PRVO ČITANJE

Nije bilo većih primjedbi na izmjene Zakona o Nacionalnom centru za vanjsko vrednovanje obrazovanja

Državna tajnica Zrinka Mužinić Bikić rekla je da su izmjene korak naprijed u standardizaciji provedbe nacionalnih ispita

Hrvatski sabor

 Damjan Tadic/Cropix

Zastupnici nisu u srijedu imali većih primjedbi na izmjene Zakona o Nacionalnom centru za vanjsko vrednovanje obrazovanja (NCVVO) koji je u prvom saborskom čitanju, a predlagatelj ističe kako je to korak naprijed u standardizaciji provedbe nacionalnih ispita.

Izmjenama tog zakona želi se omogućiti da Vlada, po uzoru na proceduru koja se provodi za državnu maturu, na prijedlog ministra nadležnog za obrazovanje odredi pravnu osobu u državnom vlasništvu koja će obavljati usluge tiskanja, pakiranja, distribucije, povrata, pripreme za ocjenjivanje, obradu podataka i arhiviranje nacionalnih ispita.

Cilj je učinkovitost, sigurnost i transparentnost provedbe nacionalnih ispita i predstavlja korak naprijed u standardizaciji i modernizaciji sustava vrednovanja znanja u obrazovnom sustavu, istaknula je državna tajnica u Ministarstvu znanosti i obrazovanja Zrinka Mužinić Bikić.

Zbog kojih se razloga određuje pravna osoba za ocjenjivanje, obradu podataka i arhiviranje nacionalnih ispita, zanimalo je Mariju Lugarić (SDP) a državna tajnica odgovorila da je razlog nedostatak prostornih kapaciteta NCVVO-a.

„Priprema za ocjenjivanje ne obuhvaća stručne poslove, već razvrstavanje predmetnih ispita po vrstama ispita, stručni dio i dalje obavlja NCVVO”, kazala je državna tajnica Mužinić Bikić otklonivši bojazan od prepuštanja stručnih poslova subjektima koji nisu specijalizirani.

Na pitanje Draženke Polović (Možemo!) hoće li se u budućnosti nacionalni ispiti pretvoriti u neku vrstu završne ocjene, državna tajnica poručila je da promišljaju o tome u kojem smjeru će se ubuduće koristiti rezultati nacionalnih ispita.

Marin Miletić (Most) upitao je kako je moguće da 5 tisuća učenika padne državnu maturu ili da svaki peti gimnazijalac pada materinji jezik poručivši da se o kvaliteti obrazovanja mora razgovarati i promišljati.

Saborski zastupnici raspravili su i izmjene Zakona o reviziji, koje se donose po hitnom postupku, a kojima se propisuje odgoda primjene novih odredbi vezanih za obvezu stalnog stručnog usavršavanja ovlaštenih revizora.

Ta obveza odgađa se do 1. siječnja 2026. godine čime se produžuje razdoblje za prilagodbu na novi sustav.

Tijekom 2025. na obvezu stalnog stručnog usavršavanja u području zakonske revizije i drugih revizorskih usluga primjenjivat će se pravila koja se trenutačno primjenjuju.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
21. prosinac 2024 09:41