OPASNOST IZ PIPE

ZAGAĐENU VODU PIJE ČAK 5300 ZAGREPČANA Alarmantni podaci Zavoda za javno zdravstvo

Voda ne valja zbog lošeg i nestručnog održavanja lokalnih vodovoda i izostanka dezinfekcije vode
 Ranko Šuvar/Ronald Goršić/CROPIX

Voda iz lokalnog vodovoda u Glavnici Gornjoj u kojem je prošle nedjelje pronađen raspadnuti leš muškarca, koje je po svemu sudeći u pitkoj vodi bilo dva tjedna, zagađena je.

U Zavodu za javno zdravstvo dr. Andrija Štampar tvrde kako postoji mogućnost povećanog onečišćenja vode mikrobiološkim, fizikalnim i kemijskim tvarima, kao posljedice raspadanja biološkog materijala. No, zaključuju kako do jučer nije bilo zabilježenih epidemija kao ni osjetno povećanog broja oboljelih od infektivnih bolesti.

Ovaj slučaj otvorio je pitanje kakvoće vode za 18 lokalnih vodovoda koji se nalaze u okolici Zagreba. Zaključak ZZJZ-a je zastrašujuć: voda iz lokalnih vodovoda većinom nije zdravstveno ispravna. To potkrepljuje podatak ZZJZ-a iz 2102. godine: od šest uzetih uzoraka vode u Glavnici Gornjoj , čak četiri uzorka bila su neispravna za piće.

U Zagrebu, prema našim informacijama, postoji 10 naselja koji se nalaze u sustavu lokalnih vodovoda. Neka naselja imaju više vodospremnika, a radi se o ukupno 5300 stanovnika Zagreba koja, prema tvrdnjama Zavoda, piju zagađenu vodu.

- Prema EU direktivama, rok za priključivanje cijelog područja Zagreba na vodovodnu mrežu je do 2020. godine i mi ćemo ga ispoštovati. Treba istaknuti da je pokrivenost od 92 posto jako dobra i da se sustav širi iz godine u godinu. Sljedeći cilj je priključiti i preostalih 18 naselja na zagrebačku vodovodnu mrežu - kaže sugovornik iz Zagrebačkog holdinga.

U Zavodu kažu da je to najbolji način za rješavanje problema onečišćenosti vode.

- Iz dobivenih zabrinjavajućih rezultata vidljivo je da su uzroci zdravstvene neispravnosti vode neodgovarajuće održavanje, loše stanje razvodne mreže, izostanak dezinfekcije vode te nedostatak stručno educiranog i odgovornog osoblja na održavanju lokalnih vodovoda - kažu u ZZJZ-u.

Visoki postotak pronađenih bakterija, smatraju u ZZJZ-u, stvara potencijalnu opasnost od zaraznih bolesti. Upravo zato nužno je uvođenje sustavne, stručne i dokumentirane dezinfekcije vode te izmjenu, ali i sanaciju čitave mreže. No niti to ne može u potpunosti osigurati kakvoću vode, pa je kao jedino sigurno i dugoročno rješenje -priključak na gradski vodovod! Sa svih 18 malih lokalnih vodovoda na volonterskoj osnovi upravljaju odbori osnovani pri gradskim četvrtima.

- Kako se radi o lokalnim vodovodima, njima ne upravlja pravna osoba registrirana za obavljanje djelatnosti javne vodoopskrbe koja je obavezna osigurati kakvoću vode za ljudsku potrošnju. Međutim, lokalni vodovodi uvršteni su u Program monitoringa vode za piće - objašnjavaju u ZZJZ-u.

Ono što posebno zabrinjava jest činjenica da ti vodoopskrbni objekti nisu pod nadzorom, što se protivi zakonu.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
23. rujan 2024 04:33