se Srbija zbog NIS-a nađe pod udarom američkih sankcija još sredinom prosinca 2024. najavio je upravo srbijanski predsjednik, a Veleposlanstvo SAD-a tada je u odgovoru beogradskim medijima istaknulo da je NIS "nacionalni resurs za Srbiju", ali da ruski vlasnici koriste dio profita za financiranje agresije na Ukrajinu.

"NIS je dragocjen nacionalni resurs za Srbiju koji je vrijedio više od dvije milijarde dolara 2008., kada je Gazprom kupio više od polovice svojih dionica za mali dio njihove tržišne vrijednosti, a sada je najprofitabilnija kompanija u Srbiji", navelo je tada američko veleposlanstvo u Beogradu.

Vučić je danas istaknuo da je NIS prethodnih 16 godina značajno pridonosio nacionalnom proračunu.

Ustvrdio je da se američkim sankcijama protiv NIS-a od Srbije traži "potpuni izlazak ruskog interesa" iz NIS-a i da to "mora biti završeno za 45 dana".

Vučić je, tumačeći odluku Washingtona, rekao kako SAD ne dozvoljavaju da se smanji rusko vlasništvo, primjerice 49 posto, već zahtijevaju potpuni izlazak Rusije iz kapitala te naftne kompanije u Srbiji.

S planom vlasničke transformacije mora se krenuti odmah, i to uz odobrenje američke vlade i njezina Ureda za kontrolu vanjskih prihoda (OFAC), ustvrdio je Vučić, navodeći da je najavljena "mogućnost konzultacija" sa Srbijom.

Za 45 dana moraju biti završene sve operacije, uključujući sklapanje ugovora, a financijska transakcija se eventualno može odložiti do 12. ožujka, ali je i za to potrebno odobrenje vlade SAD-a, rekao je Vučić.

On je istaknuo da Srbija ne želi nikakvo "neprijateljsko preuzimanje" i da će zbog toga razgovarati i s Rusijom. "Reagirat ćemo ozbiljno i odgovorno, pa iako ćemo žuriti, nećemo hitati s donošenjem pogrešnih odluka", rekao je Vučić.

On je najavio da će od dolazeće američke administracije tražiti ponovno razmatranje odluke o sankcijama kako bi se vidjelo može li Srbija dobiti olakotne okolnosti i nagovjestio je da će o tome razgovarati i s budućim ministrom financija SAD.

"Dragi su nama i Moskva i Washington, ali nam je Srbija draža, zaštitit ćemo interese Srbije. Neće biti nikakvih nestašica ili financijske katastrofe", poručio je Vučić u obraćanju javnosti na vijest o sankcijama.

Sekundarne sankcije

Dokument se poziva na Članak 11 Izvršne naredbe 14024, koji dopušta nametanje sankcija stranim financijskim institucijama koje su sudjelovale u određenim transakcijama povezanim s vojno-industrijskom bazom Rusije, uključujući sve osobe čija su imovina i udjeli u imovini blokirani prema izvršnoj naredbi 14024, piše N1.

Sankcije su tako predviđene za one koji su:

- proveli ili omogućili značajnu transakciju ili transakcije za ili u ime bilo koje osobe određene prema Izvršnoj naredbi 14024 za angažman ili rad u sektoru tehnologije, obrane i srodnih materijala, građevinarstvu, zrakoplovstvu ili proizvodnim sektorima ruskog gospodarstva Federacije ili drugih sektora koji, prema prosudbi ministra financija, uz konzultacije s državnim tajnikom, podržavaju vojno-industrijsku bazu Rusije;

- proveli ili omogućili značajnu transakciju ili transakcije, ili pružili bilo koju uslugu, koja uključuje vojno-industrijsku bazu Rusije, uključujući prodaju, opskrbu ili prijenos, izravno ili neizravno, Ruskoj Federaciji, bilo kojeg predmeta ili klase predmeta koje ministar financija, uz konzultacije s ministrom vanjskih poslova i ministrom trgovine, može odrediti.

NIS-u je praktički zabranjeno poslovanje s većinskim vlasnikom

Mjere OFAC-a odnose se na transakcije povezane s ugovorima o dugu, kapitalu ili derivatima koji uključuju Gazpromneft, Surgutneftegas i određene dodatne subjekte koji su blokirani 10. siječnja 2025. NIS-ov paket sada nosi visok rizik od sekundarnih sankcija zbog svoje povezanosti s ruskim Gazpromneftom, koji je pod sankcijama Sjedinjenih Država.

Naime, nova pravila i sankcije odnose se na strane financijske institucije koje surađuju sa sektorima vezanim uz rusku vojno-industrijsku bazu ili s pojedincima koji su već pod sankcijama, a među njima je i Gazpromneft.

Ako NIS ili njegovi partneri sudjeluju u takvim transakcijama, to bi mogao biti razlog za izricanje sankcija. Budući da je Gazpromneft većinski vlasnik NIS-a, toj srpskoj kompaniji od danas prijeti velika opasnost od sekundarnih sankcija Washingtona.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
10. siječanj 2025 20:46