OPREZ

Apel liječnika: ‘Kontrola rada u bolnici je problem, a ne privatni rad’

Dubrovnik, 020609.Danas je u hotelu Lero odrzana press konferencija pobjednicke koalicije SDP - HNS - HSLS - HSU na lokalnim izborima za gradonacelnika i Gradsko vijece.Na fotografiji: clan pobjednicke koalicije dr. Andro Vlahusic, gradonacelnik.Foto: Zeljko Tutnjevic / CROPIX
 Željko Tutnjević / CROPIX

Od početka svibnja nitko od 1229 liječnika koji u slobodno vrijeme rade u pravatnoj praksi više neće imati dozvolu za takav rad. Ministarstvo zdravstva dalo je nalog ravnateljima da do svibnja ukinu sve dozvole koje su dali svojim liječnicima, a prvi su na listi za odstrel upravo oni. Naime, ministar zdravstva Darko Milinović najavljuje nove kriterije po kojima bi se ubuduće izdavale dozvole za privatni rad, ali u njima neće biti mjesta za ravnatelje, šefove odjela i klinika. Samo taj kriterij smanjio bi mogućnost dodatne zarade za oko dvije trećine onih koji trenutno rade u privatnoj praksi.

No, ta je odluka doslovce dočekana na nož kod liječnika, kojima je dosta generaliziranja o tome kako su upravo oni krivi za poduže liste čekanja i nerad nekih njihovih kolega. Dapače, gradonačelnik i donedavno ravnatelj dubrovačke bolnice dr. Andro Vlahušić misli kako takvu odluku o ukidanju privatne prakse treba donositi vrlo pažljivo, a nikako preko koljena jer bi se u protivnom mogao dogoditi i štrajk liječnika.

- Ne vidim razloga zašto oni koji pošteno odrade svoj posao za pacijente koji se liječe na račun HZZO-a ne bi mogli raditi i privatno. Nije problem rad u privatnoj praksi, nego isključivo kontrole rada u bolnici. No, to nije posao ni ministra ni ravnatelja bolnica, nego objektivne evaluacije koja mora biti jedini kriterij - kaže dr. Vlahušić.

Dr. Mirando Mrsić kaže da treba potpuno odvojiti privatno od javnog zdravstva, ali ne preko noći, nego kao dio sveobuhvatne reforme. To, drugim riječima, znači kategorizaciju i zatvaranje dijela bolnica, a tek potom ukidanje rada kod privatnika.

- Osim toga, dio je liječnika uložio novac u ambulante i treba ostaviti prijelazno razdoblje nakon kojeg bi se mogla ukinuti dosadašnja praksa prviatnog rada državnih liječnika - ističe dr. Mrsić.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
25. prosinac 2024 20:01