Hrvatska europarlamentarka Biljana Borzan imenovana je za predstavnicu Parlamenta za odnose s Europskom agencijom za lijekove (EMA), i to baš u trenutku kad se EMA priprema na selidbu iz Londona i traženje nove zemlje domaćina. Zbog Brexita Europska agencija za lijekove i Europsko nadzorno tijelo za bankarstvo (EBA), dvije važne agencije EU, moraju iseliti iz Londona, gdje su do sada imale sjedište.
Prvi korak
Borzan je već započela lobirati da sjedište EMA-e bude u Hrvatskoj koja kao nova članica EU još nije dobila domaćinstvo nijedne europske agencije.
Sjedište EMA-e u Londonu prostire se na 265.450 četvornih metara, njihovu zgradu samo u 2015. godini posjetilo je 336 tisuća znanstvenih eksperata, pacijenata i zdravstevnih djelatnika.
- Pred EMA-om je razdoblje neizvjesnosti i izazova koje se ne smije odraziti na njezin rad u procjeni sigurnosti lijekova kojima se liječe europski pacijenti. Također, proces preseljenja iz Velike Britanije mora se obaviti transparentno i što je prije moguće - rekla nam je jučer Biljana Borzan.
Prije stupanja na dužnost održala je sastanak s ravnateljem EMA-e Guidom Rasijem i njegovim suradnicima. Sastanak s Rasijem iskoristila je i kako bi se raspitala oko mogućnosti da novo sjedište EMA-e bude u Hrvatskoj.
Ogroman interes
- Gospodin Rasi mi je rekao da odluka o tome nije na EMA-i nego na Europskom vijeću. Interes je ogroman, neki gradovi i države već su oformili radne skupine kojima je jedini zadatak lobiranje da se EMA i njezini resursi i zaposlenici presele upravo kod njih. Hrvatska nije bez šansi, pogotovo jer je jedna od rijetkih država članica EU koja još nije domaćin niti jednom tijelu Unije - rekla je Biljana Borzan.
EMA je utemeljena 1995. godine i jedna je od najvažnijih među 40 agencija EU. Njezina je glavna zadaća štititi i promicati javno zdravlje i zdravlje životinja na temelju ocjena i nadzora lijekova u humanoj i veterinarskoj medicini.
Jedna od najvažnijih aktivnosti je nadzor nad lijekovima nakon njihova odobrenja na način da agencija prima sigurnosna izvješća iz Unije i izvan nje te koordinira akcije koje pridonose kvaliteti i sigurnosti lijekova. Agencija također ispituje certifikate medicinskih proizvoda u sklopu naputaka koje izdaje Svjetska zdravstvena organizacija (WHO). Druga je aktivnost inspekcijski nadzor nad kliničkom praksom, laboratorijskim radom, proizvodnjom i izdavanjem certifikata za medicinske proizvode te nadzor nad kvalitetom i postupanje u slučaju da se utvrde nedostaci tih proizvoda. Od 1995. godine EMA je odobrila više od 1000 lijekova na tržištu zemalja EU koje broji više od 500 milijuna ljudi. Agencija ima godišnji budžet veći od 300 milijuna eura, a zapošljava 890 visokokvalificiranih osoba (623 žene i 270 muškaraca) iz članica EU. Agencija ima sedam panela i mrežu od 3700 znanstvenih eksperata iz zemalja EU koji se u sjedištu EMA-e sastaju na dnevnoj bazi.
Šveđani već spremni
Stoga ne čudi veliki interes niza članica EU da udome sjedište EMA-e. Prema pisanju britanskog Guardiana, svoj interes pokazale su Švedska, Španjolska, Danska, Italija, Njemačka i Irska. Te zemlje već nekoliko mjeseci vode bitku kako bi udomile EMA-u. Tako je Anders Lönnberg, predstavnik švedske vlade, izjavio londonskom Timesu da je već osnovano radno povjerenstvo u slučaju da se agencija iz Londona preseli u Stockholm. Irski ministar zdravstva Simon Harris, pak, u kolovozu ove godine najavio je da bi Dublin bio idealan grad za novi dom EMA-e zbog “prednosti engleskog jezika, snažne farmaceutske industrije i znanstveno-istraživačkog sektora”.
- Neke su zemlje odmah nakon Brexita pokazale interes i već uveliko rade na tome da sjedište EMA-e bude kod njih. Jedan od kriterija za sjedište je taj da taj grad bude dobro povezan zračnim prometom s ostatkom Europe zbog čestih sastanaka na koje dolaze europski stručnjaci. Nadam se da hrvatska Vlada prati razvoj situacije oko biranja nove zemlje domaćina za ovu važnu europsku agenciju. Stojim na raspolaganju i svakako sam spremna učiniti sve što je u mojoj moći kako bi sjedište EMA-e bilo u Hrvatskoj - rekla je Biljana Borzan.
Konačnu odluku o novom sjedištu Europske agencije za lijekove donijet će Europsko vijeće u kojem sjedi hrvatski premijer.
Otvoreno lobiranje u Europarlamentu
- Nedavno smo izvršili ponovna ispitivanja cjepiva protiv HPV-a za koja je postojala sumnja da izazivaju nuspojave i prijava se pokazala neutemeljenom. Sva istraživanja pokazala su i da cijepljenje nema nikakve veze s pojavom autizma kod djece. Riječ je o izmišljotini koja ugrožava javno zdravlje. Bilo koji građanin EU može na našoj web stranici prijaviti sumnju i pokrenuti postupak dodatnog ispitivanja sigurnosti nekog lijeka - izjavio je Guido Rasi u Bruxellesu. Nakon sastanka s europarlamentarkom Biljanom Borzan, Rasi je odgovarao na pitanja eurozastupnika tijekom saslušanja u Odboru za okoliš, zdravlje i sigurnost hrane. Gotovo sve zastupnike zanimalo je što će se događati s preseljenjem agencije, a neki su čak nudili gradove u svojim izbornim jedinicama.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....