‘NEKAKO ZNAJU‘

Koze znaju kada će eruptirati vulkan, a psi osjete potres? Znanstvenici imaju ideju kako to iskoristiti

Niz životinja na planinama Abruzzo je svojim ponašanjem predvidio sedam od osam velikih potresa u regiji u posljednjih 12 godina

Ilustrativna fotografija

 Fadel Itani/Afp

Znanstvenici angažiraju neke neobične sudionike u svojim nastojanjima da prognoziraju potrese, vulkanske erupcije i druge prirodne pojave. Uključuju tisuće pasa, koza i drugih domaćih životinja – kao i širok raspon divljih životinja – u studije koje će pratiti njihovo kretanje iz svemira.

Program koristi malene odašiljače koji se postavljaju na sisavce, ptice i kukce. Detaljna kretanja ovih stvorenja zatim će se pratiti s namjenskog satelita koji će biti lansiran sljedeće godine.

Cilj nije samo proučiti kako reagiraju na neposredne prirodne događaje poput vulkanskih erupcija, već i steći nove uvide u migraciju, širenje bolesti među životinjama i utjecaj klimatske krize, kažu istraživači.

- U konačnici, nadamo se da ćemo lansirati flotu od oko šest satelita i uspostaviti globalnu promatračku mrežu koja ne samo da će pružiti pojedinosti o kretanju divljih životinja i njihovom zdravlju, već će otkriti kako stvorenja reagiraju na prirodne pojave poput potresa - rekao je voditelj projekta Martin Wikelski s Instituta Max Planck za Guardian.

Vrijednost proučavanja označenih životinja u ovo području već je dokazana u ranim eksperimentima na Siciliji na obroncima Etne, rekao je Wikelski prošli tjedan.

- Otkrili smo da je ponašanje koza prilično korisno u predviđanju velikih vulkanskih erupcija - dodao je.

Senzori su pokazali da životinje postaju nervozne prije erupcije i odbijaju se preseliti na više pašnjake koje bi inače rado posjećivale.

- One unaprijed znaju što slijedi. Ne znamo kako to rade, ali rad - rekao je Wikelski.

Na sličan su način istraživači pratili pse, ovce i druge domaće životinje na planinama Abruzzo kraj Rima i otkrili da su također reagirali. Zapravo su, tako, predvidjeli sedam od osam velikih potresa u regiji u posljednjih 12 godina.

Priče o životinjama koje se čudno ponašaju prije potresa ili erupcija nisu nove. Grčki povjesničar Tukidid tvrdio je da su štakori, psi, zmije i lasice napustili grad Helice neposredno prije potresa 373. godine prije Krista. Slično tome, potres u Haichengu u Kini 1975. dogodio se nakon što su zmije i štakori napustili svoje jazbine.

Zašto su se te životinje tako ponašale manje je jasno.

- Tijekom nastanka potresa tektonske ploče klize jedna preko druge pod ogromnim pritiscima, a to izbacuje ione iz stijena u zrak. Životinje možda reagiraju na to - rekao je Wikelski.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
04. prosinac 2024 17:26