NOVI ZELAND

Znanstvenici započeli seciranje najrjeđeg kita na svijetu, sisavca koji nikada nije viđen živ

Ono će pomoći da se popune praznine u saznanjima o ponašanju životinje, prehrani, i o njenoj osnovnoj anatomiji

Uklanjanje ostataka kita s plaže

 Handout/Afp

Novozelandski znanstvenici u ponedjeljak su započeli seciranje kita koji se smatra najrjeđim na svijetu i spada u vrstu koja je u tolikoj mjeri nedostupna da je dosad identificirano samo sedam primjeraka.

Ostaci kita dugog oko pet metara otkriveni su ljetos na plaži na kojoj se nasukao blizu grada Dunedina, nudeći znanstvenicima priliku za proučavanje ovog dubokomorskog sisavca koji nikada nije viđen živ.

Kit je posebnim vitlom izvučen s plaže u srpnju i od tada je njegovo truplo vilo smješteno u posebnom zamrzivaču.

Stručnjak za kitove Anton van Helden rekao je da prvi put znanstvenici imaju priliku secirati kompletan primjerak lopatozubog kita, koji spada u obitelj kljunastih kitova.

"Ovo je izvanredna i globalno važna prilika", rekao je.

Jednotjedno seciranje pomoći će da se popune praznine u saznanjima o ponašanju kita, o njegovoj prehrani, čak i o njegovoj osnovnoj anatomiji.

"Kljunasti kitovi su najzagonetnija skupina velikih sisavaca na planetu jer žive na velikim dubinama", rekao je Van Helden.

"Ova je vrsta najrjeđa od rijetkih. Riječ je o tek sedmome poznatom primjerku s bilo kojeg mjesta na svijetu, a nama je ovo prva prilika da izvedemo ovako detaljnu disekciju."

Odjel za zaštitu prirode Novog Zelanda potvrdio je da je lopatozubi kit "najrjeđa vrsta kita na svijetu".

Prvi je put opisan opisana 1874. na temelju donje čeljusti i dvaju zuba pronađenih na otočju Chatham u području istočne obale Novog Zelanda.

Zahvaljujući upravo tome uzorku, zajedno s ostacima kostura još dvaju primjeraka pronađenih na Novom Zelandu i u Čileu, znanstvenicima je omogućeno da potvrde kako je riječ upravo o ovoj vrsti.

S obzirom na to da je dosad pronađeno malo primjeraka i da lopatozubi kit nije viđen uživo, sisavac je klasificiran u kategoriji "nedostatni podaci", koja ukazuje na status očuvanosti.

Znanstvenici smatraju da su podaci o vrsti manjkavi kada nemaju dovoljno informacija kako bi utvrdili koliko ih je i jesu li ugrožene. Vrlo često to znači da nije jasno ni gdje točno vrsta živi ili koliko se često se može pronaći.

Lopatozubi kit pripada obitelji kljunastih kitova (Ziphiidae), koju čini oko 20 vrsta. Oni su jedna od najmanje poznatih obitelji velikih sisavaca, što se može pripisati njihovoj iznimnoj rijetkosti, usamljenom ponašanju i dubokom morskom staništu u južnom Pacifiku koje rijetko napuštaju. Ovi kitovi, koji obično plivaju brzo i duboko, rijetko izbacuju vodu na površinu, zbog čega ih je teško opaziti.

Svako potencijalno otkriće, poput ovoga zadnjeg na Novom Zelandu, znanstvenicima pruža priliku da otkriju nove vrijedne informacije o ovim misterioznim životinjama.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
04. prosinac 2024 17:26