Zbog činjenice da u zemljama EU godišnje na smeću završi 89 milijuna tona neprodane hrane, od čega u Hrvatskoj oko 400 tisuća tona, 30-ak zastupnika Europskog parlamenta početkom godine oformilo je koaliciju za usklađenje europskog zakonodavstva kako bi se olakšalo doniranje i spriječilo bacanje hrane. Do toga dolazi jer nacionalni i EU propisi o sigurnosti, pakiranju, trgovanju i prodaji hrane često odvraćaju trgovine i proizvođače od doniranja hrane. Zato je i pokrenuta ova inicijativa u koju je od prvog dana uključena i SDP-ova zastupnica Biljana Borzan. Lobiranjem su prikupili natpolovičnu većinu potpisa eurozastupnika za donošenje službene deklaracije o doniranju neprodane jestive hrane dobrotvornim organizacijama, pa je EP odredio izvještaj za zakonodavnu inicijativu na tu temu, a upravo je Borzan odabrana kao izvjestiteljica.
- Zdravstveno ispravna i iskoristiva hrana se uništava u apsurdnim količinama i zato mi je drago što sam imenovana za izvjestiteljicu EP-a za izvještaj o bacanju i sigurnosti hrane. To znači da ću imati vodeću ulogu u sastavljanju dokumenta kojim će se Europskoj komisiji predložiti konkretne mjere i potencijalne zakonodavne promjene kojima će se olakšati doniranje hrane u EU, kazala je Borzan, dodavši i kako planira organizirati događanja u Hrvatskoj i Bruxellesu na kojima će okupiti sugovornike iz redova prehrambene i zdravstvene struke, proizvođača i trgovaca, vladinog i nevladinog sektora i drugih.
- Hrvatska ima nekoliko vrlo dobrih inicijativa i udruga koje se intenzivno bave ovim problemom, na primjer „Mreža hrane“. Budući izvještaj će sadržavati pregled stanja, razloge bacanja hrane, prepreke doniranju i prijedloge rješenja te primjere dobre prakse, što je iznimno važno ako znamo da svakom četvrtom stanovniku EU, dakle njih 125 milijuna, prijeti siromaštvo, najavila je Borzan.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....