Puna primjena američkih sankcija nad NIS-om nastupit će za 45 dana, a do tada je moguća prilagodba i poduzimanje mjera koje bi omogućile dezinvestiranje i podržavanje sigurne opskrbe naftom Republike Srbije, poručeno je iz Jadranskog naftovoda (JANAF) povodom odluke odlazeće administracije SAD-a o sankcijama nad Naftnom industrijom Srbije.
- NIS je JANAF-ov dugogodišnji i najveći poslovni partner s kojim ima sklopljeni ugovor o transportu deset milijuna tona nafte od 1.1. 2024. do 31.12.2026.. Od trenutka najave mogućeg uvođenja sankcija, JANAF intenzivno surađuje s nadležnim resorima hrvatske Vlade. Predstavnici nadležnih hrvatskih institucija u proteklom su razdoblju kroz izravan kontakt s američkom administracijom, koja je svjesna geostrateške važnosti JANAF-a za energetsku sigurnost regije, surađivali na pronalaženju rješenja za ublažavanje negativnih posljedica na poslovanje Društva - priopćeno je iz Uprave Janafa koju čine Vladislav Veselica i Stjepan Adanić. Ističu kako se u suradnji s Vladom ‘pažljivo i kontinuirano razmatraju svi aspekti odluke SAD-a‘.
- Spremni smo zajedno s hrvatskom Vladom odgovoriti na izazove koji proizlaze iz nastale situacije. Naglašavamo kako se još od prosinca 2022. putem JANAF-ovog sustava u Srbiju transportira isključivo nafta neruskog podrijetla. JANAF svakodnevno prati razvoj događaja i u stalnom je kontaktu s korisnikom sustava kao i s ostalim ključnim dionicima - dodaju iz spomenute kompanije.
Detalji sankcija
Naftna industrija Srbije obuhvaćena je novim paketom sankcija SAD-a i saveznika protiv Rusije jer je ruski Gazpromnjeft, čiji su čelnici i poslovanje jedna od glavnih meta sankcija, većinski vlasnik NIS-a. U odluci koju je pripremilo američko Ministarstvo financija, a potpisao odlazeći predsjednik Joe Biden, navodi se kako je cilj sankcija smanjiti prihode Rusije od nafte i plina.
Američka vlada poduzela je u petak mjere kako bi Rusiju lišila prihoda od njezinih energetskih kompanija, stavivši pod sankcije više od 200 pojedinaca i subjekata koji djeluju u ruskom energetskom sektoru, uključujući Gazprom Neft i mnoge njegove podružnice, među kojima je i NIS Srbija, izvijestili su iz Veleposlanstva SAD-a u Zagrebu.
"Gazprom Neft posjeduje 50 posto Naftne industrije Srbije (NIS), a Rusija koristi svoj udio u dobiti od NIS-a za financiranje svoje brutalne agresije na Ukrajinu i potkopavanje stabilnosti u Europi; vjerujemo da bi alternativno vlasništvo za NIS donijelo veći mir i prosperitet u regiju. Sjedinjene Države blisko surađuju s Hrvatskom kako bi ublažile svaki utjecaj ovih američkih sankcija na Janaf ili druge hrvatske tvrtke i osigurale da te radnje ne ugroze regionalnu energetsku sigurnost. Kako budemo napredovali, nastavit ćemo se konzultirati s Hrvatskom i drugim partnerima o našem zajedničkom cilju lišavanja Rusije prihoda koje koristi za nastavak svog rata protiv Ukrajine", izjavila je američka veleposlanica u Hrvatskoj Nathalie Rayes.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....