Koji su sportaši najspremniji ili “najjači” na svijetu? Kojim se sportom bave? Koje atribute imaju koji ih izdvajaju od ostalih? Gdje su im granice, odnosno općenito gdje su ljudima limiti u fizičkom smislu? To su pitanja koja postoje praktički oduvijek, tisućama godina, a pravi odgovor još uvijek nije pronađen.
Ima, jasno, onih koji se hvale da su baš oni posebni, najbolji, najspremniji, ali ne postoji unificirani test koji bi to dokazao, no postoji nešto za što se smatra da je došlo najbliže tome - utrke s preprekama ili, po engleskom akronimu, OCR (obstacle course racing).
Riječ je o vrsti sporta u kojem se svladavaju izrazito zahtjevni poligoni, odnosno različite vrste prepreka na određenim točkama rute, koje su mogu biti različite duljine, od 5 kilometara, 10 ili 21 km, a postoje i ekstremnije varijante s 50 kilometara ili, pak, trajanjem utrke 24 sata. A prepreke mogu biti prirodne ili umjetne, primjerice hodanje/trčanje/plivanje kroz blato ili mulj, trčanje uzbrdo, skakanje kroz vatru, puzanje ispod bodljikave žice, “majmunske šipke”, nošenje kamena od 30-50 kg, preskakanje zidova različite visine, hodanje po gredi i kojekakve slične “zamke”. Sve zajedno vrlo iscrpljujuć test snage, izdržljivosti, brzine i koordinacije.
Postoji više različitih zajednica koje organiziraju svoje utrke i u svojim formatima, međutim najpopularniji među njima je Spartan, koji je za utrke s preprekama ono što je UFC za mješovite borilačke vještine. Dakle, statusni lider.
Spartan utrke prisutne su u više od 40 država svijeta, od prošle godine i u Hrvatskoj (prva utrka održana je u Svetoj Nedelji), a sljedeća će tri dana Hrvatska, preciznije grad Hvar biti svjetsko središte Spartana. Jer jedan od bisera hrvatske obale i turizma domaćin je Svjetskog prvenstva Spartan utrka na 100 metara i 5 kilometara.
Najveći ORC na svijetu
- Spartan je broj 1 brand što se tiče OCR utrka, postoji više od 20 godina i konstantno raste, a kruna njihovih natjecanja je ovo SP u dvije discipline - istaknut će Jurica Barać u ime domaćina i organizatora.
- Kako je Spartan zapravo najveći OCR na svijetu, Hrvatska će biti epicentar utrka s preprekama ovih dana. Dolazi, uostalom, predsjednik svjetske OCR federacije (FISO), Australac Ian Adamson, kao vlasnik i utemeljitelj Spartana, Amerikanac Joe de Sena. Nudimo i najveći nagradni fond do sada na ovakvim utrkama, a to je 100.000 eura. Između ostalog i zbog toga dolaze najbolji natjecatelji ovih utrka, odnosno imamo više od 2500 natjecatelja prijavljenih za sve utrke u programu.
Inače, ovo sa 100 metara nije zabuna, jer riječ je o relativno novom formatu utrke, a koji će biti u posebnom fokusu i na Hvaru i u sljedećim godinama općenito za Spartan i cjelokupno OCR okruženje. Jer počevši već od 2028. i Los Angelesa to će biti nova - olimpijska disciplina. Preciznije, utrka na 100 metara s preprekama bit će po novome jedan od pet dijelova modernog petoboja, sporta koji je dio olimpijske obitelji još od 1912. godine. No, kako svako doba traži promjene i prilagodbe, tako bi utrka na 100 metara s preprekama trebala unijeti malo suvremenosti u petoboj, iz kojeg inače otpada konjički dio natjecanja.
Uostalom, OCR se smatra jednim od najbrže rastućih sportova posljednjih godina. Samo na Spartan utrkama diljem svijeta godišnje se okupi milijun i pol sudionika.
- I sada nam u Hvar dolaze svi najbolji natjecatelji, uključujući i vlasnika svjetskog rekorda na 100 m, koji je već najavio da će ovdje također loviti novi rekord - dodaje Barać.
Utrka na 100 metara s preprekama - ne s preponama ili sa zaprekama, da ne bi bilo zabune s atletskim disciplinama - vrlo je dinamična i uzbudljiva disciplina, u kojoj postoji 12 različitih prepreka, ali natjecatelji je prolaze za svega 25 do 30 sekundi. To djeluje fascinantno kada se uzme podatak da najbrži atletičari sto metara istrče za manje od 10 sekundi, bez ikakvih prepreka ili prepona, a da ovdje istu udaljenost prođu za manje od pola minute uz trčanje po gredi, preskakanje zida, prolazak konstrukcije s pomičnim karikama i krugovima, vješanje na užetu...
Štoviše, ponekad izgleda kao da prepreka i nema te da “spartanci” svojim akrobatskim potezima jednostavno prolete kroz spomenute “barijere”.
Ono što još ovu disciplinu čini atraktivnom jest televizičnost, a također je i pogodna za gledatelje uživo jer imaju u vidokrugu cijelu stazu, odnosno nastup od starta do cilja.
Sve izgleda spektakularno
- Poligon je postavljen na središnjem trgu u Hvaru, na Pjaci, i sve izgleda spektakularno, tako da je sve spremno za sjajno natjecanje. U subotu ćemo imati prijenos utrke na 100 metara na HTV, ali televizijski prijenos ide inače u preko 40 država svijeta. Natjecatelji su iz 36 različitih država, a 25 predstavnika nacionalnih i međunarodnih medija - ističe Barać, naglašavajući veliki medijski potencijal i doseg hvarskog događaja.
Kako je, pak, uopće sve došlo u Hvar, odnosno do toga da baš ovaj otok i grad imaju čast biti domaćini prvog Spartan Svjetskog prvenstva za utrke na 100 metara?
Prirodne ljepote svakako su bile jedna od komparativnih prednosti, ali kako nije mala stvar dobiti ovakav respektabilan projekt među puno drugih kandidata, trebalo je tu i malo poslovne umješnosti Jurice Baraća. On se sa svojim timom ljudi već etablirao kao dugogodišnji uspješan organizator poznatog festivala ekstremnih sportova, osječkog Pannonian Challengea, a onda i kao pokretač Highlandera, također vrlo uspješnog trail planinarenja, koji se kao brand licencirao u preko 20 država svijeta.
- Kroz poslovne sam obaveze upoznao Joea de Sennu, vlasnika Spartana, prije otprilike četiri godine pa sam ga jednom prilikom pozvao da dođe u Hrvatsku, što se i dogodilo. Pokazao sam mu naše ljepote, s kojima se oduševio, kao i čitavom zemljom, a mi u Hrvatskoj smo se pokazali kao odlični organizatori događaja. Sve prednosti ideje i projekta prepoznala je i Vlada RH, koja nam je ključan partner u ovom događaju - naglašava Barać.
Osim krunskog događaja, što će biti dakle subotnje finale (u petak se održavaju kvalifikacije) utrke na 100 metara, Hvar je domaćin i SP-a spartanaca na 5 kilometara. Ona je, pak, najpopularnija i pogodna za šire mase...
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....