ANALIZA

Pesticidi koji ubijaju pčele pronađeni u 85 posto engleskih rijeka

Zeleni smatraju da "hitno treba dodijeliti veće resurse za praćenje kemikalija u okolišu‘

Ilustrativna fotografija

 Božidar Vukičević/Cropix

Pesticidi koji ubijaju pčele pronađeni su u 85 posto testiranih rijeka u Engleskoj, pokazala je analiza koju su provele zelene skupine nakon što su proučile dostupne podatke britanske vlade.

Zeleni su razmotrili podatke Agencije za okoliš o neonikotinoidnim pesticidima u riječnim područjima testiranim između 2023. i 2024. godine, otkrivši kako se čini da se udio zahvaćenih rijeka povećao sa 79 posto, koliko je evidentirano tijekom razdoblja testiranja od 2020. do 2022. godine.

Neonikotinoidi uništavaju živčani sustav pčela i u Europi su zabranjeni, ali se u Ujedinjenom Kraljevstvu njihova upotreba redovito odobrava svake godine od 2021.

Istraživanja su pokazala da su na neonikotinoide osjetljivi i vodeni kukci i mušice, s potencijalnim posljedicama za ribe i ptice u širem prehrambenom lancu.

Guardian piše da vlada trenutačno razmatra mogućnost upotrebe neonikotinoida na usjevima šećerne repe unatoč tomu što je za vrijeme kampanje za opće izbore obećala da će ih zabraniti.

Udruge Rivers Trust i Wildlife and Countryside Link, koje su provele analizu, tvrde da je u područjima u kojima su koncentrirani uzgoj i prerada šećerne repe, posebice u regijama Istočni Midlands i Istočna Engleska, otkrivena jedna od najviših stopa neonikotinoida u testiranim riječnim uzorcima.

I u brojnim rijekama u spomenutim regijama otkrivena je najveća koncentracija pesticida. Istodobno je na jugozapadu i jugoistoku detektirana najveća ukupna stopa neonikotinoida - u 54 posto odnosno 41 posto uzoraka, kako je pokazala analiza Zelenih.

Aktivisti su uočili da je u razdoblju od 2023. do 2024. samo 27 riječnih područja u čitavoj Engleskoj testirano na pesticide, što je za 43 područja manje nego u razdoblju 2020.-2022. To je više od trećine ili 37 posto manje testiranih riječnih regija.

Upozorili su da ti podaci ukazuju na smanjenje resursa Agencije za okoliš i posljedično na smanjenje nadzora rijeka za koje su zaduženi državni regulatori.

U sklopu ljetne predizborne kampanje aktualni premijer Keir Starmer obećao je da će "nova vlada zabraniti neonikotinoidne pesticide imidakloprid, klotianidin i tiametoksam zbog njihova štetnog utjecaja na pčele."

No sindikat NFU (British Sugar i National Farmers‘ Union) ponovno je podnio zahtjev da se poljoprivrednicima dopusti upotreba neonikotinoida Cruiser SB na šećernoj repi, koji tretira biljnu bolest poznatu kao virusna žutica. Odobri li se zahtjev sindikata, bit će to peta godina zaredom kako se neonikotinoidi ipak koriste.

Predstavnik zaklade koja se bavi politikom korištenja zemlje Wildlife Trusts, Barnaby Coupe smatra da se "vladino obećanje o prestanku upotrebe pesticida koji ubijaju pčele mora regulirati zakonom".

"Kukci oprašivači poput pčela temelj su zdravog ekosustava. Oni su ključni za oprašivanje usjeva, a ove su kemikalije zabranjene jer su iznimno štetne za tlo, vodu, divlje životinje i u konačnici za ljudsko zdravlje. Dokazi su jasni. Ekološki rizici od neonikotinoida su preveliki i u modernom društvu nema mjesta za njihovu upotrebu", istaknuo je.

Zeleni smatraju da "hitno treba dodijeliti veće resurse za praćenje kemikalija u okolišu i jednako hitno provesti sustavne promjene koje će omogućiti puno održiviji pristup njihovoj upotrebi".

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
22. prosinac 2024 23:50