ISTRAŽIVANJE

Kamere snimile 800 tisuća fotografija kukaca, među njima su stjenica Halyomorpha halys i šimširov moljac

Jedna od njih bila je postavljena u Botaničkom vrtu, druga u Farmaceutskom botaničkom vrtu „Fran Kušan“, a treća unutar Zoološkog vrta

Ilustrativna fotografija

 Ivana Nobilo/Cropix

Zavod za zaštitu okoliša i prirode, kao član Europskog partnerstva za bioraznolikost, Biodiversa+, zajedno s desetak drugih europskih zemalja sudjeluje u istraživačkom projektu o invazivnim stranim vrstama (IAS) u cilju testiranja novih inovativnih tehnologija za praćenje biološke raznolikosti, objavili su.

Biodiversa+ Pilot "Praćenje invazivnih stranih vrsta putem metoda temeljenih na fotografijama" je pilot projekt temeljen na suradnji s platformama Pl@ntNet i EASIN. Koordinira ga dansko Ministarstvo okoliša preko Sveučilišta Aarhus, a uključuje partnere iz jedanaest zemalja: Bugarske, Češke, Hrvatske, Danske, Francuske, Izraela, Italije (Autonomne pokrajine Bolzano), Portugala (Azora), Slovačke, Švedske i Belgije. Projekt je započeo u siječnju 2023. s planiranim završetkom u prosincu 2027. i sastoji se od dva modula: onog za biljke i za kukce.

Modul za kukce testira sustave s kamerom (AMI zamke) za praćenje invazivnih stranih vrsta kukaca privučenih svjetlom. Kamera se aktivira kada kukac sleti na bijeli pano ispred objektiva privučen UVA svjetlošću lampe (LépiLED) koja privlači kukce aktivne noću.Kamere se napajaju strujom, bilo iz konvencionalne utičnice ili putem solarne ploče. Determinacija vrsta na fotografijama radi se pomoću strojnog učenja novo razvijenim klasifikacijskim modelom. Za softver za analizu slika razvijen je računalski algoritam nazvan "Moth Classification and Counting" (MCC) temeljen na "dubokom učenju" koji može prepoznati takson na razini reda. Izvojene redove potom analiziraju stručnjaci iz Zavoda i ostalih europskih zemalja kako bi taksone odredili do razine vrste te istrenirati algoritam za prepoznavanje do te taksonomske kategorije.

Hrvatska, kao i ostale zemlje partneri, testirala je tri kamere. Sve tri kamere bile su od kolovoza do listopada 2024. postavljene u Zagrebu. Jedna od njih bila je postavljena u Botaničkom vrtu Biološkog odsjeka PMF-a, druga u Farmaceutskom botaničkom vrtu „Fran Kušan“, a treća unutar Zoološkog vrta. Ukupno je snimljeno gotovo 800 tisuća fotografija, od čega više od polovice u Botaničkom vrtu Biološkog odsjeka PMF-a.

Analiza fotografija još je u tijeku, a do sada su zabilježene strane vrste: azijska božja ovčica (Harmonia axyridis), stjenica Halyomorpha halys i šimširov moljac (Cydalima perspectalis). Uz njih, zabilježene su i mnoge zavičajne vrste redova kukaca muha (Diptera), kornjaša (Coleoptera), opnokrilaca (Hymenoptera), tulara (Trichoptera), leptira (Lepidoptera) i dr.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
24. prosinac 2024 19:08