Sociolog Duško Sekulić na Nacionalnom vijeću za praćenje korupcije u Saboru iznio je svoje istraživanje o percepciji korupcije i povjerenju građana u hrvatske institucije. Prema njegovim rezultatima, od 2004. godine do danas građani su izgubili povjerenje u Crkvu , a sve više vjeruju tisku
Sekulić je istraživanje o percepciji korupcije radio u suradnji s Josipom Kregarom u razdoblju od 2004. godine do 2010. godine i to prvenstveno na državnim službenicima a vezano za povjerenje u državni sistem. Istraživanja su sažeta i u knjizi 'Korupcija i povjerenje' u izdanju Centra za demokraciju i pravo Miko Tripalo i Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
Kada se usporedi 2004. i 2010. godina, percepcija korupcije je, prema Sekuliću, dvostruko veća: '2004. godine 22 posto građana mislilo je da su svi državni službenici uključeni u korupciju, a 2010. to misli dvostruko više građana', rekao je Sekulić.
Kaže da je 2004. godine najveće povjerenje građana imala Crkva , zatim vojska i policija, dok se danas taj redoslijed izmjenio s time da su vojska i policija zadržali jednako povjerenje, a Crkva je pala na treće mjesto i izgubila povjerenje 22,7 posto građana.
'Najveći dobitnik je tisak. Ljudi su dramatično povećali povjerenje u novine, a Crkva, Sabor i Vlada su najveći gubitnici. Sabor je pao s devetog na 11. mjesto, a Vlada sa sedmog na 10. mjesto na ljestvici povjerenja građana', kaže Sekulić.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....