BRUXELLES - Od ponoći, s prelaska iz stare u novu godinu Španjolska će od Švedske preuzeti šestomjesečno predsjedavanje Europskom Unijom. Bit će to povijesni trenutak jer se nakon dugo godina mijenja prijašnji način rotirajućeg predsjedavanja. Španjolskoj je pripala čast da bude prva koja će predsjedavati na osnovi Lisabonskog ugovora.
Španjolski ministar vanjskih poslova Angel Miguel Moratinos u najavi preuzimanja predsjedništva rekao je kako će Madrid “imati europsko, a ne nacionalno predsjedavanje” te će maksimalno pomoći novoizabranim liderima EU.
Diskrecija i pomoć
“Između nas i novih lidera EU bit će koordinacija, a ne nadmetanje. Mi ćemo biti diskretni i pokušati maksimalno pomoći, nećemo se izdvajati u prvi plan”, rekao je Moratinos te dodao da kao glavni prioritet vide primjenu Lisabonskog ugovora u svim aspektima. Ipak, kako EU ostaje savez država, Predsjedništvo će imati važnu ulogu. Španjolska je najavila da će raditi na jačanju uloge EU u svijetu te pokušati kao prioritet nametnuti i borbu za ravnopravnost unutar EU i u svijetu. Španjolska planira održavanje nekoliko summita s trećim državama, uključujući i onaj sa Sjedinjenim Američkim Državama, Rusijom te državama Južne Amerike.
Problem s Haagom
Španjolska je izuzetno optimistična u vezi s procesom proširenja, a pogotovo napretka Hrvatske. “Očekujemo da će Hrvatska tijekom našega predsjedavanja zaključiti pregovore, zašto ne”, rekao je u Bruxellesu Moratinos, dodavši da sada, osim neophodnog rješenja pitanja suradnje s glavnim tužiteljem Haaškog suda, ne vidi nikakve prepreke da Hrvatska ne završi pregovore do kraja lipnja.
Iako će Španjolskoj biti teško ponoviti uspjeh u proširenju koji je ostvarila Švedska, Madrid je najavio da će veliku pozornost posvetiti i procesu proširenja. Riješi li se spor Makedonije s Grčkom oko imena makedonske države, mogla bi se donijeti odluka o datumu otvaranja pregovora sa Skopljem.
Konstruktivno oko Kosova
Pregovori s Turskom će se nastaviti, no njihova je sudbina nejasna. Madrid se nada da će se pronaći modus za ujedinjenje Cipra. Ipak, Španjolska se neće izravno upletati u ta pitanja jer su u tijeku procesi pod vodstvom UN-a. Kao država koja nije priznala neovisnost Kosova, Španjolska je najavila da će odigrati “krajnje konstruktivnu ulogu jer je svjesna činjenice da je većina članica EU priznala Kosovo”.
Organizirat će se i konferencija ‘Zagreb II’
Tijekom španjolskog predsjedanja organizirat će se i “konferencija na visokoj razini” između država zapadnog Balkana i EU, zamišljena kao “Zagreb II”. Na njoj bi se obilježila deseta godišnjica Zagrebačkog summita i napravila analiza onoga što je postignuto u procesu približavanja država ove regije EU. Iako formalno još nije odlučeno, konferencija bi se trebala održati na razini ministara vanjskih poslova u Sarajevu, najvjerojatnije u svibnju. Španjolsko je predsjedništvo najavilo i dobru suradnju s Europskim parlamentom s kojim Vijeće i EK, na osnovi Lisabonskog ugovora, sada moraju bitno više surađivati. Dogovorena je i stalna suradnja s Belgijom i Mađarskom, koje su budući predsjedavajući.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....